Wysyłka:
W trosce o szybkość realizacji zamówień, uprzejmie prosimy o wypełnianie formularza dostawy, w celu odpowiedniej klasyfikacji zamówień.
Przy zakupie kilku przedmiotów za wysyłkę zapłacisz raz.Jeżeli przy zakupionych produktach widnieje różna cena przesyłki, obowiązuje najwyższa z podanych kwot przy odpowiedniej opcji wysyłki.
Dane do wpłaty:
62 1140 [zasłonięte] 2[zasłonięte]0040002 [zasłonięte] 721181
W tytule przelewu prosimy wpisać swój login Allegro.
Regulamin:
Przed dokonaniem zakupu zapoznaj się z regulaninem dostępnym na stronie "o mnie"
Borkowska Joanna KATARYZM. SPÓR O DUALIZM ŚREDNIOWIECZNY
K S I Ą Ż K A N O W A
Wydawnictwo: Zakład Wydawniczy NOMOS
Oprawa: miękka
Rok wydania: Kraków 2006
Format: A-5
Stron: 256
ISBN: 83[zasłonięte]88508-6
Niniejsza publikacja jest próbą kompleksowego spojrzenia na kataryzm jako na fenomen społeczny epoki średniowiecza w kontekście kulturowym, religijnym i politycznym. Autorka, starając się dotrzeć do korzeni kataryzmu, twierdzi że od początku istnienia herezji mamy do czynienia z zafałszowaniem prawdziwej natury doktrynalnej kataryzmu przez średniowiecznych polemistów katolickich, którzy przypisują katarom dualizm manichejski. Taka postawa niesie za sobą bardzo poważne konsekwencje, pozwalając Kościołowi katolickiemu na legitymizację procedury prześladowczej wobec katarów, co doprowadza do ich całkowitej zagłady. Ma wpływ także na ocenę historyczną kataryzmu przez współczesnych badaczy, którzy na podstawie opinii średniowiecznych adwersarzy utrwalają zniekształcony obraz kataryzmu, dokonując filiacji doktrynalnych. Tym samym kataryzm staje się niewyczerpanym źródłem pseudohistorii, spekulacji ezoterycznej oraz wyzysku politycznego. Autorka stara się odmityzować doktrynę katarską i zdjąć z niej ciężar dziedzictwa herezji manichejskiej. Twierdzi, że kataryzm nie pojawił się jako ukonstytuowany zespół wierzeń obcych średniowiecznej kulturze łacińskiej, ale że narodził się wewnątrz chrześcijaństwa, jako rezultat skrajnego ewangelizmu, w opozycji do Kościoła jako instytucji.
Spis treści:
Od autorki
Wprowadzenie
CZĘŚĆ PIERWSZA. KATARYZM
Rozdział 1. Charakterystyka tekstów źródłowych
Rozdział 2. Herezje na tle społeczno - politycznym
Rozdział 3. Religia Katarów
CZĘŚĆ DRUGA. SPÓR O DUALIZM ŚREDNIOWIECZNY
Rozdział 1. Dualizm katarski w perspektywie historiograficznej
Rozdział 2. Pochodzenie doktryny katarskiej
CZEŚĆ TRZECIA. ANEKS