CAD Decor to program komputerowy wspomagający projektowanie wnętrz. Szczególnie polecany w przypadku aranżacji pomieszczeń w których wykorzystywane są płytki ceramiczne. Ze względu na swoją funkcjonalność oraz dołączone do programu producenckie bazy płytek ceramicznych, armatury i mebli program szczególnie nadaje się do projektowania łazienek. Program powszechnie jest wykorzystywany w salonach sprzedaży łazienek i glazury, gdzie projektant a nawet średnio zaawansowany operator komputera na poczekaniu wygeneruje projekty zgodnie z oczekiwaniami klienta. Cały proces projektowania jest bardzo szybki, co jest istotne w sytuacji, gdy klient oczekuje wykonania projektu „od ręki”. Wykonywany projekt można przedstawić w formie fotorealistycznej prezentacji trójwymiarowej na ekranie monitora lub wydruku. System CAD Decor, to nie tylko wizualizacja, ale również dokumentacja techniczna projektu iraz zestawienia użytych materiałów i ich wycena.
Co nowego w CAD Decor 2.1 ? - możliwość pracy z Modułem Renderingu Profesjonalnego – przy jego tworzeniu zostały wykorzystane najnowsze rozwiązania i algorytmy obrazowania w dziedzinie grafiki komputerowej. Nowe algorytmy to głównie sposoby obliczania oświetlenia globalnego (Global Illumination) – metoda energetyczna Radiosity oraz analiza promieni odbitych i załamanych – Raytracing. Inne ważne funkcjonalności to możliwość regulacji poszczególnych parametrów Global Illumination, opcja dodatkowego przeliczania rozkładu oświetlenia na wybranych obiektach – algorytm Final Gathering, możliwość nadawania emisji o dowolnej barwie światła wybranym obiektom, opcje naprawy błędnie wyrysowanych powierzchni modeli 3D oraz regulacja gęstości siatki sceny.
Uwaga, moduł Renderingu Profesjonalnego jest modułem opcjonalnym, w podstawowej wersji programu mamy do dyspozycji tzw. rendering standardowy, umożliwiający generowanie fotorealistycznych wizualizacji.
- Konwerter 3D – jest to moduł konwertowania modeli 3D do formatu DWX. Pozwala on na zamianę popularnych formatów DWG, DXF, 3DS, SKP, STL, PLY, OBJ, LWO, OFF, DAE, CTM, dzięki czemu dowolne modele, pobrane z Internetu lub stworzone samodzielnie w innych aplikacjach, mogą być używane w projektach tworzonych w oparciu o nasze programy. Modele mogą podlegać również skalowaniu i minimalizacji wielkości siatki. Po wszystkich modyfikacjach, modele zapisujemy w bazie użytkownika i dzięki czemu możemy w dowolny sposób korzystać z nich podczas tworzenia projektów.
- rozliczanie fug - w najnowszej wersji programu, możemy dokonać wyceny nie tylko płytek ceramicznych i farby, ale również ilość użytej fugi i kleju niezbędnego do przyklejenia płytek.
- innowacyjna prezentacja projektu - w najnowszej wersji CAD Decor zostało udostępnionych wiele możliwości prezentowania projektów: ilustracje (format JPG, PNG, JPS), proste animacje tworzone w module Export 3D oraz prawdziwe filmy (format AVI, dowolny kodek). Filmy tworzone są w oparciu o zdefiniowaną ilość klatek, rozdzielczość, kąt i prędkość kamery. Szybkość i ustawienia kamery można zmieniać w trakcie nagrywania (rendering w czasie rzeczywistym), co pozwala na tworzenie niepowtarzalnych dokumentacji wizualnych projektu.
Animacje wykonane w programie można wzbogacić o dźwięk, narracje i napisy przy użyciu oprogramowania Camtasia Studio for Windows.
- nowe możliwości prezentacji emisji światła, wstawianie wnęk/występów z poziomu wizualizacji, bump mapping czyli tzw. mapowanie wypukłości
GŁÓWNE FUNKCJE SYSTEMU CAD DECOR
Cad Decor - jak tworzymy ściany
Rysowanie ścian w programie można wykonać na dwa sposoby: pierwszy to skorzystanie z kreatora ścian, drugi to możliwość rysowania ściany po ścieżce z polilini. Obydwie dwie metody gwarantują wprowadzenie dowolnego układu ścian.
Cad Decor - możliwości edycyjne pomieszczenia.
1. Rysowanie, edycja i możliwość wstawiania okien i otworów w skosach ściany (np. poddaszach)
2. Rysowanie i parametryczna edycja otworów, wnęk, cokołów i występów w ścianach
3. Wstawiane elementów infrastruktury pomieszczenia (kratek wentylacyjnych, przyłączy gazu, wody, itp)
4. Możliwość wstawiania okien i otworów w skosach
Cad Decor - edytor ścian
Edytor ścian to graficzne narzedzie umożliwiające edycję parametrów wybranej ściany, stworzenie wnęk, ścięć ściany oraz narysowanie ścianek działowych.
Cad Decor - aranżacja i układanie płytek
Program daje praktycznie nieograniczone możliwości projektowania pomieszczeń z płytek ceramicznych. Od prostego rozmieszczania na ścianach aż po definiowanie układów z poszczególnych kolekcji płytek ceramicznych i dekoracji.
Wyszukiwanie wg zadanych kryteriów, dotyczy zarówno płytek jak i kolekcji (nazwa, wymiary płytki, przeznaczenie, technologia wykonania, kolorystyka, rodzaj płytki etc.)
- szybki dostęp do list płytek kolekcji,
- nakładanie płytek metodą Drag&Drop,
- nakładanie płytek na całą powierzchnie ściany,
- nakładanie płytek na dowolne fragmenty pomieszczenia w tym ściany skośne, podesty, wnęki, cokoły,
- nakładanie płytek w pasach poziomych i pionowych,
- wstawianie pojedynczych płytek na ściany i podłogi w oparciu o punkty charakterystyczne płytki lub wstawianie dowolnie.
- układy generowane pod dowolnym kątem na całej powierzchni ściany,
- kombinacje płytek w różnych dekorach,
- układy naprzemienne i mieszane (płytki o innym wzorze, w dowolnym miejscu określonym przez projektanta),
- automatyczny podział płaszczyzn na rzędy i kolumny,
- automatyczny lub ręczny sposób nałożenia płytek uwzględniający zasady docinania (np. brak dociętych płytek przy dekorze), wstawianie nad fugą , pod fugą.
- możliwość edycji dowolnych kształtów przy definiowaniu poszczególnych obszarów kafelkowania, oraz wybór różnych grubości i kolorów fug
- dynamiczne sterowanie ułożeniem płytek, przesunięcia, obroty, względem punktów charakterystycznych płytek i punktów dowolnych,
- edycja parametrów kafelkowania; kąt, grubość fugi, przesunięcie płytki, kolor fugi itp.
- seryjna edycja wystąpień płytki i dekoru - wymiana kolekcji na inną bez zmiany parametrów ułożenia w obszarze lub całym projekcie,
- generacja wystąpień losowych płytek w wybranym obszarze,
- możliwość dynamicznego pomiaru odległości pomiędzy płytkami i punktami charakterystycznymi projektu.
Cad Decor - projektowanie z płytek ceramicznych: ramki, ścieżki, inserty
Przykłady interakcyjnego rozmieszczania płytek i dekoracji. Wstawianie pasa dekoracji na obszarze jednocześnie z narożnikami.
Cad Decor - moduł wyceny elementów wyposażenia wnętrz
Elementy wyposażenia i umeblowania wstawiane do projektu wyceniają się automatycznie. Projektant ma możliwość zmiany i edycji poszczególnych pozycji wyceny. Dysponuje też możliwością wydruku raportu końcowego projektowanego pomieszczenia.
Cad Decor - bazy modeli wyposażenia
W CAD Decorze można wstawiać modele wyposażenia z Bazy Uniwersalnej oraz z Baz Producentów. Wszystkie perfekcyjnie wykonane modele 3D można modyfikować wymiarowo i procentowo oraz nadawać im swoją włąsną kolorystykę i charakterystykę materiałwą (szkło, plastik, chrom, aluminium, drewno, itp.).Istnieje też możliwość zaimportowania do Bazy Użytkownika swoich własnych modeli 3D w formatach: dwg, 3ds, dxf i dwx.
Przykładowe podkatalogi Bazy Uniwersalnej:
- elementy armatury,
- ceramika łazienkowa,
- oświetlenie,
- meble łazienkowe,
- media - przełączniki, grzejniki,
- elementy dekoracyjne,
- stoły, krzesła, fotele, sofy
- żaluzje i zasłony
- kwiaty i elementy dekoracyjne itp.
W programie występuje prosta formuła wstawiania elementów,
- przyciąganie obiektów do ścian pomieszczenia,
- obracanie elementów o dowolny kąt w płaszczyźnie i w przestrzeni 3D,
- możliwość swobodnej zmiany gabarytów elementu - jeśli element nie pochodzi z bazy konkretnego producenta,
- możliwość dowolnej zmiany tekstur, przeźroczystości i połysków,
- automatyczne wykrywanie kolizji elementów,
- możliwość wyceny i edycji wyceny wstawionych elementów.
Cad Decor - wycena i kosztorysowanie płytek ceramicznych
- zliczanie i kompleksowa wycena płytek wg sztuk lub M2 - płytki dekoracyjne, listwy,
- dla płytek podstawowych zliczanie płytek wg sztuk oraz dodatkowo wg powierzchni i liczby opakowań,
- raport o liczbie płytek przyciętych i całych,
- ignorowanie powierzchni zakrytych (niekafelkowanych) - np. wanny, ściany z przylegającym cokołem, podestem (wykrywane automatycznie oraz wskazanych przez użytkownika obszarów na ekranie),
- raporty - zamówienia zawierające cechy wymagane przez producenta, np.cena, waga płytek zamówionych;
- automatyczna optymalizacja płytek przycinanych, z możliwością dodawania zapasu;
(moduł wyceniający potrafi wykorzystać istniejące odpady)
Cad Decor - moduł wizualizacji
- interaktywna wizualizacja 3D,
- dowolne położenie kamery oraz zmiany ogniskowej kamery
- dowolna edycja cech światła - kolor, natężenie,
- edycja położenia światła,
- selektywne sterowanie źródłami światła - włączanie i wyłączanie, różnicowanie natężenia,
- zapis projektu w aplikacji Export 3D ; możliwość dynamicznej prezentacji na dowolnym komputerze bez użycia oprogramowania CAD Decor,
- zapis wizualizacji w pliku typu JPG od 800x600 do 4096x3072 pixeli,
- wydruki porównywalne do zdjęć fotograficznych (różne warianty wydruków: w kolorze, wydruk liniowy czarno-biały, wydruk liniowy z cieniowaniem).
Cad Decor - tworzenie i definiowanie układów płytek ceramicznych
W programie można samodzielnie definiować różnorodne rodzaje układów z płytek i dekoracji a następnie wykorzystywać w aranżacjach. Układy, tak jak każde inne elementy płytkowanych obszarów podlegają modyfikacji, wycenie i optymalizacji płytek przyciętych.
Cad Decor - przykłady kładów płytek ceramicznych oraz widoków w module wizualizacji
Cad Decor - moduł generacji dokumentacji
Tworzenie dokumentacji, zwymiarowane rzuty, kłady ścian, rysunki specjalne.
Możliwość wydruku kładów ścian tylko z samym układem płytek.
CAD Decor Pro, CAD Decor 2.x i CAD Kuchnie 6.x - wymagania sprzętowe
- procesor: wielordzeniowy, np. seria i3, i5, i7 /im szybszy model tym większy komfort pracy/
- pamięć operacyjna RAM: 8 GB lub więcej
- napęd optyczny umożliwiający instalację programu
- około 2GB pamięci na dysku twardym (jest to ilość szacunkowa - faktyczna ilość miejsca na dysku zależna jest od ilości baz danych)
- karta graficzna z procesorem NVIDIA GeForce serie GT, GTX, QUADRO /mocniejsze modele karty gwarantują krótszy czas obróbki grafiki/
- systemy operacyjne:
- Windows 7 - zalecamy wersje 64 bitową
- Windows 8 - zalecamy wersje 64 bitową
Uwagi.
- programy działają również na starszych systemach operacyjnych: Windows XP (koniecznie w wersji SP2) - 32 bity oraz Windows Vista - 32/64 bity, nie współpracują z systemami Linux oraz Mac OS
- nie gwarantujemy poprawnego działania programu na innych kartach graficznych niż nVidia.