Młodzi ludzie, szukając swojego miejsca w świecie, bywają niepewni i zagubieni. Chcą zarówno zachować swą indywidualność i oryginalność, jak również upodobnić się do rówieśników, wzorców medialnych itp. W żmudnym procesie poszukiwania własnej tożsamości często podejmują działania, które godzą w ich zdrowie i prawidłowy rozwój. Jednym z nich jest niekontrolowane objadanie się i przeczyszczanie.
Książka jest kompendium podstawowej wiedzy dla rodziców, nauczycieli i wychowawców z zakresu bulimii; szczegółowo zaś jej epidemiologii, symptomatologii, mechanizmu, metod leczenia i wspierania chorych. Autorki skupiają się w niej przede wszystkim na przekazaniu Czytelnikowi zarówno niezbędnego minimum informacji teoretycznych, jak i wskazują na konieczność trenowania i wykorzystywania określonych umiejętności praktycznych pomocnych w rozpoznawaniu bulimii oraz udzielaniu pomocy osobom ujawniającym jej symptomy. Dobry kontakt dorosłego z dzieckiem/dorastającym stanowi bowiem olbrzymi zasób sprzyjający budowaniu ich wzajemnej relacji i efektywności procesu wspierania. Wzajemne zaufanie, otwartość, akceptacja zwiększają prawdopodobieństwo wczesnego dostrzeżenia nieprawidłowości w sferze odżywiania dziecka, a dalej - otwartej z nim na ten temat rozmowie i uruchomieniu działań pomocowych.
dr med. Rafał Antkowiak, psychiatra:
Autorki nie tylko rzetelnie przedstawiają najnowszą wiedzę o obrazie klinicznym, diagnozie, różnicowaniu, powikłaniach, przyczynach oraz terapii bulimia nervosa, ale też podają szereg praktycznych porad, np. gdzie i jak szukać pomocy i wsparcia czy co zrobić, gdy chora nie chce się leczyć, jak rozmawiać z osobą cierpiącą na bulimię. Szczególnie pomocne są zamieszczone na końcu książki załączniki pozwalające np. stwierdzić skłonności do zachowań bulimicznych czy też identyfikować niepokojące sygnały bulimii (...).
Uważam, że praca Beaty Ziółkowskiej i Doroty Mroczkowskiej jest wszechstronnym opracowaniem, które w dość przystępny sposób dostarcza rzetelnej i nowoczesnej wiedzy tym wszystkim, którzy stykają się z osobami chorującymi na bulimię.