Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Carl Sagan i inni - SZEPTY ZIEMI - Program Voyager

15-05-2014, 23:56
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Cena kup teraz: 24 zł     
Użytkownik zbydzik
numer aukcji: 4245601742
Miejscowość ŁÓDŹ
Wyświetleń: 2   
Koniec: 25-05-2014 23:48:21

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
Waga (z opakowaniem): 0.70 [kg]
Okładka: miękka
Rok wydania (xxxx): 2003
Kondycja: bez śladów używania
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Szepty Ziemi
Międzygwiezdna wiadomość Voyagerów



autorzy: Carl Sagan i inni (nazwiska w spisie treści)
przełożył Jacek Bieroń
Wydawnictwo Zysk i S-ka, Poznań 2003, wydanie I
264 strony + wkładki z kolorowymi zdjęciami; format 25cm x 20cm; miękka okładka
stan idealny

Spis treści:
Wstęp
1. Dla przyszłych czasów i przyszłych istot - Carl Sagan
2. Koncepcja płyty Voyagerów - Frank D. Drake
3. Obrazy Ziemi - Jon Lomberg
4. Pozdrowienia Voyagerów - Linda Salzman Sagan
5. Dźwięki Ziemi - Ann Druyan
6. Muzyka Voyagerów - Timothy Ferris
7. Wyprawa Voyagerów do zewnętrznych planet Układu Słonecznego - Carl Sagan
Epilog - Carl Sagan
Podziękowania
Dodatki

----------------------------
Noty w Wikipedii (w dniu 02.X.2013):
"Program Voyager – bezzałogowy program badawczy, poświęcony badaniom planet-olbrzymów i zewnętrznej części heliosfery za pomocą dwóch bliźniaczych sond. Pierwszymi celami misji były badania Jowisza (w 1979 roku) i Saturna (w latach 1980 i 1981). Voyager 2 przeleciał także obok Urana (w 1986 roku) i Neptuna (w 1989 roku), czego nie dokonała dotąd (stan na 2013) żadna inna sonda. Sondy Voyager 1 i Voyager 2 wystrzelono w 1977 roku wykorzystując korzystny układ planet. Początkowo miały być kontynuacją programu Mariner (loty 11 i 12, określane też jako program Mariner Jupiter-Saturn), w marcu 1977 roku nazwę zmieniono na program Voyager. Obie sondy pozostają aktywne (wrzesień 2013); Voyager 2 bada obecnie najdalsze obszary heliosfery, natomiast Voyager 1 przekroczył w 2012 roku heliopauzę i przesyła dane z przestrzeni międzygwiezdnej.
Obie misje dostarczyły bardzo wielu informacji o planetach-olbrzymach Układu Słonecznego, ich księżycach i pierścieniach. W roku 1998 Voyager 1 pod względem oddalenia od Słońca wyprzedził sondę Pioneer 10 (zmierzającą w przeciwnym kierunku) i stał się najdalszym sztucznym obiektem w kosmosie. Voyager 1 przekroczył szok końcowy w grudniu 2004 r., a Voyager 2 uczynił to w sierpniu 2007 r. Obydwie sondy przemierzały płaszcz Układu Słonecznego, przesyłając pierwsze dane o tym obszarze. W sierpniu 2012 roku Voyager 1 opuścił heliosferę; sondy kontynuują lot, pokonując dziennie około 1,5 mln km.
Sondy zostały zbudowane w należącym do NASA Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie. Do każdej z nich jest dołączony Voyager Golden Record.

Voyager Golden Record to pozłacane dyski, które zostały umieszczone na dwóch sondach wystrzelonych przez NASA w 1977 w ramach programu Voyager. Zawierają dźwięki i obrazy mające ukazać różnorodność życia i kultur na Ziemi. Przeznaczone są dla pozaziemskich cywilizacji lub ludzi z przyszłości, którzy zdołaliby je odnaleźć. Pomysłodawcami dwugodzinnego nagrania byli Frank Drake i Carl Sagan. Nie są to jedyne sondy z tego typu wiadomością. Poprzedzające Voyagery sondy Pioneer 10 i Pioneer 11 również posiadają płytki z informacjami o Ziemi i jej mieszkańcach
Carl Sagan: „Te statki kosmiczne zostaną odszukane i znajdujące się na nich nagrania odtworzone tylko jeśli we wszechświecie żyją zaawansowane i podróżujące przez kosmos cywilizacje. Jednakże wrzucenie tych butelek z wiadomością do kosmicznego oceanu mówi coś optymistycznego o życiu na tej planecie.”"