Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Blaski i cienie długiego życia Regulski

09-03-2012, 18:44
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 20 zł     
Użytkownik PanJabu_55
numer aukcji: 2109321526
Miejscowość Warszawa
Wyświetleń: 13   
Koniec: 09-03-2012 17:27:45

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
Okładka: miękka z obwolutą
Rok wydania (xxxx): 1980
Rodzaj: autobiografia
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Blaski i cienie długiego życia.

Janusz Regulski po zakończeniu słuzby wojskowej poświęcił się działalności gospodarczej i społecznej.

Był m. in. jednym z założycieli i wiceprezesem Automobilklub Polskiego i prezesem Polskiego Związku Łowieckiego, publikując liczne eseje w jego organie "Łowiec Polski", oraz jednym z organizatorów i akcjonariuszy Polskiego Radia.

Po wybuchu wojny w 1939 prezydent Warszawy, Stefan Starzyński, powołał Regulskiego na stanowisko komendanta głównego Straży Obywatelskiej w stolicy, które piastował do października 1939. Także w czasie okupacji Regulski nie pozostał bierny, lecz organizował w swym domu w Zarybiu k. Podkowy Leśnej konspiracyjne spotkania (sympatyzował z NSZ, koordynował przerzuty broni i ukrywał poszukiwane przez władze okupacyjne osoby. W obliczu zarysowującej się klęski powstania warszawskiego Regulski przyjął funkcję w Radzie Opiekuńczej w obozie przejściowym w Pruszkowie, dokąd spędzano od 10 sierpnia 1944, dnia upadku powstania na Ochocie, wysiedlanych z Warszawy cywilów.

Po zakończeniu wojny i nastaniu "władzy ludowej" Janusz Regulski przez krótki czas pracował w zarządzie EKD (zorganizował komunikację autobusową) i działał w Automobilklubie i Związku Łowieckim. Oskarżony o działalność "antyludową" otrzymał w 1948 karę 14 lat więzienia. Zwolniony w 1955, działał jeszcze przez jakiś czas jako prezes jednej ze spółdzielni mieszkaniowych w Warszawie. W wieku lat 90 zajął się spisywaniem swych wspomnień, które zostały opublikowane w 1980.

Stan dobry, obwoluta przyniszczona. Str. 414