Dynamiczne wyścigi samochodowe, w których można doprowadzać do widowiskowych kraks z udziałem pojazdu gracza oraz aut cywilnych. Gra posiada szeroki wachlarz trybów zabawy, m.in. rozbudowane mistrzostwa.
Pierwsza część jednej z najbardziej znanych i cenionych konsolowych ścigałek. Podstawowym atutem Burnout są niezwykle widowiskowe kraksy. Warto również dodać, iż w kolejnych karambolach mogą brać udział auta cywilne, ciężarówki, autobusy i inne środki lokomocji. W zależności od rozgrywanego aktualnie wyścigu gra może jednak premiować bezbłędną, lecz jednocześnie ryzykowną jazdę.
Wachlarz dostępnych trybów zabawy jest dość rozbudowany. W początkowej fazie gry można jedynie wziąć udział w mistrzostwach. Składają się one ze standardowych wyścigów, w których zadaniem gracza jest oczywiście osiągnięcie mety na pierwszym miejscu. W miarę rozwoju rozgrywki odblokowywane są kolejne tryby. Mogą to być na przykład pojedynki jeden na jednego, wyścig z czasem czy też wyzwanie dla dwóch graczy (wyścig odbywa się wtedy na podzielonym ekranie). Autorzy gry przygotowali kilkanaście zróżnicowanych maszyn. Pomimo braku oficjalnych licencji można je bezproblemowo rozpoznać. Ciekawie wykonano również trasy. Spora część wyścigów rozgrywa się na terenach zurbanizowanych, gracz musi więc mieć na uwadze gęsty ruch uliczny.
Bully to dość kontrowersyjna, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, gra akcji, za której przygotowanie odpowiadają pracownicy zespołu developerskiego Rockstar Vancouver (wcześniej działający pod szyldem Barking Dog Studios, twórcy m.in. Homeworld: Cataclysm czy Global Operations).
Fabuła opisywanego tytułu przenosi graczy do fikcyjnej szkoły, Bullworth Academy, wśród uczniów której znajdziemy zarówno bogatą, zepsutą młodzież, jak i osiłków skupiających się głównie nad uprzykrzaniem życia młodszym kolegom. Dla potrzeb gry stworzono rozbudowany, wielowątkowy scenariusz, który odkrywa przed osobami siedzącymi przed telewizorami prawdziwe, „mroczne” i skorumpowane oblicze Bullworth Academy.
Posiadaczom konsol przypada rola niejakiego Jimmy'ego Hopkinsa - nastolatka, starającego się przeżyć w tych nietypowych warunkach. Na jego drodze stają jednak wrogo nastawieni nauczyciele, a także „nawiedzeni” koledzy czy mięśniacy (bully to potocznie zbir, tyran, osoba znęcająca się nad słabszymi), co bardzo często prowadzi do konieczności użycia przez graczy rozwiązań siłowych (należy zrobić wszystko, aby wyjść z bójki z możliwie jak najmniejszymi obrażeniami, a bardzo często walczymy nie z jednym, a z całą grupą przeciwników). Szkolne życie to jednak nie tylko potyczki z innymi uczniami, szukanie zemsty, czy zastraszanie młodszych, ale również wycinanie rozmaitych numerów kadrze pedagogicznej, zabieganie o względy dziewczyn, itd. Do tego dochodzi także możliwość przyłączenia się do miejscowego gangu, który siłą próbuje zaprowadzić porządki w najbliższej okolicy. To wszystko składa się na nieliniową, w teorii wręcz niczym nieograniczoną, rozgrywkę (wzorem produkcji z serii Grand Theft Auto).
Wirtualne zmagania przenoszą graczy na obszar fikcyjnego, szkolnego kampusu. Podczas rywalizacji odwiedzamy takie miejscówki jak boisko szkolne, stołówka, hala sportowa, czy rozmaite sale lekcyjne. Kolejne wydarzenia prezentowane są z perspektywy trzecioosobowej (ponownie kłaniają się nowe odsłony najbardziej znanego, „gangsterskiego” cyklu firmy Rockstar). Oprawa graficzna Bully trzyma oczywiście dopracowany poziom (realistycznie wykonane modele postaci, animacje ich ruchów, klimatyczne elementy otoczenia w stylu szkolnych pomników, etc.).