Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Była sobie krytyka... NOWA

24-01-2012, 4:52
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 10 zł     
Użytkownik KsiegarnLibella
numer aukcji: 2038527774
Miejscowość Katowice
Wyświetleń: 9   
Koniec: 15-01-2012 09:09:06

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
Okładka: miękka
Rok wydania (xxxx): 2003
Język: polski
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Opis przedmiotu:

"BYŁA SOBIE KRYTYKA... WYBÓR TEKSTÓW Z LAT DZIEWIĘĆDZIESIĄTYCH I PIERWSZYCH"

RED. DARIUSZ NOWACKI, KRZYSZTOF UNIŁOWSKI

Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, rok wydania 2003, 260 stron, oprawa broszurowa foliowana. Książka nowa!

 

Była sobie krytyka... to zbiór 18 tekstów, "kolekcja" wystąpień krytycznoliterackich z ostatnich lat. Prezentowana książka - jak dowodzą redaktorzy tomu - nie stanowi jednak kroniki życia literackiego, nie dokumentuje najgłośniejszych sporów i dyskusji, nie daje wreszcie przeglądu stanowisk. Składające się na nią teksty krytyków średniego i młodego pokolenia są jednakowoż ważne, dotyczą bowiem aktualnych wydarzeń w świecie literackim, ukazują to, co charakterystyczne i ciekawe w minionym dziesięcioleciu i - co istotne - dają pewien obraz krytyki literackiej ostatnich lat. Autorzy antologii - dokonując takiego wyboru tekstów - podjęli próbę rekonesansu metodologicznego w zakresie instrumentarium, którym posługuje się krytyka w czasach zmierzchu strukturalizmu i tradycyjnej hermeneutyki, ekspansji płytko pojmowanych praktyk ponowoczesnych. Dokonali również przeglądu mapy czasopism literackich (młodoliterackich), w których odnaleźć można wystąpienia krytyków. Wskazali jednocześnie na osobliwości w zakresie omówień poezji i prozy. Zwrócili uwagę na szczególną rolę literatury science fiction i fantasy w pisarstwie współczesnym, wskazując jednocześnie krąg zainteresowanych tą tematyką krytyków. W antologii znalazły się teksty dotyczące krytyki nacechowanej ideologicznie (prawicowo-konserwatywnie oraz feministycznie), a także teksty poświęcone omówieniom literatury obcej.
Była sobie krytyka... podzielona została na dwie części. W pierwszej z nich znalazły się zatem próby diagnozy współczesnej sytuacji w literaturze polskiej i omówienia zjawisk o szerszym zasięgu, druga zaś koncentruje się na przykładowych prezentacjach ambitniejszych wystąpień recenzenckich dotyczących konkretnych tekstów młodej poezji i prozy.