wazon schlaggenwald ART DECO 1932.
Cudowne lata 30te - najlepszy najciekawszy okres europejskiej porcelany – kryzys lat 20tych powoli mija- biznes zaczyna się kręcić- w USA wybucha moda na niemiecką porcelanę- pełną parą produkują doskonałe czeskie fabryki kontynuując znakomite tradycje pieknej porcelany Bohemii-najlepsi artyści prześcigają się w projektowaniu ciekawych wzorów i dekoracji… W szkołach wzornictwa artystycznego wykładają najwybitniejsi współcześnie artyści- z Vassilym Kandinskym /Bauhaus od 1922-33/ Porcelana sprzedaje się na całym świecie jak ciepłe bułeczki… W tym czasie sztuka współczesna wdziera się do sztuki użytkowej- bardzo modna jest sztuka orientalna- estetyka japońskiej starej porcelany wywiera ogromy wpływ na kolorystykę i stylistykę- w tym czasie tworzą impresjoniści – w dekoracjach widzimy geometryzację charakterystyczną dla kubizmu… Secesję wypiera art deco –nawiązujące do proporcji klasycznych- Grupa wybitnych artystów i teoretyków sztuki zakłada Bauhaus- szkołę która wywarła ogromny wpływ na współczesną sztukę użytkową… wreszcie mamy ciekawe zjawisko w sztuce- sztuka faszyzmu i socrealizmu – szczególnie ciekawa we Włoszech – ale też ciekawa w III Rzeszy …
Oferuję Państwu bardzo ciekawą kolekcję wazonów, filiżanek i dzbanków z tego okresu… pochodzą z jednego bogatego berlińskiego kredensu i były zbierane przez wiele lat- Niektóre egzemplarze mają wartość muzealną…
Piękny wazon na lilie lub irysy- Schlaggenwald – rzadka piękna złota sygnatura 1932 – z dodatkowa kobaltową podszkliwną sygnaturą artysty K/172 – bogaty pasek złocenia kołnierza z patyną starego złota – cudowny kształt – idealne proporcje wydłużonej gruszki na zgrabnym okręgu podstawy… i wspaniała dekoracja- kubistyczne róże z różowo błękitnymi listkami pną się po niebieskiej kratownicy poprzeplatane z pomarańczowymi groszkami- cudowna abstrakcja z epoki… Porcelana najwyższej jakości delikatna cienkościenna w odcieniu gęstej śmietany- jasna kość słoniowa… stan idealny. Wewnatrz widoczny osad- czyli był używany i zdobił salon nowoczesnej damy, która szła za aktualną modą…
Piękny cenny- Polecam!!!
Wysokość 22,3 cm średnica brzuśca 11 cm średnica kołnierza 7,5 cm – średnica okręgu stopy 7,8 cm.
Historia doskonałej fabryki, której właściele otrzymali z rąk Cesarza Franza Josepha tytuły szlacheckie… za piękno porcelany…
za sygnatury 24.pl:
· Horní Slavkov (Schlaggenwald)
· J.G. Paulus, J. Poschl & J. Reumann (1792 - 1800)
· - Louise Greiner (1800 - 1808)
· - Lippert & Haas (1808 - 1847)
· - August Haas (1847 - 1867)
· - Haas & Cžjžek (1867 – 1945)
· - Karlovarský Porcelán (1945 - 1992)
· - Haas & Cžjžek (1992 - 2009)
· Notatka historyczna
· Historia fabryki sięga roku 1792, kiedy to jej założenie zainicjował Johann Geoerg Paulus i już w następnym roku wraz ze swymi partnerami: J. Poschlem i J. Reumannem rozpoczęli działalność. Po kilku latach nieudanych prób produkcji porcelany, zdecydowali się na sprzedaż fabryki. Kupiła ją w 1800 roku Luisa Sophia Greiner z Gery, jednak i jej działalność ne była udana.
Punktem zwrotnym był przyjazd jej syna Johanna Georga Lipperta, chirurga ze Slavkova, który zaprosił do współpracy Wenzela Haasa. Firma przyjęła od 1808 roku nazwę: Lippert & Haas. Od 1819 roku przedsiębiorstwo posiadało już przedstawicielstwo w Wiedniu (później także w Pradze, Brünn i Budapeszcie), a w roku 1831 C.K. Ministerstwo Skarbu w Wiedniu stwierdziło, że wyroby ze Schlaggenwaldu przewyższają jakością wyroby wiedeńskie.
W latach 1[zasłonięte]831-18 produkowano litofanie, ekrany przed świece, a także filiżanki z dnem wykonanym w technice litofanii. W 1836 roku fabrykę wyceniano na 200 000 dolarów w złocie i zatrudniała 250 osób. Georg Lippert zmarł w 1843 roku, a jego udziały w firmie odziedziczyła jego córka Emilie i syn Johann Möhling.
August Haas odkupił udziały po swoim wspólniku i od 1847 roku został jedynym właścicielem fabryki, która do roku 1867 stała się największym producentem porcelany w Czechach i odnosiła wielkie sukcesy na wielu wystawach, m.in. złoty medal w Wiedniu w 1845 r.
August Haas zmarł w 1867 roku, a jego spadkobiercą został syn, Georg Haas, który przyjął jako wspólnika Johanna Czjzeka i odtąd fabryka była firmowana nazwą Haas & Cžjžek, a po wykupieniu fabryki w Chodovie (Chodau) zatrudniali łącznie ponad 1000 pracowników. W 1908 roku, w dniu 60 urodzin Cesarza Franciszka Józefa I zostały im przyznane tytuły szlacheckie: Georg Haas Baron von Hassenfeld i J.B. Czjzek Adler von Smidaich.
Georg Haas zmarł w 1914 roku pozostawiając swoje udziały żonie, Oldze, a po śmierci J. Czjzeka jego akcje przejął syn Felix. W okresie 1[zasłonięte]924-19 produkcja porcelany osiągnęła poziom 200 ton porcelany miesięcznie.
W latach 1931-35 firma utraciła wiele placówek handlowych i był to okres regresu spółki. Choć sytuacja nieco się poprawiła przed II WŚ, to w 1937 roku fabryka została zniszczona przez pożar. Olga Haas zmarła w 1942, a w 1945 jej syn, Georg Haas jr. popełnił samobójstwo.
W 1945 fabrykę znacjonalizowano, a następnie przyłączono do przedsiębiorstwa Karlovarský Porcelán. 1992 - to rok prywatyzacji przedsiębiorstwa, które powróciło do starej nazwy: Haas & Czjzek.
|