Bracia Karamazow


Bracia Karamazow


Dystrybutor: Gutek Film
Tytuł oryginału: Karamazovi
Rok produkcji: 2008
Data premiery: 2[zasłonięte]009-05
Format: DVD
Ilość płyt: 1
Polska wersja językowa: polskie napisy
Reżyseria: Petr Zelenka
Scenariusz: Petr Zelenka
Muzyka: Jan A.P. Kaczmarek
Obsada: Martin Mysicka, Michaela Badinkova, Igor Chmela, Ivan Trojan, Lenka Krobotova, Roman Luknar, Andrzej Mastalerz, Marek Matejka
Kraj produkcji: Czechy
Czas trwania filmu: 100 min.
Obraz (format): 16:9
Napisy: polskie
Dodatki: bezpośredni dostęp do scen
Region: 2

Bracia Karamazow - opis

Nietypowa ekranizacja słynnej powieści Fiodora Dostojewskiego. Rzecz o polsko-czeskich odniesieniach i relacjach, a także sposobie widzenia świata. Bohaterami są autentyczni czescy aktorzy, którzy od lat grają z powodzeniem adaptację "Braci Karamazow" dokonaną przez Evalda Schorma, wybitnego reżysera i dramaturga czeskiego. I z tą ekranizacją zostają zaproszeni do Polski.

Czescy aktorzy z teatru Dejvickie Divadlo przyjeżdżają do Nowej Huty, by wziąć udział w festiwalu teatralnym. Mają wystawić Braci Karamazow w reżyserii Lukasza Hlavicy na podstawie ostatniej powieści Fiodora Dostojewskiego. Tekst o ojcobójstwie i odwiecznych ludzkich pytaniach: o naturę Boga i zła, w sztuce pobrzmiewa z siłą znaną z pierwowzoru. Deklamowany w przestrzeni nowohuckiego kombinatu, miejsca, które miało symbolizować w socjalizmie "nowy, wspaniały świat", w którym nie ma przestrzeni dla Boga, zyskuje dodatkową głębię.

Zelenka zaangażował aktorów, którzy faktycznie od ośmiu lat występują na scenie Dejvickiego Divadla w sztuce Bracia Karamazow. Na ekranie oglądamy próbę generalną tego przedstawienia. Doskonałego aktorsko. Porażającego treścią. Ale jak to na próbie bywa, trzeba wyjść na zewnątrz, przewietrzyć się, zapalić papierosa, poplotkować. Dlatego aktorzy w czasie przerwy śmieją się, obgadują, opowiadają o własnych problemach, zupełnie porzucając swoje role. Stają się na nowo zwykłymi ludźmi zaprzątniętymi bieżącymi, codziennymi sprawami. Zabawnymi i bystrymi - to fakt. Ale dalekimi od zadawania sobie pytań, podejmowania rozważań filozoficznych, czy roztrząsania o moralnych dylematach, granych przez siebie bohaterów. Nie wymagajmy za dużo.

Próbie od początku przypatruje się pewien robotnik. Wygląda i zachowuje się dziwnie. Niepokojąco. Tuż przed przyjazdem aktorów, jego syn miał wypadek. Spadł z wysokości. Teraz walczy o życie. Robotnik, podglądając aktorów, uświadamia sobie, że tekst, który wypowiadają, jest skierowany do niego. Pytania, które padają ze sceny, są jego pytaniami. Dziecko umiera, a on... podejmuje pewną decyzję. Też chce śmierci, bo nie wyobraża sobie dalszego życia. W świecie opuszczonym przez swoje dziecko i Boga nie chce żyć.

Nastrój filmu buduje wyjątkowa muzyka skomponowana przez Jana A.P. Kaczmarka. Twórcy nagrodzonego Oscarem za muzykę do filmu "Marzyciel".

WSPÓŁPRACUJEMY Z: