Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Bohdan Królikowski Ułańskie lato Od Krechowiec do

04-03-2012, 12:01
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 46 zł     
Użytkownik EXODUS_Lublin
numer aukcji: 2095238296
Miejscowość Lublin
Wyświetleń: 10   
Koniec: 03-03-2012 06:46:54

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
Okładka: miękka
Kondycja: bez śladów używania
Język: polski
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Wydawnictwo TNKUL 2010, s. 360

 

"O polskiej kawalerii należy pisać. Nie tylko dlatego, że odeszła w przeszłość jako zjawisko militarne, społeczne i obyczajowe, ale też dlatego, że odegrała wielką rolę podczas wojny polsko-bolszewickiej (o czym Bohdan Królikowski pisze w Ułańskim lecie, TN KUL 1999), jak również w Kampanii Wrześniowej, trwając w walce – jak żaden inny rodzaj broni – aż do końca, przedłużając opór poza granice, które można było przewidzieć.
Nowa książka Królikowskiego nie tylko przedstawia wrześniową epopeję, ale też prezentuje szeroki wachlarz zagadnień dotyczących pokojowych dziejów kawalerii. Jest to kompendium wiedzy kawaleryjskiej, swoista panorama o wielkich walorach informacyjnych. Autora publikacji cechuje doskonały warsztat, znajomość literatury przedmiotu i dążenie do precyzji" (z recenzji prof. dra hab. Tomasza Strzembosza).

„Dr Bohdan Królikowski w wielu tekstach publikowanych w czasopismach (m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, „Ethosie”, „Więzi”, „Polsce Zbrojnej”), a także w kilku cenionych książkach dał się poznać jako wnikliwy badacz i wytrawny znawca dziejów polskiej kawalerii. Ogłosił też biografię gen. Mikołaja Bołtucia (Warszawa 1998), wybitnego żołnierza i dowódcy, obrońcy Zamościa w roku 1920, który poległ we wrześniu 1939 r. pod Warszawą.
Ułańska jesień to bardzo wartościowe i rzetelne opracowanie dziejów kawalerii w latach 1[zasłonięte]921-19, oparte na szerokiej podstawie materiałowej, obejmującej zarówno publikacje książkowe, jak i teksty z czasopism. Autor swobodnie porusza się w kwestiach ogólnych, a jednocześnie podejmuje kompetentne rozważania szczegółowe, unika pomyłek i potknięć faktograficznych” (z recenzji prof. dra hab. Mieczysława Wrzoska).