Buzdyganek jest uważany za zioło podnoszące zdolności seksualne mężczyzny (libido). W medycynie stosowane w leczeniu zaburzeń oddawania moczu, stanów zapalnych gruczołu krokowego, nadciśnienia, podniesionego poziomu cholesterolu we krwi, chorób wątroby, nerek i układu krążenia. W medycynie ludowej znany środek leczący zaburzenia erekcji, a nawet płodności.
Buzdyganek pobudza spermatogenezę u mężczyzn i owogenezę u kobiet. Zwiększa retencję azotu. Pobudza syntezę białek. Zapobiega stłuszczeniu organów wewnętrznych. Łagodzi objawy andropauzy. W odpowiedniej dawce podnosi poziom naturalnego, endogennego testosteronu, ale równocześnie blokuje receptory androgenowe w gruczole krokowym, przez co może zmniejszać stan zapalny i obrzęk prostaty, ułatwiać oddawanie moczu i zmniejszać ból podczas mikcji. Buzdyganek, podobnie jak czarnuszka, kozieradka, yucca czy smilax zwiększa poziom wolnego testosteronu we krwi. To, w jakim kierunku preparat buzdyganka zadziała zależy od dawki, zawartości saponin sterydowych i stosunku fitosteroli do saponin oraz flawonoidów. Stąd efekty po podawaniu buzdyganka są różne i stopień zadowolenia pacjentów zróżnicowany. Jakość i precyzja opracowania preparatu dla sportowców decyduje o efekcie jaki przyniesie w żywym organizmie.
Wyciągi z buzdyganka zwiększają poziom wolnego testosteronu, pobudzają uwalnianie gonadotropiny, lutropiny LH i folikulostymuliny FSH. Efektami tego są: pobudzenie wzrostu mięśni, podniesienie liczby erytrocytów we krwi oraz zwiększenie siły fizycznej. Wspomaganie wzwodu prącia jest związane z uwalnianiem tlenku azotu do zakończeń nerwowych w pobliżu ciał jamistych prącia. Istnieją doniesienia o zwiększaniu liczby, ruchliwości i żywotności plemników w nasieniu i wyraźnym poprawieniu ejakulacji (wytrysku nasienia i porcji /ilości/ nasienia) po podawaniu preparatów buzdyganka.
Swe cenne właściwości lecznicze roślina ta zawdzięcza substancjom czynnym jakimi są saponiny steroidowe, reprezentowane przez tigogeninę, gitogenine, diosgeninę, chlorogeninę oraz ruskogeninę.
Związki te wykazując podobieństwo strukturalne do ludzkich hormonów steroidowych, wpływają na poziom endogennego testosteronu. Ekstrakty z buzdyganka ziemnego stymulują przysadkę do zwiększonej produkcji hormonów, powodują też zwiększoną produkcję testosteronu co jest wynikiem działania na jądra. Badania dowiodły, że suplementacja preparatów zawierających w swym składzie ekstrakt otrzymane z Tribulus terrestris podnosi o 70% poziom gonadotropiny LH odpowiedzialnej za stymulację syntezy testosteronu oraz o ponad 40% poziom wolnego, a więc aktywnego testosteronu.
Zmiany dotyczące zwiększenia poziomu hormonów płciowych powodują wyraźny wzrost poziomu libido oraz poprawę reaktywności erekcyjnej. Badania kliniczne dotyczące preparatu Natursteron, zawierającego w składzie m.in. wyciąg z Tribulus terrestris przeprowadzone na 212 pacjentach z hipolibidemią, wykazały, że po 30 dniach kuracji 85% badanych deklarowało wzrost poziomu libido, a po 60 dniach efekt ten odczuwało 94% badanych.
Zwiększona produkcja naturalnego testosteronu w organizmie wpływa na zwiększenie tempa przyrostu masy mięśniowej, co jest efektem usprawnienia metabolizmu w kierunku spalania tkanki tłuszczowej i nasilenia procesów syntezy białek. Poprawie ulega także wydolność fizyczna oraz funkcjonowanie wielu organów wewnętrznych. Takie efekty „uboczne”, bo głównym efektem jest zwiększenie satysfakcji z życia seksualnego, są jak najbardziej pożądane.
Tribulus terrestris jest zaliczany przez niektórych badaczy do roślin adaptogennych, pomagających w zwalczaniu niekorzystnych zamian fizjologicznych powodowanych przez stres.
Buzdyganek ziemny pomaga także w innym typowo męskim schorzeniu. Aktywne składniki, oprócz wymienionych już saponin steroidowych, także pochodne indolu i związki fenolowe hamują aktywność 5-α-reduktazy, enzymu biorącego udział w przemianie testosterony do dihydotestosteronu (DHT), który jest odpowiedzialny m.in. za przerost gruczołu krokowego (prostaty) oraz za powstawanie nowotworu tego tak ważnego dla mężczyzn organu.
Bardzo korzystną cechą preparatów zawierających aktywne składniki Tribulus terrestris jest fakt, że podnoszą one poziom hormonów u pacjentów z obniżonym poziomem testosteronu, w odróżnieniu od pacjentów z normalnym jego poziomem, gdzie nie następowała nadprodukcja. Czyli wzrost testosteronu ogranicza fizjologia.