PRAWIDŁOWE ZMIERZENIE STOPYPrawidłowy pomiar rozmiaru stopy gwarantuje dobranie właściwego numeru. Podajemy wskazówki, które pomogą dobrać właściwy rozmiar obuwia z naszej oferty.
1. Gołą stopę stopę należy postawić na kartce papieru leżącej na podłodze, tak aby pięta opierała się o ścianę, lub inny stały przedmiot tworząc z podłożem kąt prosty.2. Zaznaczamy długość stopy na kartce w miejscu końca palców.3. Do zmierzonej długości dodajemy maksymalnie 10mm luzu, następnie otrzymany wynik odnosimy do rozmiaru podanego w naszej ofercie.
Przy zakupie obuwia, należy koniecznie pamiętać, aby buty nie były za małe, ani za duże, ponieważ zbyt ciasne obuwie utrudnia chodzenie, a zbyt luźne sprawi,że but nie będzie spełniał swoich funkcji. Warto pamiętać, że zalecany przez ortopedów luz w obuwiu wynosi do 10 mm. Podczas przymierzania sandałów, stopy powinny całkowicie pokrywać ich powierzchnię, a palce nie wychodzić poza obrzeża butów. Większość ludzi ma stopy różnej długości, wobec czego należy pamiętać, by mierzyć stopę o większej długości.Rekomendowane jest przymierzanie butów po południu . W tym czasie stopy maja największy rozmiar. Najlepiej przymierzać buty w skarpetkach, w których chodzi się na co dzień, ponieważ skarpetki mogą zwiększyć rozmiar buta o pół rozmiaru. Jeśli będziecie mieli wątpliwości, prosimy o kontakt z naszymi Sprzedawcami, którzy udzielą fachowej porady.
Najlepiej udać się do sklepu po południu, ponieważ stopy - podobnie jak na wycieczce - z upływem dnia nieco puchną. W ten sposób można właściwie przymierzyć obuwie.Poniżej wymienimy istotne elementy, które należy wziąć pod uwagę podczas kupna obuwia:Skarpetki: Nowe buty należy przymierzać zawsze w skarpetach, które następnie będą używane w trakcie wycieczki. Skarpety w zależności od grubości, znacząco wpływają na objętość jak i na długość. W celu uzyskania optymalnej klimatyzacji stopy, zaleca się skarpety oddychające, a w szczególności do obuwia z GORE-TEX. Wielkość: Nie upieraj się przy „swojej” wielkości buta! Rano stopy są mniejsze, a wraz z upływem lat zmniejsza się sklepienie. Poza tym nie wszystkie "kopyta" są tej samej wielkości. Przede wszystkim but nie może być za mały. W razie wątpliwości wybierz buty nieco większe. Sznurowanie: Piętę docisnąć do tyłu, ustawić dobrze język i zastosować sznurowanie dwustrefowe: W przypadku wychodzenia pod górę dolny obszar do haczyków (strefa I) zasznurować mocno, cholewkę (strefa II) luźniej w celu zwiększenia ruchliwości. Do schodzenia a góry cholewę zasznurować mocniej, zwłaszcza w rejonie kostki. Dopasowany kształt:Czy pięta dobrze siedzi? Czy w butach stoi Ci się wygodnie? Czy uciskają palec? Obowiązuje jedna surowa zasada: W pasującym bucie z przodu jest jeszcze około 1 cm luzu (spróbuj palcem)!Próba chodzenia: Przespaceruj się w nowych butach po sklepie.Obuwie, którego zakup rozważasz powinno znajdować się na nodze przynajmniej przez 10 minut, żeby cholewa i podkładka dopasowały się do nogi. Przy wychodzeniu pod górę pięta musi być dobrze trzymana. Natomiast przy schodzeniu z góry palec nie może dobijać do czubka buta, stosując sznurowanie dwustrefowe możesz dobrze dopasować i umocować buty.Warto wspomnieć o czynności pielęgnacyjnej naszego obuwia, która wśród turystów jest zapomniana lub nieznana, a niesie duże korzyści. Co pewien czas, zależnie od intensywności użytkowania butów, po uprzednim wyciągnięciu wkładek, należy wlać do środka lekko ciepłą (nie gorącą!) wodę i pozostawić na 5 minut. Po tym czasie opróżnia się buty i wlewa kolejną porcję, powtarzając te czynności 3-4 razy. Taki zabieg prowadzi się w celu oczyszczenia wyściółki i membrany z krzyształków soli, które osadzają się podczas użytkowania, usprawniając tym samym pracę membrany