Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Bogdan Korczowski -----Super okazja----

19-05-2012, 17:57
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Cena kup teraz: 850 zł     
Użytkownik LPRINT
numer aukcji: 2336403040
Miejscowość Lublin
Wyświetleń: 15   
Koniec: 20-05-2012 12:08:30
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Bogdan Korczowski

Grafika sygnowana karton 40x60 cm


 

urodzil sie 29 wrzesnia 1954 roku w Krakowie,

 z którym czuje sie do dzis emocjonalnie zwiazany. W 1978 ukonczyl krakowska Akademie Sztuk Pieknych w pracowni prof. Wlodzimierza Kunza. Debiutowal na festiwalu "Nowa Ruda" w 1974 roku z performance "Bialy Rower", bezposrednio inspirowany heppeningami Tadeusza Kantora.
W latach 80-tych osiedlil sie w Paryzu, gdzie mieszka do dzisiaj. Tam otrzymal dyplom Panstwowej Wyzszej Szkoly Sztuk Plastycznych (Beaux-Arts) w pracowni Abrahama Hadada. Za swoja dzialalnosc artystyczna zostal wyrózniony w 1986 roku nagroda Rady Regionu Ile-de-France w Paryzu. W 1988 otrzymal stypendium Fundacji Pollock-Krasner w Nowym Jorku, gdzie regularnie przebywal i wystawial w latach 1[zasłonięte]986-19.


Poczynajac od wczesnego cyklu obrazów "Listy", powstajacego juz od 1980, artysta umieszczal na swych plótnach wyolbrzymione symbole i ideogramy. Ta seria prac zatytulowana "Ecriture" jest rodzajem wymiany, czy "korespondencji" intelektualnej traktujacej "pisanie" jako obraz, temat nad ktorym artysta "obsesyjnie " pracuje juz od dawna. W jego pracach bardzo czesto wystepuja drobne znaki ukladajace sie, jak pismo, w równolegle rzedy, nalozone na wlasciwa kompozycje niczym przeslona.

W czerwcu1989 roku odbyla sie monograficzna wystawa "Korczowski/Malarstwo" w Narodowej Galerii Zacheta w Warszawie. Ta wystawa byla swiadectwem, ze mimo swojego debiutu jako performer oraz ogólnej tendencji sztuki wspólczesnej do eksperymentowania z nowymi technikami, Bogdan Korczowski pozostaje od poczatku wierny najbardziej tradycyjnej materii - malarstwu olejnemu. W 1998 roku Instytut Polski w Paryzu zorganizowal retrospektywna wystawe artysty.

W pracach Korczowskiego róznokolorowe farby grubo i nieregularnie pokrywaja plótno. Artysta naklada je gwaltownymi, spontanicznymi pociagnieciami, jakby wynikajacymi z impulsów wewnetrznych, które poteguja wrazenie ekspresji obrazu. Czesto nadmiar uzytej farby splywa po powierzchni obrazu, tworzac pionowe, chaotyczne i nieregularne linie. Te "nieprzewidziane" strugi pogrubiaja jeszcze gesta, zawiesista fakture plócien.

Jeden z krytykow piszac o malarstwie Korczowskiego, nazywa je "prawdziwym chromatycznym pijanstwem". Jego nastrojotwórcze barwy, ich ekspresywnosc i dynamizm sprawiaja, iz abstrakcyjny koloryzm artysty nabiera wymiaru emocjonalnego. Niektóre z jego obrazów, dzieki ciekawym zestawieniom barw i wrazeniu przestrzennosci, jakie wywoluja, stwarzaja uczucie bezposredniego kontaktu z natura. Korczowski tworzy wlasny swiat, w którym rózne kultury i ich tradycje mieszaja sie z zywiolami naturalnymi: ogniem, woda, ziemia i niebem.

Mimo ze od wielu lat artysta mieszka w Paryzu to jednak wielokrotnie powraca do Krakowa. "Urodzilem sie w Srodkowej Europie, pochodze z malego kontynentu wielu kultur" - mówi Bogdan Korczowski o swoim miescie, Krakowie, od wieków kosmopolitycznym, przesiaknietym tradycja. Ucielesnieniem tej specyficznej, krakowskiej atmosfery jest dla malarza jego mistrz duchowy, Tadeusz Kantor, który pomimo licznych sukcesów na swiecie, nigdy nie porzucil swego miasta: "Jestem urzeczony jego sztuka, poniewaz pamiec i przeszlosc byly dwoma obsesyjnymi wymiarami w jego pracy." Tadeuszowi Kantorowi poswiecil Korczowski serie swoich dziel zatytulowana "KARTONTEKA". Ta monumentalna instalacja, która od 1990 roku jest regularnie aktualizowana i wystawiana, w poczatkowej fazie zainspirowana byla idea Archiwum Tadeusza Kantora "Cricoteka". Kilka czesci "KARTONTEKI" znajduje sie w zbiorach publicznych w Polsce: w Muzeum Narodowym w Poznaniu oraz w Miejskich Galeriach Sztuki w Czestochowie i Lublinie. Kilkadziesiat fragmentów znajduje sie w kolekcjach prywatnych.

W 2004 roku Bogdan Korczowski bral udzial dwiema wystawami w Sezonie Polskim we Francji "Nova Polska" organizowanym przez Instytut Adama Mickiewicza.
W Paryzu przez dwadziescia lat artysta regularnie wystawial w Galerii Nicole Ferry, a obecnie Korczowski wspolpracuje z Galeria Alex Schlesinger w Zürichu.
W marcu 2011 Muzeum Paul Delouvrier w Evry pod Paryzem wystawilo nowa serie prac pt: "Orbium Coelestrum" Bogdana Korczowskiego.

Do chwili obecnej Korczowski mial okolo setki wystaw indywidualnych.