Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

BROŃ PANCERNA W WOJNIE (BWW 1958)

11-10-2014, 22:25
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 26 zł      Najwyzsza cena licytacji: zł      Aktualna cena: 17 zł     
Użytkownik rafa_koralowa-02
numer aukcji: 4661321248
Miejscowość Warszawa
Licytowało: 1    Wyświetleń: 16   
Koniec: 11-10-2014 22:15:04

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
Okładka: twarda z obwolutą
Rok wydania (xxxx): 1958
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

BIBLIOTEKA WIEDZY WOJSKOWEJ

J. Boucher
BROŃ PANCERNA W WOJNIE

Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej
Warszawa 1958


Tłumaczenie z francuskiego: Ignacy Bukowski

Wydanie I, nakład 1000 egzemplarzy, format A5, stron 332, papier dzieł. mat. kl. V (80 g), oprawa sztywna, obwoluta.
stan zachowania: dobry

Niniejsza praca [...] zmierza do przedstawienia w ogólnym zarysie różnych problemów, które musiały rozwiązać wojska pancerne w toku drugiej wojny światowej. Dla lepszego jednak zrozumienia zarówno istoty, jak rozwoju wojsk pancernych wydaje się niezbędne wstępne przedstawienie w streszczeniu ewolucji poglądów, tak jak zmieniały się one od 1914 do 1939 roku w głównych państwach europejskich, oraz rezultatów wynikających z zastosowania ich w praktyce. Nie wszystkie zresztą kampanie, w których użyto czołgów, zostały tu rozpatrzone. Co do wielu z nich posiadamy jedynie wiadomości ogólnikowe, nie precyzujące ani ilości, ani rodzaju użytych jednostek czołgów, ani też szczegółów ich działania. Dotyczy to zwłaszcza działań czołgów rosyjskich. Zdaje się więc, że jest wskazane ograniczyć się do tych, które wydają się najważniejsze i co do których ostatnie prace lub pamiętniki wniosły cenne wskazówki.
Kampania w Polsce, w czasie której na polu bitwy po raz pierwszy pojawiły się wielkie formacje wojsk pancernych, posłużyła jako wstęp do niniejszych rozważań. W dalszym ciągu rozpatrzono trzy wielkie, wyraźnie różniące się od siebie, teatry wojny: Francję, Rosję i Libię. Wzięto przy tym pod uwagę jedynie te działania, w których czołgi zostały użyte masowo i w wyraźnie odmiennych sytuacjach: bitwa przełamująca lub manewr okrążający, wykorzystanie powodzenia i odwrót, czy to w działaniach zaczepnych, czy obronnych, i to zarówno w wypadku powodzenia, jak klęski. Będą to więc we Francji działania niemieckich dywizji pancernych w 1940 roku i alianckich dywizji pancernych w 1944 roku, a także niemiecka kontrofensywa w Ardenach; w Rosji marsz niemieckiej Grupy Armii „Środek” na Moskwę w 1941 roku, bitwa na łuku pod Kurskiem w 1943 roku i pod Korsuniem-Szewczenkowskim w 1944 roku, w Egipcie zaś bitwa pod El Alamein i wykorzystanie uzyskanego w niej sukcesu.
Opis każdej z tych operacji zamyka krótkie zreasumowanie wynikających z nich najważniejszych nauk. Ostatni zaś rozdział stanowi ich syntezę zarówno z punktu widzenia wojskowego, jak techniki i w miarę możności daje pewne cechy charakterystyczne rozwoju broni pancernej w przyszłości.



SPIS TREŚCI

Wstęp
Przedmowa

Część pierwsza BROŃ PANCERNA W PIERWSZEJ WOJNIE ŚWIATOWEJ I W OKRESIE DO 1939 ROKU
I. Geneza wojsk pancernych
II. Bitwy czołgów w latach 1[zasłonięte]916-19
III. Doktryna użycia czołgów we Francji w latach 1[zasłonięte]919-19
IV. Doktryna broni pancernej w Anglii, Niemczech i Rosji w latach 1[zasłonięte]919-19
V. Sytuacja sił pancernych w 1939 r.


Część druga
BROŃ PANCERNA W DRUGIEJ WOJNIE ŚWIATOWEJ
VI. Kampania polska (wrzesień 1939 r.)
VII. Czołgi na froncie zachodnim
VIII. Czołgi na froncie wschodnim
IX. Czołgi na pustyni i na Dalekim Wschodzie


Część trzecia
X. Ewolucja i użycie wojsk pancernych w drugiej wojnie światowej oraz ich przyszłość