budownictwo drewniane WIEŚ I MIASTECZKO miasto
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
Rok wydania (xxxx): 1991
Język: polski
Wstęp
Prace opublikowane w niniejszym tomie są plonem konferencji naukowej jaka odbyła się w dniach od 16 do 18 marca 1988 r. na zamku w Wojnowicach na Dolnym Śląsku. Organizatorem spotkania była Główna Komisja Ochrony Zabytków przy Stowarzyszeniu Historyków Sztuki a uczestnikami pracownicy naukowi legitymujący się pewnymi osiągnięciami w zakresie badań nad problematyką wsi i małych miasteczek. Spotkali się historycy, historycy sztuki i architektury, architekci, socjologowie i prawnicy. Tytuł spotkania brzmi nieco katastroficznie, ale ma on swoje głębokie uzasadnienie. Los małych miasteczek i wsi polskich, takich jakimi były przed pięćdziesięciu a nawet przed trzydziestu laty, jest już nieodwracalnie przesądzony. Jako pewna formacja socjologiczno-przestrzenna przestały istnieć. Wiele przyczyn złożyło się na to, że normalny proces modernizacji małych osiedli, przebiegający gdzie indziej w sposób zrównoważony i korzystny dla miejscowej ludności, u nas miał przebieg gwałtowny i przeważnie niekontrolowany, doprowadzając do daleko posuniętej degradacji lokalnego środowiska. Ten proces trwa niestety dalej i to stwierdzenie uzasadnia ostre sformułowanie tytułu konferencji. Ale jest jeszcze inna przyczyna, że nadano mu właśnie takie brzmienie.
W roku 1915, a więc w czasie trwającej już I wojny światowej, działające wówczas w Warszawie Koło Architektów wspólnie z zasłużonym Towarzystwem Opieki nad Zabytkami Przeszłości zorganizowały Wystawę Architektury Polskiej. Przyświecały im cele patriotyczne. Chcieli pokazać szerokiej publiczności piękno polskich zabytków, zachęcić do ich poznawania, zwrócić uwagę na wspaniałe tradycje kulturowe narodu, który przez ostatnie półtora wieku nie figurował na mapie politycznej Europy. Ale przede wszystkim wystawa była adresowana do architektów. Miała ułatwić im realizację „tęsknoty do polskości w architekturze15. Miała pokazać wzorce, które nie powtarzać, ale twórczo przekształcać należało.
Przelotne zapoznanie się z eksponatami nie mogło odegrać poważniejszej roli inspirującej, o jakiej marzyli działacze Towarzystwa Opieki nad
Konferencja w Wojnowicach, której plonem jest zbiór artykułów w niniejszym tomie, świadomie nawiązuje do wielkiej wystawy retrospekcyjnej architektury polskiej, zorganizowanej w 1915 r. przez Koło Architektów i Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Przeszłości w Warszawie. Brzmiący nieco katastroficznie tytuł znalazł odzwierciedlenie w tematyce wielu prac, ukazującej olbrzymie zniszczenia zabytków, układów urbanistycznych czy wreszcie bezpowrotne zatracenie walorów krajobrazowych wsi i miasteczek polskich.
Autorami artykułów są specjaliści z wielu dyscyplin naukowych: historycy, historycy sztuki, architekci i urbaniści, socjologowie i prawnicy. Dzięki temu materiał tu zgromadzony jest bogaty i wszechstronny. Przedstawiono wiele mechanizmów, jakie doprowadziły do dewastacji polskiego krajobrazu kulturowego. Znalazły się tu prace zawierające projekty ratowania zarówno poszczególnych obiektów, jak całych zespołów czy wreszcie dużych założeń urbanistycznych. Czytelnik nie otrzymał jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o przyszłość małych, polskich osiedli, ale nie było to celem wojno-wickiej konferencji; tę kwestię pozostawiono otwartą.
Tytuł: WIEŚ I MIASTECZKO U PROGU ZAGŁADY
Materiały Konferencji Naukowej
Stowarzyszenia Historyków Sztuki
Wojnowice, marzec 1988
Autor: opracowanie zbiorowe
Wydawnictwo i rok wydania: Warszawa
PAŃSTWOWE WYDAWNICTWO NAUKOWE
1991
Stan: -bdb minus za zadarcia obwoluty, zawartosc b. ladnie zachowana
Oprawa: twarda
Ilość stron: 232 str.
Format: 17x24 cm
Ilustracje: posiada
Spis treści:
Tadeusz Rudkowski, Wstęp 7
Marian Kornecki, Wieś i miasteczko — o czym mówimy? 11
Jeremi T. Królikowski, Wieś i miasteczko — próba analizy znaczeń .... 31
Sławomir Parfianowicz, „Wieś i miasteczko51. Uwagi o niektórych wątkach krytycz
nych 41
Dorota Matyaszczyk, Wieś i miasteczko — czy rzeczywiście u progu zagłady? ... 53
Sławomir Gzell, Co z przyszłością miasteczka? . . . . 61
Tadeusz Chrzanowski, Miasteczko drewniane jako „dzieło zbiorowe57 architektury
i urbanistyki 75
Adam Miłobędzki, Na bezdrożach badań architektury drewnianej 89-
Jolanta Wiechowska, Założenia pałacowe i dworskie — spójność kompozycji i odręb
ność w krajobrazie 101
Marta Leśniakowska, Między teorią a praktyką. Dwór w koncepcjach polskiego piś
miennictwa architektonicznego od połowy XVII do schyłku XIX wieku . . . 113
Tadeusz Rudkowski, Cmentarz wiejski — degradacja elementu krajobrazu kulturowego 127
Mirosław Holewiński, Krajobraz architektoniczny dziewiętnastowiecznych uzdro
wisk polskich 139
Barbara Tondos, Regionalizm w aspekcie historycznym 157
Jan Pruszyński, Polityka i prawo w ochronie zabytków wsi i miasteczka . . . . 171
Janusz Bogdanowski, Miasteczko i wieś a krajobrazowo-architektoniczna metoda re
waloryzacji 185
Eleonora Bergman, Studia historyczno-urbanistyczne do planów zagospodarowania
przestrzennego 207
Maria Łuczyńska-Bruzda, Zbigniew Myczkowski, Karty krajobrazowe wsi jako
próba regionalizacji współczesnego budownictwa na obszarze Jurajskiego Parku
Krajobrazowego 219
Strona o mnie
Moje aukcje (książki o zbliżonej tematyce. Kliknij.)
Uwaga! Na zdjęciach wokół liter możliwe charakterystyczne zniekształcenia - wynikają z konieczności kompresji zdjęć. W rzeczywistości zniekształcenia nie występują. Możliwe też błędy w opisie - z powodu niedoskonałości odczytu OCR, za co przepraszam.