Szeroko rosnący i niezwykle dekoracyjny bambus ogrodowy. Jego liście są soczyście zielone, błyszczące, małe, lancetowate. Ich krawędzie są lekko ugięte ku górze. Korona liści tworzy doskonałą barierę widokową. Jego maksymalna wysokość sięga 3-4 m, można go jednak przycinać na dowolną wysokość. Idealne jest dla niego półcieniste, wilgotne miejsce, ale również w miejscach słonecznych Fargesia rufa prezentuje się atrakcyjnie. Zawdzięcza to swoim błyszcząco zielonym liściom, które nie zwijają się nawet, gdy są wystawione na mocne słońce. Idealnie wygląda posadzona w kombinacji z różnymi trawami. Rośnie gęsto, bujnie, rozpościera się szeroko na boki. Idealnie prezentuje się wysadzony w pobliżu jeziorka czy oczka wodnego. Jest doskonały na żywopłot, można go dowolnie przycinać. Sprawdza się też jako osłaniająca ‘zielona ściana’. Jest to bambus kępowy, ma nieagresywne korzenie i przy jego wysadzaniu do gruntu nie potrzeba zakładać bariery korzeniowej. Fargesia rufa preferuje stanowiska półcieniste, gdzie wilgotność powietrza jest możliwie wysoka, wtedy też roślina ta wygląda najlepiej, kolor jej liści jest świeżo zielony. W przeciwieństwie do innych Fargesii, w stanowisku słonecznym błyszczące liście Fargesia rufa będą się prezentować równie dekoracyjnie. W tym przypadku należy zadbać, by miała zawsze nieco wilgotną ziemię. Podłoże ciężkie należy przy wysadzaniu poluźnić, aby korzenie bambusa mogły się dobrze rozwijać. Wymaga gleby dobrze przepuszczalnej i wilgotnej, należy jednak unikać stojącej wody. Bardzo efektowna i łatwa w uprawie również jako roślina doniczkowa do postawienia na tarasie. Popularna jest także w japońskich kompozycjach z innymi bambusami. Bardzo dobrze znosi przycinanie. Jej pędy są jadalne.
Wymagania: Ziemia dla Fargesii powinna być dobrze przepuszczalna i żyzna. Bambusy preferują podłoże o pH lekko kwaśnym lub obojętnym. Najlepiej rośnie w stanowisku półcienistym i zacienionym, w stanowiskach o wysokiej wilgotności powietrza może rosnąć w słońcu. Nie wymaga bariery korzeniowej. Ziemia powinna być stale wilgotna, ale woda nie powinna zalegać w korzeniach. Mrozoodporny do -26 st. C, jednak szczególnie przez pierwsze lata zaleca się okrywanie na zimę. Nawet jeśli część nadziemna zmarznie, bambus odbija z korzeni. Nawozimy od kwietnia do września. Rośliny rosnące w donicach powinny być przechowywane w chłodnym i w miarę jasnym pomieszczeniu, ograniczamy wtedy podlewanie. Bambusy mogą zakwitać. Po zakwitaniu obumierają, jednak zdarza się to niezwykle rzadko, w odstępach wielu dziesięcioleci lub nawet stuleci.
Rozmnażanie: Przez podział kłącza.
Szkodniki i choroby: Osłabiona roślina podatna jest na wełnowce i mszyce. Najgroźniejsza jest jednak nadmierna wilgoć podłoża, która prowadzi do zgnilizny korzeni.
Zastosowanie: roślina soliterowa (rosnąca pojedynczo), naturalny lub formowany żywopłot, bardzo dobrze znosi przycinanie, bariera widokowa, roślina do nasadzeń na dużych powierzchniach, łatwa w uprawie roślina doniczkowa do postawienia na balkonie czy tarasie