Budka lęgowa dla ptaków typ A
Model według prof. Jana Sokołowskiego
Wymiary:
wysokość całkowita - ca 34 cm
wysokość budki - ca 30 cm
szerokość - ca 16 cm
głębokość - ca 16 cm
średnica otworu wlotowego - 33 mm
grubość deski - 2 cm
grubość przedniej ścianki - 4 cm
waga - ca 3,7 kg
Materiał - sosna
Prezentowana budka lęgowa przeznaczona jest dla następujących ptaków:
KRĘTOGŁÓW (Jynx torquilla)
MUCHOŁÓWKA BIAŁOSZYJA (Ficedula albicollis)
MUCHOŁÓWKA MAŁA (Ficedula parva)
MUCHOŁÓWKA ŻAŁOBNA (Ficedula hypoleuca)
PEŁZACZ LEŚNY (Certhia familiaris)
PEŁZACZ OGRODOWY (Certhia brachydactyla)
PLESZKA OGRODOWA (Phoenicurus phoenicurus)
PLUSZCZ (Cinclus cinclus)
SIKORKA BOGATKA (Parus major)
SIKORKA MODRA, MODRASZKA (Parus caeruleus)
SIKORA CZUBATA, CZUBATKA (Parus cristatus)
SIKORA UBOGA (Parus palustris)
SIKORKA SOSNÓWKA (Parus ater)
MAZUREK, WRÓBEL MAZUREK (Passer montanus)
WRÓBEL DOMOWY (Passer domesticus)
Skrzynki lęgowe w typie A i A1 można wieszać już w okresie jesiennym, gdyż w czasie zimy mogą one być wykorzystywane przez ptaki zimujące jako schronienie. Okresem do którego należy powiesić budkę w typie A i A1 jest połowa marca. Najlepiej to wykonać już na przełomie lutego i marca. Dla muchołówek można powiesić budki nawet do połowy kwietnia. Skrzynki lęgowe w typie A i A1 najlepiej wieszać na drzewach liściastych lub iglastych, gdzie nie występują naturalne dziuple lęgowe. Odległości między budkami to minimum 30-50 metrów; w zależności od gatunku. Wysokość wieszania to 4 metry, gdyż zapobiegają to dostaniu się do nich np. kotów. Wysokość wieszania także jest zależna od preferencji poszczególnych gatunków. I tak np. dla Sikorek najlepiej jest wieszać na wysokości od 1,5 metra do 4 metrów.
W celu zabezpieczenia budki przed zalęgnięciem się w niej wróbli, należy zasłonić otwór wlotowy aż do końca marca lub początku kwietnia.
Budki lęgowe tego samego typu nie powinny być umieszczane za blisko siebie, gdyż może to wywoływać agresywne zachowanie ptaków. Umieszczenie budki lęgowej musi zapewniać bezpieczeństwo przed drapieżnikami. W ogrodach najczęstszymi drapieżnikami są koty i wiewiórki. Budek lęgowych na zimę nie należy zdejmować, gdyż zapewniają one ochronę ptakom zimującym w przypadku złej pogody.
Nie należy przejmować się, gdy ptaki od razu nie zagnieżdżą się w budce lęgowej. Niektóre budki zostają zamieszkane od razu, inne dopiero po jakimś czasie. Jeżeli w ciągu kilku lat ani razu budka lęgowa nie została zamieszkana oznacza to, że budka została umieszczona w złym miejscu.
DO WYBORU:
| | |
naturalna | bejcowana | opalana |
BEJCOWANIE:
Budki lęgowe bejcowane są bejcą wodną, bezwonną, nietoksyczną dla ptaków czy innych zwierząt.
Do budki dodawana jest
instrukcja dotycząca przeznaczenia budki dla poszczególnych ptaków i ich preferencji co do usytuowania budki, a także ogólna instrukcja dotycząca czyszczenia i wieszania budek lęgowych dla ptaków.
Budki lęgowe dla ptaków można wieszać przez cały rok. Należy pamiętać, że ptaki mogą mieć drugi a nawet trzeci lęg w roku, czyli także możliwe są lęgi pod koniec czerwca czy nawet w lipcu. Jeżeli ptaki nie zalęgną się zaraz po powieszeniu budki, jest bardzo możliwe, że skrzynka lęgowa będzie dla nich schronieniem jesienią i zimą, a przez co wielce prawdopodobne, że w następnym sezonie lęgowym zostanie przez jakąś parę zamieszkana.
Przedmiotem aukcji jest 1 sztuka budki lęgowej.
Budka w oryginale nie zawiera logo na żadnej ze ścian.
Przed zalicytowaniem uprasza się o zapoznanie się z opisem aukcji.
Budki lęgowe wysyłane są w całości (zmontowane), jednakże ze względu na pakowanie listwa mocująca bywa dołączana oddzielnie, do własnego montażu (śruby mocujące dołączone są do kompletu). Umożliwia to także przymocowanie listwy np. z boku budki lęgowej. Listwa mocująca ma nawiercone otwory, w które należy przykręcić śruby.
Galeria przedmiotu: