BUDOWNICTWO TOMY OD 1 DO 5
Książka stanowi pierwsza cześć pięciotomowej publikacji pt. "Budownictwo ogólne", która zastąpi wydawane w "Arkadach" dzieło pod tym samym tytułem autorstwa profesora Wacława Żenczykowskiego. Poszczególne rozdziały tego tomu napisali specjaliści z wielu dziedzin budownictwa, będący pracownikami naukowymi w różnych ośrodkach akademickich w Polsce. Podręcznik zawiera aktualną wiedzę na temat materiałów i wyrobów budowlanych, ich produkcji, właściwości oraz zastosowania. W opracowaniu uwzględniono zmiany, jakim w ostatnich latach podlegały przepisy prawne i normy, zasady organizacji budowy i sposób realizacji obiektów, asortyment materiałów i wyrobów budowlanych. Książka jest przeznaczona dla studentów wydziałów budownictwa wyższych uczelni technicznych oraz dla inżynierów i techników budowlanych.
Książka stanowi druga część 5-tomowej publikacji. Zawarte w niej wiadomości obejmują podstawy fizyki materiałów budowlanych, zagadnienia cieplno-wilgotnościowe przegród budowlanych, mikroklimat wnętrz, termoizolację budynków, ogrzewanie, wentylację i klimatyzację, światło w pomieszczeniach, akustykę budowlana, bezpieczeństwo pożarowe budynków, ochronę przed szkodliwymi wpływami fizykochemicznymi oraz wilgocią i wodą. Omówiono także problematykę budownictwa niskoenergetycznego i energii odnawialnych.
Ogólne zasady kształtowania konstrukcji
Podstawy projektowania architektonicznego
Zasady konstrukcyjne w budynkach
Ściany budynków i przegrody przezroczyste
Komunikacja w budynkach
Naprawy i wzmacnianie budynków i ich elementów
W kolejnym tomie z cyklu Budownictwo ogólne przedstawiono różne rozwiązania konstrukcyjne i materiałowe stosowane przy wznoszeniu obiektów mieszkalnych, użyteczności publicznej, biurowych itp. Zaprezentowano zarówno systemy jak i tradycyjne metody budowy.
W książce w oparciu o Eurokod 3 i Eurokod 4 przedstawiono ogólne reguły projektowania konstrukcji stalowych i zespolonych stalowo-betonowych oraz zasad odnoszących się do ustrojów prętowych i blachownicowych stosowanych jako szkielety nośne budynków. Publikacja zawiera, oprócz prostych przykładów ilustracyjnych, zasady projektowania elementów i połączeń według eurokodów, a także kompletne przykłady projektowania konstrukcji nośnych kilku obiektów halowych i użyteczności publicznej. Pokazano też podobieństwa i różnice między dotychczasowym a nowym sposobem postępowania przy obliczaniu i kształtowaniu konstrukcji stalowych w Polsce.