PONIŻEJ : ZDJĘCIA, SPIS TREŚCI, SPIS ILUSTRACJI (jeśli jest w książce), STAN. WYSYŁKA - POCZTĄ.
Przewiń do spisu treści
Kościoły drewniane na Śląsku
Pierwsza katedra we Wrocławiu była drewniana. Przetrwała ona około stu lat i dopiero za rządów biskupa Waltera (1[zasłonięte]148-11) została zastąpiona budynkiem murowanym. Wiadomość ta podana przez Cureusa i innych dziejopisarzy utwierdza nas w przekonaniu, że — podobnie jak na pozostałych ziemiach słowiańskich na północy - na Śląsku kwitło budownictwo drewniane. Potwierdzają to zresztą wykopaliska i mnóstwo zachowanych do dziś zabytków architektury drewnianej. Tradycja ta była żywa w niektórych regionach Śląska nawet jeszcze w połowie XIX wieku.
Na wznoszenie budynków o ścianach wieńcowych, pochłaniających znaczne ilości doborowego drewna szpilkowego, pozwalała obfitość lasów, nieprzebrana zwłaszcza na Górnym Śląsku i w pasie górskim beskidzko-sudeckim oraz w rejonach północno-zachodnich. Stosunkowo najszybciej wytrzebiono lasy w pasie ciągnącym się od Wrocławia do Nysy oraz w okolicy Legnicy.
Obok rodzimego sposobu budowania na zrąb rozpowszechniła się z biegiem czasu, za sprawą przybyszów z zachodu, metoda szkieletowa, polegająca na stawianiu konstrukcji ra-mowo-słupowej z drewna i wypełnianiu jej innym materiałem fcegłą, gliną, obiciem z de-sek). Budynki wykonane takim sposobem zaczęły pojawiać się w późnym średniowieczu najpierw w miastach, a później także we wsiach, głównie na północy Dolnego Śląska. Konstrukcja ta nie przyjęła się natomiast w regionach zamieszkałych w większości przez ludność polską. Wprowadziły tam ją drogą administracyjną dopiero w drugiej połowie XVIII wieku rządy pruskie, mając na uwadze konieczność oszczędzania drewna, potrzebnego wówczas w wielkich ilościach dla hutnictwa. Tak więc zasięg architektury wieńcowej na Śląsku stanowił w różnych okresach obraz zasiedlenia tej ziemi przez Polaków z tym wszakże zastrzeżeniem, że budownictwo przetrwało dłużej niż język polski. Wszędzie tam, gdzie znajdowały się zabytki budownictwa wieńcowego, można odszukać ślady polskiego życia lub obecności innych Słowian.
Nie wchodząc w szczegóły można stwierdzić, że w Polsce, stanowiącej pomost między wschodnimi obszarami czystego budownictwa zrębowego i zachodnimi krajami o rozwiniętej architekturze szkieletowej, powstał nowy typ budynku o litych ścianach drewnianych, nakrytego dachem krokwiowym. Ten sposób budowania przyjął się w całej środkowej Europie. Śląsk odegrał w tym procesie doniosłą rolę. Tutaj można jeszcze dzisiaj zauważyć ślady zetknięcia się obu konstrukcji w postaci budownictwa przysłupowego, w którym ściany wieńcowe nie dźwigają ciężaru dachu, lecz przekazują tę funkcję słupom opasującym budy-
Oprawa: miękka
Format: 20,5x18 cm
Ilość stron: 51 + 131 zdjęć na dodatkowych stronach str.
Nakład: egz.
Stan: -bdb lekkie przytarcia okladki
Tytuł, autor i wydawnictwo Wrocław - Warszawa - Kraków - Gdańsk
Józef Matuszczak
KOŚCIOŁY DREWNIANE NA ŚLĄSKU
Zakład Narodowy imienia Ossolińskich - Wydawnictwo -1975
Spis treści:
Spis treści
Kościoły drewniane na Śląsku 7
Ważniejsza literatura 25
Katalog kościołów drewnianych na Śląsku 26
Wooden Churches in Silesia (summary) 34
A Cataiogue of Wooden Churches in Silesia 37
Holzkirchen in Schlesien (Zusammenfassung) 43
Katalog der Holzkirchen in Schlesien 46
Mapa rozmieszczenia kościołów drewnianych w województwach katowickim,
opolskim i wrocławskim (na końcu książki pod opaską)
Ilustracje: posiada
Przejdź na górę strony
Strona o mnie
Moje aukcje (książki o zbliżonej tematyce. Kliknij.)
Uwaga! Na zdjęciach wokół liter możliwe charakterystyczne zniekształcenia - wynikają z konieczności kompresji zdjęć. W rzeczywistości zniekształcenia nie występują. Możliwe też błędy w opisie - z powodu niedoskonałości odczytu OCR, za co przepraszam.