Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

BROŃ PALNA KUCHENREUTERÓW W ZBIORACH POLSKICH

19-01-2012, 14:24
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 63 zł     
Użytkownik zima1942
numer aukcji: 1996816568
Miejscowość giżycko
Wyświetleń: 21   
Koniec: 13-01-2012 00:01:59
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

BROŃ PALNA KUCHENREUTERÓW W ZBIORACH POLSKICH
WARSZTATY RUSZNIKARSKIE I SZYFTARSKIE OD XVII DO XIX WIEKU

ANTONI ROMUALD CHODYŃSKI


stron 204
format 215x305


Wydawnictwo towarzyszące wystawie pod tym samym tytułem, przygotowanej przez Muzeum Zamkowe w Malborku.
Celem ekspozycji było przedstawienie dzieł rusznikarskich, pochodzących z warsztatów Kuchenreuterów, zgromadzonych w zbiorach polskich muzeów i kolekcjach prywatnych. Broń palną, wytwarzaną przez ten bawarski ród rusznikarzy, charakteryzuje niezawodność techniczna i estetyczna doskonałość. Każdy z eksponowanych na wystawie XVIII i XIX-wiecznych przykładów broni palnej, został zaprezentowany w katalogu na licznych zdjęciach, które stanowią źródło cennych informacji. Na zdjęciach tych ukazano powiększone fragmenty broni z sygnaturami, puncami mistrzów i pięknymi zdobieniami, co z pewnością wzbudzi zainteresowanie każdego, nie tylko specjalistów-bronioznawców. Dodatkowo w katalogu zamieszczono wzorniki rysunkowe z bogatym repertuarem form zdobniczych, pochodzących z przełomu XVII/XVIII w.

Katalog poprzedzony został tekstem autorstwa Antoniego R. Chodyńskiego – kustosza Muzeum Zamkowego w Malborku, który przygotował wystawę. Autor podzielił się w nim swoją wiedzą na temat broni Kuchenreuterów, zgromadzonej nie tylko w zbiorach polskich, ale także w innych instytucjach muzealnych na całym świecie, przedstawił też genealogię rodu. Czytelnik znajdzie również w publikacji informacje o funkcjonowaniu warsztatu rusznikarza i szyftarza, o technice wykonania poszczególnych części broni, a także o organizacji pracy warsztatu rodzinnego.
Katalog poprzedzają dwa indeksy. Pierwszy, przytacza różne warianty inskrypcji poszczególnych mistrzów, których dzieła zgromadzono na wystawie, drugi, szereguje poszczególne pracownie w ramach czterech warsztatów Kuchenreuterów. Dodatkowo w publikacji zamieszczono słownik, który ułatwia czytelnikowi zorientowanie się w nie zawsze łatwych terminach specjalistycznych.