Opis produktu:
Dzwonek równolistny (Campanula isophylla) o wiotkich, zwisających pędach znały już nasze babcie. Ustawiały go przy oknie w chłodnym pokoju, gdzie czuł się najlepiej, latem zaś zdobił ganki i balkony. Obecnie znów stał się modny. Chociaż jego naturalna pora kwitnienia przypada od lipca do września, to dzięki uprawie szklarniowej można go kupić także wiosną. Kwiaty mają średnicę około 3 cm.
Do roli rośliny doniczkowej awansował dzwonek karpacki (Campanula carpatica) - gatunek znany z ogródków skalnych. W wersji udomowionej ma bardziej zwarty pokrój. Okazy z rozwiniętymi kwiatami o średnicy 2-2,5 cm są sprzedawane wiosną i latem.
Campanula longistyla od kwietnia do sierpnia rozwija swe podłużne kwiaty na wzniesionych łodygach o wysokości 20-25 cm, zaś dzwonek mieszańcowy 'Blue Wonder' dorasta zaledwie do 10 cm wysokości. Popularność zapewniły mu różyczkowate kwiatki i miniaturowe rozmiary. Podobny pokrój ma dzwonek drobny (C. cochlearifolia) i dalmatyński (C. portenschlagiana). Natomiast Campanula takesiana ma długie, wiotkie pędy.
Aby dzwonki w domu długo i obficie kwitły, znajdźmy im chłodne miejsce (najlepiej kilkanaście stopni powyżej zera). Nie ustawiajmy ich w pełnym słońcu, gdyż wolą światło rozproszone. Latem dobrze się czują na lekko zacienionym balkonie lub tarasie. Większość dzwonków oraz rozwar można przesadzić na stałe do ogrodu, do gliniasto-próchnicznej ziemi. Przed mrozem zabezpieczamy je gałązkami iglaków. Tylko dzwonek równolistny powinien spędzać zimę w jasnym pomieszczeniu w temperaturze 6-8 st. C.
Roślinom tym odpowiada stale lekko wilgotne podłoże, a także duża wilgotność powietrza. Nie szkodzi im twarda, wapienna woda. Dzwonki będą nam wdzięczne za zasilanie odpowiednią odżywką, np. Piękne Kwiaty, Dobrovit dla Roślin Kwitnących.