BYSTRZYK AMANDE
Bystrzyk Amandy (Hyphessobrycon Amandae). Ta niewielka rybka nie osiągnęła jeszcze popularności równej innym znanym gatunkom przedstawicieli kąsaczowatych. Przejawia zachowania bardzo podobne do neonów – jest wyjątkowo stadna i nieagresywna ale w odróżnieniu od nich bardziej aktywna. Literatura mówi o długości ciała dochodzącej do 3cm, jednak najczęściej ryba ta osiąga wielkość nie przekraczającą 2,5cm. Charakteryzuje się ona jaskrawo czerwonym ubarwieniem, które jest możliwe do uzyskania tylko w wyniku zapewnienia jej idealnych warunków środowiskowych. Bywa, że końcówka płetwy grzbietowej przybiera lekko szary kolor. Dymorfizm płciowy jest słabo widoczny. Samce są odrobinę smuklejsze niż samice i najczęściej bywają lepiej wybarwione. Dojrzałe samice mają bardziej zaokrąglony brzuch.
Rodzina
Kąsaczowate
Pochodzenie
Ameryka Południowa. Ryba ta zamieszkuje stan Mato Grosso w Brazylii, głownie mniejsze rzeki i strumienie.
Długość
Głównie do 2,5 cm, rzadko do 3cm.
Odżywianie
Rybom należy podawać bardzo drobny pokarm żywy i mrożony (np artemia oraz larwa komara) lub suchą karmę w postaci płatków.
Temperatura
Przedział temperatur tolerowanych przez ten gatunek to 23-28°C
Warunki hodowlane
Optymalny odczyn Ph wody waha się między 6,0 a 7,0 a twardość ogólna 2-10°dGH. Ryby te osiągają pełne wybarwienie jedynie w wodzie o doskonałej jakości, w zbiorniku z niezbyt jasnym oświetleniem oraz ciemnym podłożem. Zbiornik powinien być gęsto obsadzony roślinami w części tylnej oraz po bokach. Należy zostawić rybie dużo wolnej przestrzeni do pływania ponieważ jest ona niezwykle aktywna. Mimo iż jest to mała ryba, wymaga ona zbiornika o wymiarach minimum 60x30x30 cm. Ma silnie rozwinięty instynkt stadny dlatego powinna być hodowana w grupie co najmniej 10 osobników. W akwarium biotopowym południowoamerykańskim mogą być hodowane z innymi bardzo małymi kąsaczami. Natomiast w akwarium towarzyskim czuja się najlepiej z rybami bardzo łagodnymi. Nie należy hodować ich ze skalarami oraz większymi pielęgnicami.
Rozmnażanie
Ryby te należy rozmnażać w akwarium tarliskowym, obsadzonym roślinami. Samica składa ikrę pomiędzy liśćmi roślin. Po tarle rodziców należy odłowić. Narybek wykluwa się po około 24-30 godzinach. Gdy zaczyna pływać swobodnie poszukując pokarmu należy rozpocząć karmienie. Na początku małym rybkom podaje się pierwotniaki a wraz z ich wzrostem pokarm zmienia się na artemię.
|
Kontakt:
kom. 609-[zasłonięte]-306
e-mail. kobra691[zasłonięte]816@wp.pl
gadu-gadu. 11[zasłonięte]417
Ryby Tropikalne
Mazurska 23 70-444 Szczecin
Godziny otwarcia:
Poniedziałek 10 - 18 Wtorek 10 - 18 Środa nieczynne (kontakt telefoniczny) Czwartek 10- 18 Piątek 10 -18 Sobota nieczynny (kontakt telefoniczny) Niedziela 9-14
Płatność przy odbiorze:
Odbiór osobisty - 0,00 PLN
Nr. konta:
39 1940 [zasłonięte] 1[zasłonięte]0768786 [zasłonięte] 000000
Zapraszam również na inne moje aukcje:)
|