Kolor: jasnoróżowy
Okres kwitnienia: VII-IX
Rozstaw sadzenia: 40 cm
Termin sadzenia: IV-V
Wykopywanie: X
Wysokość rośliny: 80-90 cm
Dziko rośnie w tropikalnych rejonach południowej Afryki, na brzegach rzek i bagien. W ogrodach uprawia się odmiany różniące się wysokością roślin (50-120 cm), barwą liści (zielone, brązowe, czerwonawe), wielkością i barwą kwiatów (żółta, pomarańczowa, różowa i czerwona w różnych odcieniach) oraz terminem kwitnienia. Odmiany wczesne zakwitają już w końcu czerwca. Częścią podziemną jest grube kłącze, z którego wyrastają pędy z okazałymi liśćmi i kwiatami zebranymi w szczytowe kłosy. Obfite kwitnienie trwa od lipca do pierwszych przymrozków.
Uprawa
Paciorecznik dobrze rośnie w miejscach ciepłych, słonecznych, w glebie żyznej, dobrze uprawionej. Kłącza sadzi się poziomo w odstępach 30-50cm i płytko przykrywa ziemią. Sadzenie wprost do ogrodu przypada dopiero w końcu maja lub na początku czerwca, ale można rośliny przygotować wcześniej. Już od połowy marca sadzi się kłącza pojedynczo do dużych doniczek i ustawia w jasnym pomieszczeniu o temperaturze 16-18oC. Do gruntu przesadza się rośliny dopiero w końcu maja, ale już z okazałymi liśćmi.
Pielęgnowanie
Dość obfite podlewanie latem i kilkakrotne zasilanie roślin to najważniejsze zabiegi pielęgnacyjne. Przekwitłe kwiaty warto usuwać, gdyż zabieg ten przedłuża kwitnienie. Rośliny słabo rosnące i w ogóle nie kwitnące są prawdopodobnie porażone przez choroby wirusowe i powinno się je wykopać i zniszczyć.
Przechowywanie
Po pierwszym przymrozku pędy przycina się 10 cm nad ziemią, kłącza wykopuje, podsusza i nieco oczyszcza z nadmiaru ziemi. Ułożone ściśle w przechowalni o temperaturze 8 st.C można przysypać piaskiem lub trocinami, aby chronić przed przesychaniem. Wiosną duże kłącza dzieli się na kilka części (każda musi mieć 1-2 pąki odnawiające) i w ten sposób łatwo rozmnaża się pacioreczniki.
Zastosowanie
Paciorecznik jest najczęściej sadzony na miejskich kwietnikach, a także na rabatach w sąsiedztwie niższych bylin. W ogrodzie pięknie wygląda na trawniku, posadzony w grupach po kilka lub kilkanaście roślin. Niskie odmiany stosuje się do uprawy w pojemnikach, do ozdoby tarasów i ogrodów.