Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

BUDOWNICTWO ZIMOWE OKRES ZIMOWY ZIMA RZADKA 1950

02-07-2012, 17:36
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Aktualna cena: 39.99 zł     
Użytkownik inkastelacja
numer aukcji: 2442798042
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 6   
Koniec: 03-07-2012 19:49:23
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha



PEŁNY TYTUŁ KSIĄŻKI -




PONIŻEJ ZNAJDZIESZ MINIATURY ZDJĘĆ ZNAJDUJĄCYCH SIĘ W DOLNEJ CZĘŚCI AUKCJI (CZASAMI TRZEBA WYKAZAĆ SIĘ CIERPLIWOŚCIĄ W OCZEKIWANIU NA ICH DOGRANIE)


AUTOR -
WYDAWNICTWO - , WYDANIE - , NAKŁAD - EGZ.
STAN KSIĄŻKI - JAK NA WIEK (ZGODNY Z ZAŁĄCZONYM MATERIAŁEM ZDJĘCIOWYM)
RODZAJ OPRAWY -
ILOŚĆ STRON -
WYMIARY - x x CM (WYSOKOŚĆ x SZEROKOŚĆ x GRUBOŚĆ W CENTYMETRACH)
WAGA - KG (WAGA BEZ OPAKOWANIA)
ILUSTRACJE -
KOSZT WYSYŁKI - 8 ZŁ - KOSZT UNIWERSALNY, NIEZALEŻNY OD ILOŚCI I WAGI (NP. JEŚLI KUPISZ 7 KSIĄŻEK ŁĄCZNY KOSZT ICH WYSYŁKI WCIĄŻ BĘDZIE WYNOSIŁ 8 ZŁ), DOTYCZY PRZESYŁKI PRIORYTETOWEJ NA TERENIE POLSKI. ZGADZAM SIĘ WYSŁAĆ PRZEDMIOT ZA GRANICĘ. KOSZT WYSYŁKI W TAKIM PRZYPADKU, USTALA SIĘ INDYWIDUALNIE WEDŁUG CENNIKA POCZTY POLSKIEJ I JEST ZALEŻNY OD WAGI PRZEDMIOTU.




SPIS TREŚCI LUB/I OPIS - PRZYPOMINAM O KOMBINACJI KLAWISZY CTRL+F (PRZYTRZYMAJ CTRL I JEDNOCZEŚNIE NACIŚNIJ F), PO NACIŚNIĘCIU KTÓREJ Z ŁATWOŚCIĄ ZNAJDZIESZ INTERESUJĄCE CIĘ SŁOWO O ILE TAKOWE WYSTĘPUJE W TEKŚCIE WYŚWIETLANEJ WŁAŚNIE STRONY.




BIURO SZKOLENIA ZAWODOWEGO MINISTERSTWA BUDOWNICTWA
BUDOWNICTWO
W OKRESIE ZIMY
skrypt dla korespondencyjnych kursów doszkolenia w technice wykonawstwa zimowego
WARSZAWA 1950 r.





2. WIADOMOŚCI WSTĘPNE O BUDOWNICTWIE ZIMOWYM.
a. Ogólne znaczenie budownictwa zimowego.
Wykorzystanie zimy dla robót budowlanych przyczynia się do rozwoju techniki budowlanej oraz przynosi inne korzyści w ogólnej gospodarce państwowej.
Główne korzyści budownictwa zimowego są następujące:
1. zapewnienie robotnikom ciągłości zarobków podczas całego roku,
2. zwiększenie produkcji budowlanej przez powiększenie ilości roboczodniówek,
3. pełniejsze wykorzystanie sprzętu i urządzeń budowlanych,
4. zwiększenie równomierności pracy przemysłów produkcyjnych dla potrzeb budownictwa.
Znaczenie społeczne.
Budownictwo zimowe zapewnia szerokim rzeszom robotników budowlanych stały zarobek, jest więc poważnym czynnikiem podwyższającym ich stopę życiową. Dzięki budownictwu zimowemu robotnik budowlany przestaje być pracownikiem sezonowym, a staje się wydajnym pracownikiem w ciągu całego roku. Budownictwo zimowe jest więc jedną z dróg do niwelacji
nierówności społecznych, stawia ono bowiem robotnika budowlanego w równej sytuacji z innymi robotnikami i pracownikami.
Znaczenie gospodarcze.
Prowadzenie robót budowlanych przez cały rok bez przerwy pozwala na lepsze rozplanowanie ich w czasie, poza tym umożliwia pełniejsze wykorzystanie sprzętu i urządzeń budowlanych, które w okresie zimy nie leżą bezużytecznie. Sezonowość budownictwa wywoływała nierównomierność w dostawach materiałów, które w okresie zimy gromadziły się na składach i w magazynach. Powodowało to przeładowanie magazynów i składów w okresie zimy i przeciążenie środków transportowych w okresie lata. Budownictwo zimowe umożliwia równomierny przewóz na budowę materiałów zaraz po ich wyprodukowaniu.
Znaczenie techniczne.
Budownictwo zimowe jest objawem postępu techniki, prowadzi bowiem do uniezależnienia się człowieka od przyrody i całkowitego jej opanowania. Zrealizowanie budownictwa zimowego staje się możliwe przy spełnieniu dwóch warunków. Po pierwsze, przez opracowanie naukowe metod technicznych budownictwa zimowego, po drugie — przez produkcję odpowiednich materiałów, sprzętu i urządzeń. Metody budownictwa zimowego, które stosujemy w Polsce były już dawno opracowane i wypróbowane w Związku Radzieckim. Przez udostępnienie nam naukowej literatury radzieckiej i bogatego doświadczenia możemy śmiało wkraczać w nowy etap rozwoju techniki budowlanej na drodze do pełnego uprzemysłowienia tej gałęzi produkcji.
b. Pojęcie robót zimowych.
Robotami zimowymi nazywamy wszystkie roboty budowlane, które prowadzone są w temperaturze niższej od O0 C i w związku z tym wymagają stosowania specjalnych środków
zabezpieczających lub odmiennych sposobów wykonywania. W naszym klimacie roboty zimowe przypadają na okres od dnia 15 grudnia do 30 marca. Okres ten nazywamy okresem pogotowia zimowego.
Niska temperatura, przy której wykonywane są roboty zimowe wywiera ujemny wpływ na robotników i na same procesy technologiczne. Ujemny wpływ niskich temperatur na robotnika eliminujemy przez:
1. zaopatrzenie go w odpowiednią odzież zimową,
2. ustawienie na budowie koksowników,
3. przerwy w pracy itp.
Procesy technologiczne, pod kątem widzenia robót zimowych, podzielić możemy na dwie grupy:
1. procesy technologiczne suche,
2. ,, ,, mokre.
Suche procesy technologiczne, wykonywane w okresie zimowym, rzadko wymagają odmiennej techniki pracy. Najczęściej niezbędna jest tylko zwiększona ostrożność, dodatkowe środki zabezpieczające i zwiększony wysiłek pracowników (np. oblo-dowacenie drzewa, zwiększona spoistość ziemi itp.). Mokre procesy technologiczne najczęściej wymagają w okresie zimowym odmiennych metod produkcyjnych i specjalnych środków zabezpieczających. Decydującym bowiem jest tu moment przeistaczania się wody w kryształki lodu.
c. Zwiększone koszty budownictwa zimowego.
Trudne warunki atmosferyczne, w jakich wykonywane są roboty zimowe, powodują zwiększone koszty ich wykonywania. Zwiększenie kosztów robót zimowych składa się z następujących elementów. -
1. Koszty dodatkowego sprzętu oraz urządzeń pomocniczych. (Jeżeli wykonywane są na placu budowy, należy liczyć koszt materiałów i robocizny, niezbędny do ich wykonania).
2. Koszty zwiększonego zużycia materiałów (np. cementu) oraz środków chemicznych, które dodaje się do betonów, zapraw i farb.
3. Koszty opału.
4. Koszty odzieży zimowej.
5. Koszty zmniejszonej wydajności robotników.
6. Koszty robót dodatkowych (np. uprzątanie śniegu, rozgrzewanie materiałów itd.).
d. Wybór metody prowadzenia robót zimowych.
Dla różnych rodzajów robót, prowadzonych w okresie zimowym, opracowane są różne metody techniczne ich wykonania. Jeżeli jakąś robotę wykonać można kilkoma metodami należy wybrać tę, która w danych warunkach jest najtańsza, zapewnia lepsze, szybsze i prostsze osiągnięcie celu. Na budowie należy kierować się przede wszystkim warunkami miejscowymi (posiadane urządzenia, sprzęt, materiały itd.). Przy wyborze metody wykonywania robót zimowych kierownictwo robót powinno kierować się również troską o zapewnienie robotnikom najlepszych warunków pracy, aby umożliwić im osiągnięcie maksimum wydajności.
e. Narady wytwórcze.
Przed rozpoczęciem pogotowia zimowego i w całym okresie jego trwania należy organizować częste narady wytwórcze. Mają one na celu popularyzację budownictwa zimowego, omówienie problemów i trudności związanych ze specyfiką robót oraz omówienie pomysłów racjonalizatorskich i nowatorskich. Należy pamiętać, że wszelkie pomysły i uwagi robotników w tej dziedzinie budownictwa są specjalnie cenne. Na naradach wytwórczych należy omawiać zagadnienia techniki i organizacji robót zimowych. Dobrze zorganizowane i prowadzone narady powinny znacznie wzbogacić naszą wiedzę i doświadczenie w tej dziedzinie.
f. Harmonogramy. „
Przed przystąpieniem do robót zimowych należy szczegółowo opracować poza ogólnie obowiązującymi harmonogramami: robót, stanu zatrudnienia, pracy, sprzętu i maszyn, zaopatrzenia materiałowego, specjalny harmonogram pracy sprzętu i urządzeń ogrzewniczych przez okres trwania robót zimowych.
Harmonogramy robót zimowych powinny być dokładnie uzgodnione z ogólnym harmonogramem budowy. Przy opracowywaniu harmonogramów robót na okres zimowy należy uwzględnić: zmniejszoną wydajność robotników, zwiększony okres tężenia i schnięcia, trudności zimowego transportu itd.
g. Pomiary temperatury.
W okresie pogotowia zimowego na budowie powinny być dokonywane pomiary temperatury co najmniej trzy razy dziennie, to jest po rozpoczęciu pracy, w czasie przerwy obiadowej i przed zakończeniem pracy. Poza tym kierownictwo budowy powinno nawiązać stałą łączność z najbliższą placówką Państwowego Instytutu Hydro-Meteorologicznego dla uzyskania prognozy pogody na dzień następny oraz notowań dobowych temperatur minimalnych i maksymalnych. Własne pomiary temperatury, oraz dane P. I. H. M. powinny być nanoszone na wykres przebiegu temperatury. Wykres taki powinien być wywieszony na widocznym miejscu.
h. Dziennik budowy.
W związku z robotami zimowymi w dzienniku budowy należy dokonywać dodatkowych zapisów, z których najważniejsze są:
1. daty rozpoczęcia i ukończenia pogotowia zimowego,
2. dobowe pomiary temperatury,
3. przebieg pogody dnia (opady, wiatry, nasłonecznienie),
4. prognozę pogody na dzień następny (z komunikatów P. I. H. M.),
5. opis metod wykonywania robót zimowych z podaniem temperatur materiałów użytych do budowy,
6. ilość roboczogodzin użytych na wykonywanie czynności specjalnych, jak sprzątanie śniegu, podgrzewanie materiałów, zabezpieczenie robót osłonami itp.,
7. opis przerw w pracy spowodowanych ciężkimi warunkami atmosferycznymi.
i. Kontrola robót.
Prowadzenie robót zimowych wymaga starannej i systematycznej kontroli. Poszczególne partie materiałów (szczególnie cement, zaprawy, betony) oraz wykonywane elementy konstrukcyjne powinny być poddane stałej kontroli i obserwacji. Zwiększenie zagrożenia konstrukcji, wykonywanych w warunkach zimowych, poza zachowaniem specjalnych środków ochronnych przy ich wznoszeniu, nakłada obowiązek obserwacji wykonanych robót przez cały okres pogotowia zimowego, a zwłaszcza przy dużych wahaniach temperatury. W wypadkach wątpliwych należy zasięgać rady specjalistów.
j. Odbiór robót.
Przed pełnym obciążeniem konstrukcji, części budynków bądź elementów nośnych, należy dokonać ich technicznego odbioru. Odbiór częściowy nie zwalnia jednak od odbioru całkowitego robót zimowych po zakończeniu okresu pogotowia zimowego. Przy odbiorach częściowych i całkowitych szczególną uwagę należy zwrócić na elementy konstrukcyjne, jak fundamenty, słupy, podciągi, belki i stropy oraz mury nośne konstrukcji murowanych. W wypadkach wątpliwych należy dokonać próbnych obciążeń.
Z odbioru technicznego, częściowego i całkowitego, należy spisać protokóły, stanowiące załączniki dokumentacji dla ostatecznego odbioru budowy. Do całkowitego odbioru robót zimowych należy dołączyć sprawozdanie z ich przebiegu wraz z załącznikami niezbędnymi dla technicznego ich zobrazowania.





SPIS TREŚCI

1 Budoirniaiuo w Planie 6-letniiii......... ... 3
2. Wiadomości wstępne o budownictwie zimowym . 9
3. Zasady planowania i organizacji robót zimowych ... .15
4. Ogólny zarys metod wpkonuiranta robót budowlanych limu 21
5 Roboty ciesielskie ......... i"5
6. Roboty 7.brojarskie ............ 38
". Roboty betonowe................ .40
8. Roboty murowe ...................56
y. Ogólne zasady przechowywania i przygotowania materiałóu
do robót zimoujych..................bi
10 Ogólne zasady ogrzeuamd elemeutóa1 budouilanycli . 73



Możesz dodać mnie do swojej listy ulubionych sprzedawców. Możesz to zrobić klikając na ikonkę umieszczoną poniżej. Nie zapomnij włączyć opcji subskrypcji, a na bieżąco będziesz informowany o wystawianych przeze mnie nowych przedmiotach.


ZOBACZ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG CZASU ZAKOŃCZENIA

ZOBACZ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG ILOŚCI OFERT


NIE ODWOŁUJĘ OFERT, PROSZĘ POWAŻNIE PODCHODZIĆ DO LICYTACJI