Zapraszam do zakupu butelki Fabryka Wódek HARTWIG KANTOROWICZ T.-A. POZNAŃ.
Wysokość 29 cm, największa średnica ca 12 cm, najmniejsza średnica szyjki ca 3cm. Pojemność ponad 1 litr.
Historia firmy zaczęła się w 1792 roku. Powstała na prawym brzegu Warty na Ostrówku. W 1883 roku przeniesiono ją na Stary Rynek. Rok 1823 widnieje we wszystkich dokumentach firmy jako rok założenia, jednak nie wiadomo czy 17-letni wówczas właściciel stworzył ją od początku czy kontynuował działalność przodków.
W tym czasie na rynku poznańskim działało ponad 30 firm w tej branży, wśród nich jedna należała do Izaaka Kantorowicza spokrewnionego z Hartwigiem.
Gdy w 10 lat później Hartwig otrzymał przywilej naturalizacji, dający mu całkowita swobodę działania i zrównujący go w prawach z kupcami niemieckimi, Hartwig Kantorowicz był już jednym z największych producentów likierów w Wielkopolsce.
Popularność, jakość i umiejętności handlowe właściciela sprawiły, że już w 1838 roku celem zwiększenia produkcji, przeniósł ją do większych pomieszczeń, przy ulicy Wronieckiej i Masztalerskiej. Kamienica ta posiadała obszerne podwórze, które pomieściło dwupiętrową destylarnię, dom i dalsze dwa budynki powstałe w 1882 roku. Chcąc powiększyć zbyt Kantorowicz stworzył sieć probierni wzorowanych na amerykańskich barach szybkiej obsługi. Wpłynęło to poważnie na zwiększenie sprzedaży. Likiery pod marką „Kantorowicz” docierały do Chin, Australii i Brazylii, zdobyły również kolebkę likierów - Francję i Holandię. Prowadzona przez lata przez władze pruskie polityka naturalizacji ludności żydowskiej spowodowała, że czuli się oni silnie i kulturowo i językowo związani z Niemcami. Odzyskanie niepodległości spowodowało konieczność podjęcia decyzji o pozostaniu lub o wyjeździe. Ze względu na głoszenie poglądów antypolskich w czerwcu 1919 roku Franz Kantorowicz został internowany. Dopiero interwencja hrabiego Czarneckiego, członka sztabu Dowództwa Głównego doprowadziła do zwolnienia dyrektora firmy „Hartwig Kantorowicz".
Ostatecznie w bardzo tajemniczych okolicznościach 5 listopada 1920 roku doszło do sprzedaży firmy Bankowi Przemysłowemu. Transakcja odbyła się pod osłona nocy u notariusza Ludwika Zachariasz. Bank Przemysłowy nabył firmę wraz z nieruchomościami za 20 mln marek. Kantorowicz wyjechał do Berlina, gdzie związał się z wytwórnią trunków C.A. Kahlbaun A.G.(wg http://www.czajkus.friko.pl)
Wysyłka, dobrze zabezpieczoną paczką na warunkach szczególnych.
Najbezpieczniejszą formą rozliczenia aukcji, dla Kupującego, jest PAYU. Jeśli wolisz przelew zwykły, to napisz, a podam nr konta.
Nie zarabiam na wysyłce ! Pozostałą po ekspedycji nadwyżkę zwrócę na podane konto.