Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

BRYKCZYŃSKI-LISTY Z WŁOCH O SZTUCE KOSCIELNEJ 1899

16-01-2012, 18:35
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Cena kup teraz: 25 zł      Aktualna cena: 20 zł     
Użytkownik ikonotheka
numer aukcji: 2040663352
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 7   
Koniec: 19-01-2012 19:50:00

Dodatkowe informacje:
Opis niedostępny...
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

AUTOREM KSIĄŻKI JEST KS.A.BRYKCZYŃSKI.


PRZEDMOWA.


Wśród nielicznego grona naszych pisarzy ko¬ścielnych jedno z wybitniejszych miejsc zajmuje autor niniejszej podróży.
Ks. Antoni Brykczyński urodził się dnia 23 maja 1843 r. we wsi Ossie powiatu Opoczyńskie¬go, dziedzicznej własności rodziców jego: Stanisława i Wandy z hrabiów Zamoyskich.
Pierwsze nauki pobierał najprzód w Białej po¬dlaskiej, potem w gimnazyum Realnem w Warsza¬wie, które ukończył w r. 1860.
Czując powołanie do stanu duchownego, zaraz w następnym roku wstąpił do seminaryum w Kiel¬cach, a po trzech latach był wystany do Akade¬mii Duchownej w Warszawie.
Po zniesieniu Akademii warszawskiej w r. 1867, jako wzorowego ucznia wysłano go do Petersburga na dokończenie studyów, zkąd wkrótce powrócił &e stopniem kandydata teologii.

Od r. 1868 pl-zea lat dwanaście był profesorem seminaryum w Płocku, gdzie wykładał język i lite¬raturę polską, naukę wymowy, historyę powszechną i kościelną, wreszcie teologię dogmatyczną.
Jednocześnie rozpoczął pracę autorską w „Prze¬glądzie Katolickim" i w „Korespondencie płockim", oraz wydawał oddzielnie broszurki, natchnione zawsze myślą moralnego podniesienia ludu.
Należą do nich:
1) „Gawędy ogrodnicze", w dwóch częściach,
dwukrotnie wydane;
2) „Legendy, czyli pobożne podania";
3) „Opowiadania pana Jacentego o Św. Stani¬
sławie";
4) „Praktyczna nauka rachunku sumienia";
5) „O wzajemnych obowiązkach panów i sług"
(dwa wydania); ' ■
6) „Krzyż Goworowski";
7) t „Chorych nawiedzać",
W chwilach wolnych od zajęć pasterskich zaj¬mował się ks. Brykczyński poszukiwaniami w dzie¬dzinie archeologii przedhistorycznej, z których spra¬wozdania przesyłał Akademii Umiejętności w Krako¬wie. Zyskały mu one tytuł członka Komisyi archeo¬logicznej tejże Akademii. .
Jc^t też ks. Brykczyński członkiem Komisyi

sztuki, ponieważ z równą, albo większą gorliwością zajmował się artystyczną stroną świątyń.
Już podczas pobytu w seminaryum studyował ten przedmiot, głównie zaś od czasu zostania pro¬boszczem w Pałukach, w dekanacie ciechanowskim, w r 1880, zwrócił uwagę na niedostateczne uwzglę¬dnianie estetyki w naszej sztuce kościelnej i na brak odpowiedniego w tym duchu podręcznika dla kapła¬nów. Z tą myślą wydał:
1) „Dom Boży" (2 edycye);
2) „Ołtarz chrześciański";
3) „O naczyniach eucharystycznych";
4) „Ikonografia ehrześeiańska" (pierwsza w ję¬
zyku polskim);
5) „Kilka słów o1 polichromii kościołów".
Starał się też z zabytkami naszej sztuki kościel¬nej zaznajamiać obc3'ch i w tym celu drukował swo¬je prace „O ołtarzu Wita Stwosza w Krakowie", „O drzwiach katedry gnieźnieńskiej" i t. p. w czaso¬piśmie francuskiem „L'Art Chretien".
Nie poprzestając na kompilacyi prac obcych, od-■ bywałks. Brykczyński liczne podróże po Belgii, Fran-cyi, Austryi i Włoszech, w których zbierał mate-ryały dotyczące sztuki kościelnej.
Owocem takiej podróży do Włoch, odbytej w r. 1897, jest właśnie dziełko obecne.
Dajemy je prenumeratorom naszym raz dlatego,

że kwestye sztuki wogóle dotychczas zaniedbane byty wn Bibliotece", a po wtóre ponieważ i duchownym naszym czytelnikom należy się uwzględnienie ich po¬trzeb.
Zresztą nie jestto praca szkolarska, którąby tyl¬ko specyaliści czytać mogli. Zarówno dla znających Włochy, jak i dla tych, którzy w ojczyźnie Danta nie byli, będzie ona pouczającą wskazówką, a może i przyjemną rozrywką.
Załączone ilustracye dotyczą wyłącznie kościo¬łów włoskich. Ponieważ zaś piękny kraj pomarańcz i cyprysów i świecicie posiada zabytki wszechświa¬towego znaczenia, postaramy się wkrótce w innym tomie „Biblioteki", obficie ilustrowanym, brak ten za¬pełnić.
Ks. Brykczyński jest od r. 1882 proboszczem w Goworowie i na tem stanowisku, oprócz wyżej wymienionych, W3'dai cały szereg broszur czysto religijnej treści. Jest też współ pracownikiem kilku pism, z których kierunkiem sympatyzuje, a mianowi¬cie: „Słowa", „Biesiady Literackiej" i „Kroniki Ro¬dzinnej".
Julian Ochorowicz.



SPIS TREŚCI:


I. Wenecya.

II

III

IV.
Florencya.

V

VI

VII

VIII.
Rzym.

IX

X

XI

XI

XIII

XIV

XV

XVI

XVII

XVIII

XIX.
Neapol.

XX.
Jeszcze Rzym.

XXI

XXII

XXIII

XXIV

XXV

XXVI.
Genua.

XXVII.
Medyolan.


WIELKOŚĆ 18X12CM,TWARDA OKŁADKA,LICZY 144 STRONY+ILUSTRACJE.

STAN :OKŁADKA DB,STRONY SĄ POŻÓŁKŁE,POZA TYM STAN W ŚRODKU DB .

KOSZT WYSYŁKI WYNOSI 8 ZŁ - PŁATNE PRZELEWEM / KOSZT ZRYCZAŁTOWANY NA TERENIE POLSKI,BEZ WZGLĘDU NA WAGĘ,ROZMIAR I ILOŚĆ KSIĄŻEK - PRZESYŁKA POLECONA PRIORYTETOWA + KOPERTA BĄBELKOWA / .

WYDAWNICTWO
BIBLIOTEKA DZIEŁ WYBOROWYCH
WARSZAWA 1899.

INFORMACJE DOTYCZĄCE REALIZACJI AUKCJI,NR KONTA BANKOWEGO ITP.ZNAJDUJĄ SIĘ NA STRONIE "O MNIE" ORAZ DOŁĄCZONE SĄ DO POWIADOMIENIA O WYGRANIU AUKCJI.

PRZED ZŁOŻENIEM OFERTY KUPNA PROSZĘ ZAPOZNAĆ SIĘ Z WARUNKAMI SPRZEDAŻY PRZEDSTAWIONYMI NA STRONIE "O MNIE"

NIE ODWOŁUJĘ OFERT KUPNA!!!

ZOBACZ INNE MOJE AUKCJE

ZOBACZ STRONĘ O MNIE