Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Bułhakow Michaił. Biała gwardia - po rosyjsku

11-05-2015, 19:58
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 30 zł     
Użytkownik knigi24
numer aukcji: 5318097332
Miejscowość Warszawa
Wyświetleń: 4   
Koniec: 11-05-2015 19:30:47

Dodatkowe informacje:
Format: mp3
Stan: Nowy
Język: rosyjski
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Белая гвардия

autor: Булгаков Михаил

język: rosyjski

wydawnictwo: Ардис-Консалт

czas: 674 min.

ilość płyt: 1

format: mp3

opakowanie: folia

 

"Белая гвардия" - во многом автобиографический роман, основанный на личных впечатлениях писателя. Между событиями 1[zasłonięte]918-19 годов, описанными в романе, и написанием романа прошло пять лет, оказавших глубочайшее влияние на мировоззрение автора и во многом изменивших его взгляд на пережитое. Булгаков понял, что перипетии войны не определялись личными свойствами тех государственных и военных деятелей, которые в них участвовали, - деятели эти воспринимались им теперь лишь как "ярлыки" происходивших событий. Такими "ярлыками" оказались и гетман Скоропадский, и атаман Петлюра, и нарковоенмор Троцкий. В романе "Белая гвардия" Булгаков склоняется к мысли, что Петлюра и остальные деятели были "мифом", что в действительности события определялись не ими, а "четыреста сорок раз четырестами тысяч мужиков с сердцами, наполненными неутоленной злобой" к "офицерне" и помещикам.

 

„Biała gwardia“ to książka ukryta gdzieś na poboczu szlaku, którym trafiają do świata literatury kolejne pokolenia czytelników urzeczonych „Mistrzem i Małgorzatą”. A przecież to wielka powieść – najbardziej typowa dla Bułhakowa, a na pewno najbardziej zakorzeniona w jego życiu. „Mistrz i Małgorzata” ulepiona jest z wizji, wiary i lęku: „Biała gwardia” utkana jest bez reszty ze wspomnień.
To powieść o kilku tygodniach w śnieżnym, ogarniętym wojną domową Kijowie. O męskiej przyjaźni i braterskiej miłości; także o radości, euforycznej i straceńczej, jaka zdarza się młodym ludziom w przeddzień walki, kiedy jeszcze nikt nie zginął i nikt nie zwinął się w kłębek podczas przesłuchania. Tacy są ci wszyscy dwudziestokilkuletni dekabryści i Kolumbowie, filomaci i studenci z Krakowskiego Przedmieścia w roku akademickim 1967/68. takie jest również rodzeństwo Turbinów oraz ich przyjaciele, inteligenci i studenci przemienieni przez wojenny czas w młodych oficerów. Jest to wreszcie oda na cześć Miasta – miasta otaczanego przez autora taka czcią, że jego nazwy nie wymienia na tych kartkach ani razu.
Dla nadwiślańskich czytelników, którym bliska jest myśl o polsko-ukraińskim braterstwie broni w roku 1920, kłopotliwa może być niechęć, z jaka autor traktuje Petlurę i jego chłopskie oddziały. Ale powieściowy Semen Petlura nie jest postacią historyczną z krwi i kości, lecz figurą, w którą autor wkłada całą swą odrazę inteligenta do ludzkiej szarańczy wszelkiej barwy, niszczącej jego Rosję.

 

 

 


© AllegroPromo