PROFESJONALNIE ZMODYFIKOWANY Cambridge Audio CD5 !
W odtwarzaczu wykonano osobny, nowy tor analogowy z użyciem ultra niskoszumnych tranzystorów polowych j-FET 2SK170 firmy TOSHIBA, uważanych za najlepsze do konstrukcji audiofilskich urządzeń.
Nowy tor analogowy spełnia te same funkcje co tor fabryczny;
filtruje paprochy digitalizacji dolnoprzepustowym filtrem Bessela drugiego stopnia o częstotliwości odcięcia 44,1kHz,
wzmacnia sygnał z DACa CS4338 firmy Cirrus Logic do wymaganej wartości 2 V RMS.
Nowy tor wykonany jest z użyciem najlepszych elementów, rezystorów metalizowanych, kondensatorów polipropylenowych WIMA, kondensatorów Nichicon Fine Gold oraz ekranowanych przewodów sygnałowych Klotz.
Nowe gniazda RCA to wysokiej jakości Neutric.
W torze sygnałowym nie ma kondensatorów elektrolitycznych !
Montaż zrealizowany jest na profesjonalnie wykonanych płytkach PCB „j-FET Low Pass Filter” nie ma tzw. „pajączków” charakterystycznych w amatorskich konstrukcjach.
Modyfikacja jest podobna do projektu „Fetyszyzator”, jednak jej założeniem było sprawdzenie koncepcji japońskich audiofili znanej jako „Trioderizer”.
I rzeczywiście, taki sposób aplikacji tranzystorów j-FET nie tylko zbliża ich brzmienie do lampy elektronowej ale czasami daje wrażenie bardziej lampowe niż niektóre popularne duotriody.
Dociekliwi znajdą wszystkie informacje w Internecie.
Aby poznać walory dźwiękowe odtwarzacza, można go pożyczyć do przetestowania we własnym systemie.
Odtwarzacz czyta wszelkiego rodzaju płyty CD.
Udzielam rocznej gwarancji na elementy modyfikacji.
Zapewniam serwis pogwarancyjny.
Dlaczego tranzystor?
W odtwarzaczach CD po przetworniku cyfrowo-analogowym umieszczony jest tor analogowy nadający sygnałowi analogowemu parametry zgodne z normami, które umożliwiają współpracę z typowymi wzmacniaczami mocy. Sygnał na wyjściu odtwarzacza musi mieć odpowiednią amplitudę, powinien być pozbawiony zakłóceń a rezystancja wyjściowa umożliwiała dopasowanie do wejść wzmacniacza.
Większość producentów realizuje to wykorzystując lepsze lub gorsze wzmacniacze operacyjne, rzadziej tranzystory a już sporadycznie lampy elektronowe.
Tranzystor polowy j-FET z kanałem N jest półprzewodnikowym analogiem lampy elektronowej – triody. Technicznie posiada podobne charakterystyki natomiast efekty dźwiękowe są bardzo zbliżone do lampy. Nie można obiektywnie stwierdzić co jest lepsze, lampa czy tranzystor. Tranzystor jak i lampa posiadają tyle samo zwolenników co przeciwników a każdy z nich może przedstawić tyle samo zalet co i wad.
Bezsprzecznie zaletą tranzystora są możliwości aplikacyjne; nie wymaga wysokiego napięcia, prądu żarzenia, nie grzeję się i nie zużywa.
W tej modyfikacji użyto tylko jednego tranzystora na kanał, identycznie jak w modyfikacjach lampowych gdzie jedna lampa, podwójna trioda realizuje te same funkcje.
Celowo układ ma minimalnie niezbędną ilość elementów aby ograniczyć ich wpływ na jakość dźwięku.
Fabryczny tor analogowy jest nadal aktywny co pozwala na porównanie obu rozwiązań.