|
|
BP GERARD KUSZ
KATECHEZA W SŁUŻBIE SŁOWA BOŻEGO
KSIĘGA PAMIĄTKOWA DEDYKOWANA
KSIĘDZU BISKUPOWI GERARDOWI KUSZOWI
Z OKAZJI 70. ROCZNICY URODZIN
40 - LECIA PRACY NAUKOWEJ
I 25 - LECIA SAKRY BISKUPIEJ
Redakcja Ks. Jan Kochel
rok wyd. 2009, stron 245 + wkl., przypisy, miękka oprawa z obwolutą, format ok. 24 cm x 17 cm
Z notatki wydawniczej :
Księga pamiątkowa dedykowana księdzu biskupowi Gerardowi Kuszowi z okazji 70. rocznicy urodzin, 40-lecia pracy naukowej i 25-lecia sakry biskupiej.
WPROWADZENIE BISKUPA GLIWICKIEGO
Książka Katecheza w służbie słowa Bożego jest oryginalną propozycją podręcznika dydaktyki i metodyki katechezy biblijnej. Jest też owocem bogatego doświadczenia dydaktycznego i eklezjalnego.
Chociaż w ostatnim czasie ukazało się kilka pozycji prezentujących styk Biblia — katecheza, to niniejsza praca jest dziełem prekursora tejże dziedziny w naszym kraju. Bp Gerard Kusz — sięgając do twórczości niemieckiego pastoralisty Bruno Drehera — wskazywał na aktualne propozycje dydaktyczne i metodyczne katechezy biblijnej.
Na czym polega jego oryginalne spojrzenie na miejsce i rolę Biblii w katechezie? Spuścizna pisarska i wkład dydaktyczny bpa Kusza jest wyrazem jego realistycznego spojrzenia na posługę katechetyczną. Interesuje go przede wszystkim problem przekazu orędzia biblijnego we współczesnym zlaicyzowanym świecie. Jego spojrzenie na katechezę biblijną, oparte na najnowszych badaniach, egzegetycznych, jest wierne Bogu i człowiekowi. Biblia jest bowiem księgą spotkania i osobistego doświadczenia człowieka z Bogiem, stąd samodzielna katecheza biblijna musi uwzględniać zasadę podwójnej i zarazem jedynej wierności. Katecheza biblijna jest prawdziwym świadectwem drogi wiary, jest przekonywaniem o prawdziwości otrzymanego pouczenia oraz żywym przedstawieniem dziejów ludzi, którzy pozostają, w bliskim kontakcie z Bogiem. W Biblii urzeczywistnia się prawdziwa korelacja między Bogiem a człowiekiem, wiarą a życiem, słowem a prawdą.
Książka bpa Kusza składa się z czterech części. W pierwszym rozdziale przedstawia dzieje kształtowania się samodzielnej katechezy biblijnej oraz całościowe spojrzenie na przekaz orędzia biblijnego w katechezie. Fakt, że Jezus Chrystus jest pełnią Objawienia, jest podstawą „chrystocentryzmu" katechezy (por. CTr 5; KKK 520, 2053; DOK 41, 98-100), stąd katecheza jako głoszenie słowa Bożego jest przekazywaniem Osoby Jezusa Chrystusa — Wcielonego Słowa. To założenie wytycza biblijne drogi historii zbawienia. W części drugiej zawarte są podstawowe wskazania dydaktyczne katechezy biblijnej. Współczesne osiągnięcia odnowy biblijnej wyznaczają, aktualne kierunki rozwoju posługi katechetycznej. W trzecim rozdziale znajdują się jeszcze pewne wskazania metodyczne dla katechezy biblijnej. Ostatni rozdział uzupełnia wskazania teoretyczne o żywe nauczanie Księdza Biskupa, tj. o jego listy pasterskie na rozpoczęcie każdego nowego roku szkolno-katechetycznego (1986—2009), wykłady oraz katechezy wygłoszone podczas Światowych Dni Młodzieży w Częstochowie, Paryżu i Rzymie.
Katecheza biblijna w ujęciu bpa Gerarda Kusza jest katechezą naszych czasów, katechezą w opcji ewangelizacyjnej i misyjnej. Gdy człowiek ochrzczony i przynależący do Kościoła zgubił sens swojej wiary, potrzebuje na nowo usłyszeć echo Słowa Życia (gr. katechein). Współczesny katecheta winien zatem, jak Łukasz Ewangelista, podjąć ponownie trud opowiedzenia historii Jezusa „zgodnie z tym, jak nam [ją] przekazali ci, którzy od początku byli naocznymi świadkami i sługami słowa". Musi „zbadać dokładnie wszystko od początku i po kolei", aby współczesny uczeń „przekonał się o prawdziwości otrzymanego pouczenia" (por. Łk 1,1-4).
Dziękuję Redaktorowi — ks. Janowi Kochelowi — za trud przygotowania do druku dorobku naukowego i pastoralnego naszego jubilata. Jest to wyraz pięknej kontynuacji i współpracy, by „słowo Pańskie szerzyło się i rozsławiało" (2 Tes 3,1)
Gliwice, 8 luty 2010 r. Bp. Jan Wieczorek
KALENDARIUM ŻYCIA KS. BISKUPA GERARDA KUSZA
Biskup pomocniczy diecezji gliwickiej urodził 23 października 1939 r. w Dziergowicach (pow. Kędzierzyn-Koźle). Szkołę podstawową ukończył w rodzinnych Dziergowicach. Maturę uzyskał w Szkole Ogólnokształcącej Stopnia Licealnego im. Jana Kasprowicza w Raciborzu. Studia teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym Śląska Opolskiego w Nysie rozpoczął 1 października 1957 r. Święcenia kapłańskie przyjął 24 czerwca 1962 r. w Opolu z rąk ks. bpa Franciszka Jopa. Po święceniach najpierw pracował jako wikariusz w parafii Chrystusa Króla w Gliwicach (1962—1964), a następnie w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu (1964—1973). Od 30 listopada 1973 do czerwca 1974 r. pełnił funkcje prefekta w WSD w Nysie, a 1 października 1974 r. rozpoczął studia specjalistyczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (z katechetyki). Na tejże uczelni najpierw uzyskał licencjat z teologii na podstawie pracy pt. Egzegetyczna katecheza biblijna według Brunona Drehera, a 24 stycznia 1978 r. obronił pracę doktorską pt. Koncepcja katechezy biblijnej według Bruno Drehera, napisaną pod kierunkiem ks. prof. Józefa Kudasiewicza. Po powrocie do diecezji został mianowany wykładowcą katechetyki, pedagogiki i teologii pastoralnej w WSD w Nysie. W tym też czasie pełnił funkcje: członka Rady Naukowej Diecezjalnego Instytutu Pastoralnego w Opolu (Filia KUL), diecezjalnego wizytatora nauki religii, kościelnego cenzora książek religijnych, sekretarza Rady Kapłańskiej i Kolegium Konsultorów, prezesa wojewódzkiego oddziału TP KUL w Opolu. Od 6 lutego 1983 r. do 14 sierpnia 1985 r. pełnił również funkcję wicerektora WSD w Nysie.
W dniu 27 czerwca 1985 r. mianowany został biskupem tytularnym Tagarbala i pomocniczym opolskim. Konsekracja miała miejsce 15 sierpnia 1985 r. w katedrze opolskiej (wraz z biskupem Janem Bagińskim). Obu nominatom sakry biskupiej udzielił prymas Polski kard. Józef Glemp. Na terenie diecezji opolskiej ze względu na dotychczasowe przygotowanie katechetyczno-dydaktyczne powierzony mu zostaje następujący zakres działań pastoralnych: sprawy katechetyczne, wizytatorzy diecezjalni, sprawy kultury chrześcijańskiej, Klubów Inteligencji Katolickiej, TP KUL, sprawy rekolekcyjno-formacyjne laikatu, szczególna opieka nad raciborskim rejonem duszpasterskim. Od 30 kwietnia 1987 r. do chwili utworzenia diecezji gliwickiej pełnił w Opolu funkcję członka (z urzędu) Rady Kapłańskiej i Kolegium Konsultorów, funkcję tę spełnia od 1 grudnia 1992 r. w diecezji gliwickiej.
25 marca 1992 r. zostaje biskupem pomocniczym nowo powstałej diecezji gliwickiej, gdzie zostaje przewodniczącym Wydziału Nauki i Kultury Chrześcijańskiej. Od 1985 r. należy do Komisji Katechetycznej Episkopatu Polski. Obecnie jest wiceprzewodniczącym Komisji Episkopatu Polski ds. Wychowania.
SPIS TREŚCI :
Przedmowa Dziekana Wydziału Teologicznego
Słowo Arcybiskupa Kazimierza Nycza
Wprowadzenie Biskupa Gliwickiego
Kalendarium życia bpa Gerarda Kusza
Bibliografia Publikacji
PISMO ŚWIĘTE W KATECHEZIE
Biblia w katechezie wczoraj i dziś
Chrystocentryzm biblijny w katechezie
Katecheza jako głoszenie słowa Bożego
Biblijna droga katechezy
DYDAKTYKA KATECHEZY BIBLIJNEJ
Specyfika dydaktyki biblijnej
Wykorzystanie zasad współczesnej hermeneutyki biblijnej w katechezie
Kierunki katechezy biblijnej
METODYKA KATECHEZY BIBLIJNEJ
Katecheza z Pismem Świętym
Metodyczne założenia katechezy biblijnej
Opowiadanie w katechezie
Listy pasterskie, wykłady i katechezy
Wykaz źródeł Wykaz skrótów
KAŻDY OFEROWANY EGZEMPLARZ JEST SPRAWDZANY W CELU WYKLUCZENIA EWENTUALNYCH DEFEKTÓW DRUKARSKICH !
ZAPRASZAM DO PRZEJRZENIA PEŁNEJ OFERTY KSIĘGARNI E-KODEKS !!!
W przypadku dodatkowych pytań proszę przesłać wiadomość.
|
|
|
|
|
|