Do sprzedania mam NOWE, NIEOTWIERANE blokery zapisu dla SATA/ATA 2,5/3,5 cala z interfejsem USB 3.0 CoolGear z USA
Blokery z przeznaczeniem dla informatyków śledczych i osób zajmujących się odzyskiem danych "na poważnie".
USB 3.0 w blokerze powoduje że proces przygotowywania obrazu binarnego trwa zależnie od pojemności i szybkości dysków źródła a nie USB 2.0 (w praktyce Tableau USB 2.0 dawał 28 mb/s - kopia trwała cały dzień).
Dzięki temu w praktyce obraz binarny podczas testu trwał 280 mb/s dla Seagate SV35; 85mb/sek dla 80 GB WD i 150 mb/s dla WB Black 160 GB 2,5 cala. Co ciekawe poradził sobie z dyskiem z badami bez wysypania x-way ani ncase
W zestawie to co na zdjęciach:
- bloker na SATA/IDE 2,5/3,5 z interfejsem USB 3.0
- okablowanie
- zasilacz
- instrukcja
3 testowe dyski zostały po 2 razy sprawdzone pod kątem sumy kontrolnej MD5/SHA1. Test potwierdził intergralność danych (żaden bit na dysku nie dostał zmieniony). Podczas procedury testowej przeprowadzałem "zimny start" - power on ->power off -> power on
Informatyka śledcza (ang. Computer Forensics) jest gałęzią nauk sądowych, której celem jest dostarczanie cyfrowych środków dowodowych popełnionych przestępstw lub nadużyć. Jej zadaniami są: zbieranie, odzyskiwanie, analiza oraz prezentacja, w formie specjalistycznego raportu, danych cyfrowych znajdujących się na różnego rodzaju nośnikach (dyski twarde komputerów, dyskietki, płyty CD, pamięci przenośne, serwery, telefony komórkowe itp.). Efektem działań specjalistów informatyki śledczej są dane elektroniczne przygotowane w sposób spełniający kryteria dowodowe zgodnie z obowiązującymi w danym kraju regulacjami prawnymi.
Procedura badań kryminalistycznych nośników danych:
- Utworzenie protokołu dostarczenia nośników danych z dokładnym zbadaniem poprawnego zabezpieczenia materiału dowodowego poprzez ich prawidłowe zaplombowanie (np. obudowy komputera jak i portów) oraz potwierdzenie zabezpieczonych dowodów sumą kontrolną jak również sprawdzenie zgodności opisu ich marki, numerów seryjnych oraz dostarczonej ilości. W razie nieprzestrzegania procedury przy zabezpieczaniu urządzenia dowód takowy traci na wiarygodności w postępowaniu sądowym.
- Podłączenie blokera w celu odczytania danych z zabezpieczonego dysku twardego komputera w sposób bezpieczny bez zmiany jego stanu danych, gwarantujący nienaruszalność nośnika źródłowego. Aby zatrzymany dysk twardy został uznany za dowód nie można dopuścić aby doszło do zapisania na nim jakiejkolwiek informacji po dacie jego zabezpieczenia. Bloker zabezpiecza zarekwirowany dysk przed zapisaniem na nim jakiegokolwiek nośnika danych. Gdyby po dacie zabezpieczenia dysku twardego komputera doszło do zmodyfikowania daty powstania jakiegokolwiek pliku to wartość takiego dowodu jak i jego wiarygodność jest przekreślona. Należy pamiętać, że każde uruchomienie komputera powoduje powstanie śladów, które wskazują na to że doszło do modyfikacji zabezpieczonego dysku twardego komputera wtedy przeprowadzona analiza nie może stanowić pełnoprawnego dowodu w postępowaniu sądowym.
- Sklonowanie nośników informacji z dysku twardego komputera metodą programową lub sprzętową. Klonowanie danych metodą programową wymusza stosowanie blokera w celu zabezpieczenia danych które na nich się znajdują. Uruchomienie komputera bez pomocy blokera powoduje naruszenie integralności zabezpieczonego urządzenia i jego zmodyfikowanie. Sprzętowe blokady dysków wymuszają pracę dysku twardego w trybie read only i tym samym uniemożliwiają zapis jakichkolwiek danych na zabezpieczonym do badania dysku twardym.
- Przeprowadzenie na klonie danych ich szczegółowej analizy zgodnie z zapytaniem zleceniodawcy stosując w tym celu specjalistyczne urządzenia, które uniemożliwiają modyfikację danych na zabezpieczonym do analizy nośniku danych. Analiza danych musi zostać przeprowadzona z dużą rzetelnością, starannością przy zachowaniu zasad, procedur stosowanych zgodnie z zasadami informatyki śledczej oraz łańcuchem dowodowym, który ma swój początek w momencie zabezpieczania urządzenia, a kończy się w chwili gdy biegły obroni swoją opinię na rozprawie sądowej.
- Opisanie z wysoką starannością całej procedury klonowania i pełnej analizy kopii komputerowego, cyfrowego czy elektronicznego nośnika danych uzyskanych z zarekwirowanego urządzenia zawierającego materiał dowodowy oraz umieszczenie pod przedmiotową kartą opisu odpowiednich podpisów i pieczęci- w przypadku braku odpowiedniego, rzetelnego czy pełnego opisu procedury klonowania czy analizy kopia nośnika danych jest bezwartościowa jako dowód.
- Sporządzenie z rzetelnej ekspertyzy
Nie wystawiam faktur, kurier w dniu wpłaty lub odbiór osobisty na terenie Warszawy (Włochy)