Iniekcyjna izolacja pozioma
BOTAZIT® MS 10 - opakowanie 30kg
(dostępne również opakowania 10kg i 230kg)
Właściwości i zastosowanie: BOTAZIT® MS 10 służy do wykonania metodą iniekcji izolacji poziomej w istniejącym murze aby zahamować kapilarne podciąganie wody. Przed rozpoczęciem prac renowacyjnych należy pobrać próbki muru i tynku w celu określenia porowatości, stopnia zawilgocenia i zasolenie. Próbne nawiercenia pomogą ocenić jakość muru (np. istniejące puste przestrzenia, trwałość itp.). Maksymalne zawilgocenie muru nie powinno przekraczać 70%.
Przygotowanie podłoża: Należy usunąć stary tynk i pozostałe powłoki co najmniej 80 cm powyżej widocznej granicy zawilgocenia. Uszkodzone spoiny w murze należy usunąć na głębokość co najmniej 2 cm, a następnie zamknąć przy użyciu BOTAZIT® MS 20 (dostępne na pozostałych aukcjach). Otwory iniekcyjne należy wywiercić poniżej stropu piwnicy, jednak co najmniej 10 cm nad poziomem gruntu. W niepodpiwniczonych budynkach wywierca się otwory ok 10 – 25 cm nad poziomem gruntu i w zależności od obiektu od wewnątrz lub zewnątrz. Łańcuch otworów musi przecinać co najmniej jeden rząd fug, optymalnie dwa rzędy fug. Następnie wywiercone otwory należy oczyścić z pyłu za pomocą suchego, sprężonego, niezaolejonego powietrza. Odstęp pomiędzy otworami należy tak rozmieścić aby uzyskać ciągłość iniekcji na całym przekroju muru. Należy przyjąć min. promień penetracji BOTAZIT® MS 10 około 6 cm wokół nawierconego otworu. W murach suchych należy otwory iniekcyjne zwilżyć 0,1 % wodą wapienną . W przypadku występowania pustek w murze, niewypełnionych fug lub rys, to należy je wypełnić BOTAZIT® MS 5 (dostępne na pozostałych aukcjach)korzystając z otworów iniekcyjnych.
Obróbka:
Iniekcja grawitacyjna Otwory o średnicy minimum 20 mm wywierca się w odległości co 10 cm ukośnie w dół pod kątem 30 – 45 °. Każdy otwór powinien być wywiercony w odległości 5 – 10 cm przed końcem muru. Nierozcieńczony BOTAZIT® MS 10 wprowadza się w przygotowane otwory. Należy tak długo wypełniać otwór, aż poziom płynu zatrzyma się przy górnej krawędzi, czyli do momentu nasycenia muru.
Iniekcja niskociśnieniowa: Iniekcję niskociśnieniową przeprowadza się przy pomocy pakerów wbijanych lub rozprężnych. Średnica otworów powinny być dopasowana do średnicy pakerów. Odstęp miedzy otworami powinien wynosić od 10 cm do 12,5 cm w poziomie lub pod kątem 30° – 45°. Każdy otwór powinien być wywiercony w odległości 5 – 10 cm przed końcem muru, a w przypadku dwóch rzędów wzajemne przesunięcie w pionie nie powinno przekroczyć 8 cm. Iniekcję niskociśnieniową przeprowadza się pod ciśnieniem maksymalnie 15 bar. Po zakończeniu prac z wykorzystaniem BOTAZIT® MS 10 resztki płynu zmywa się przy pomocy wody i szczotki. Po zakończeniu procesu, przez okres 2 – 3 tygodni mur nie powinien być niczym pokrywany, aby z muru mogła odparować wilgoć. Po wykonaniu iniekcji nawiercone otwory wypełniamy BOTAZIT® MS 5. Dla napraw muru uszkodzonego przez sól zaleca się stosowanie systemu tynku renowacyjnego BOTAZIT ® MS 20. Uszkodzenia na izolacji zewnętrznej muru piwnic naprawia się systemem izolacji bitumicznej BOTAZIT®.
Wskazówki: Szkło oraz części aluminiowe należy przykryć, zanim przystąpi się do prac. W czasie wykonywania prac należy chronić oczy. Należy przestrzegać wytycznych zawartych w kartach technicznych produktów, które stosowane są w połączeniu z BOTAZIT® MS 10. Kartę bezpieczeństwa produktu otrzymają Państwo na życzenie. Produkt ten należy stosować wyłącznie z dodatkami zawartymi w karcie technicznej. W celu osiągnięcia optymalnych parametrów technicznych przed zastosowaniem należy wykonać próbę w specyficznych warunkach budowy.
Zużycie: Zużycie uzależnione jest od chłonności muru Grubość ściany / Zużycie materiału 30 cm 4 – 10 kg/mb 40 cm 6 – 15 kg/mb 50 cm 8 – 20 kg/mb
>
|