Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Byłem ostatnim cesarzem Chin. Tom I-II, Pu Yi

14-06-2015, 15:04
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Aktualna cena: 15 zł     
Użytkownik eLGie
numer aukcji: 5421438181
Miejscowość Warszawa
Wyświetleń: 1   
Koniec: 14-06-2015 14:24:02

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
Waga (z opakowaniem): 1.00 [kg]
Okładka: miękka
Rok wydania (xxxx): 1988
Tematyka: Władcy, wodzowie, wybitne postaci
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Tytuł: Byłem ostatnim cesarzem Chin. Tom I-II, seria wydawnicza – „Biografie Niezwykłe”.
Autor: Pu Yi, przełożyła Jolanta Mach.
Wydawca: Wydawnictwo Łódzkie, Łódź 1988, wydanie I. 207+198 stron, zdjęcia we wklejkach, oprawa miękka, format 20,14,5 cm. Stan dobry - ogólne podniszczenie i zabrudzenia okładki – poza tym stan OK.

Opis: Autobiografia ostatniego cesarza Chin, sfilmowana w 1987 roku przez Bernardo Brtolucciego i wyświetlana w Polsce pod tytułem „Ostatni cesarz”. Historia arystokraty, więźnia i marionetki Japończyków w Mandżukuo, więźnia sowietów, więźnia czerwonych Chińczyków, urzędnika w ChRL człowieka przez komunistów chińskich zresocjalizowanego i z którego uczyniono żywy eksponat w muzeum cesarskich Chin – wyjątkowo bogaty życiorys oraz pasjonująca biografia.
Książka składa się z dwóch tomów. Pierwszy traktuje o życiu Pu Yi od urodzenia (właściwie najwcześniej pamięta swoją abdykację w wieku 6 lat) do objęcia, przy poparciu okupantów japońskich „władzy” nad Mandżukuo. Zawiera też sporo informacji o dziejach rodziny cesarskiej, życiu codziennym w Zakazanym Mieście w Pekinie oraz sytuacji politycznej w Chinach w okresie schyłku cesarstwa i początkach republiki. Drugi tom opisuje życie Pu Yi jako marionetkowego prezydenta, a potem cesarza Mandżukuo oraz późniejszy pięcioletni pobyt w Związku Radzieckim w zamkniętych ośrodkach dla chińskich i japońskich zbrodniarzy wojennych i dziewięcioletni proces reedukacji, jaki przeszedł w chińskich więzieniach, aż do ułaskawienia w 1959 roku. Na zakończenie Pu Yi przedstawia wrażenia z Pekinu oglądanego po raz pierwszy z perspektywy zwykłego człowieka oraz swoje dalsze losy jako obywatela komunistycznych Chin.

Spis treści (tytuły rozdziałów):

Tom I:
I. Moja rodzina;
II. Dzieciństwo;
III. Z Zakazanego Miasta do poselstwa japońskiego;
IV. Tientsin;
V. Na północny wschód;

Tom II:
I. Czternaście lat Mandżukuo;
II. W Związku Radzieckim;
III. Od strachu do skruchy;
IV. Chcę się zmienić.

- Polecam!