Kiełki brokułu są źródłem najcenniejszych składników odżywczych: witamin, mikroelementów i enzymów. Mają pikantny smak i są doskonałe do kanapek i mieszanych surówek.
Kiełki brokuła, podobnie jak sam brokuł oraz inne rośliny z rodziny krzyżowych, zawierają sulforafan - substancję zapobiegającą powstawaniu nowotworów. Kiełki zawierają nawet 20 razy więcej sulforafanu, niż dorosła roślina. Kiełki brokuła przeciwdziałają nowotworom i wirusom, ułatwiają trawienie. Dzięki wyjątkowo wysokiej zawartości sulforafanu (co udowodniono naukowo) silnie zwalczają bakterię Helicobacter pylori, która jest bezpośrednio odpowiedzialna za wywoływanie wrzodów żołądka.W brokule i kiełkach jest także koenzym Q10. Najbardziej wartościowe są siewki 4-5 dniowe.
Kiełki najlepiej spożywać świeże, wprost z wysiewu.
Uprawa kiełków w warunkach domowych:
Nasiona należy wypłukać, wsypać do czystego słoika w takich ilościach, aby przykrywały dno i zalać na kilka godzin przegotowaną, letnią wodą (można zostawić na noc). Następnie należy zlać wodę i ponownie przepłukać, słoik nakryć gazą, obwiązać gumką i odstawić w ciepłe, nie nasłonecznione miejsce. Przepłukiwać i zlewać wodę co najmniej 2 razy dziennie. Kiełki są gotowe do spożycia po 3 - 6 dniach.