Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Bitwa o Kraków 1945

30-04-2014, 17:50
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 41 zł     
Użytkownik stara-szuflada
numer aukcji: 4170687334
Miejscowość jarocin
Wyświetleń: 7   
Koniec: 30-04-2014 17:45:23

Dodatkowe informacje:
Tematyka: Wielkie wojny, kampanie, bitwy
Stan: Nowy
Okładka: twarda
Rok wydania (xxxx): 2014
Kondycja: bez śladów używania
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha













Witaj na aukcji Starej Szuflady



Bitwa o Kraków 1945
Autor: Henryk Stańczyk
Wydawnictwo: NapoleonV
Ilość stron: 148
Książka jest nowa i nieużywana, stan bardzo dobry

Uwaga przedsprzedaż książka będzie rozsyłana po 5.05.2014

Praca składała się z czterech rozdziałów. Pierwszy poświęcony jest dziejom Krakowa od czasów najdawniejszych do współczesności. Zawiera także opis urządzeń obronnych miasta, jakie budowano w celu odparcia nieprzyjaciół. Najwięcej miejsca poświęcono twierdzy, którą zbudowali w Krakowie Austriacy w latach, kiedy był on częścią monarchii Habsburgów.
W rozdziale drugim pokazany został proces planowania operacji krakowskiej przez sztaby 1 i 4 Frontu Ukraińskiego, a także sztaby armii przewidzianych do jej wykonania. Omówiono w nim także przedsięwzięcia przygotowawcze do operacji i zamierzone ugrupowanie wojsk.
Rozdział trzeci przedstawia niemieckie przygotowania do powstrzymania radzieckiej ofensywy znad Wisły. Dowództwo niemieckie świadome radzieckiej przewagi postanowiło rozbudować kilka silnych rubieży obronnych na kierunku krakowskim, aby wykrwawić na nich atakujące siły radzieckie i następnie przeciwuderzeniami odrzucić je na pozycje wyjściowe. Rozbudowa tych rubieży prowadzona w drugiej połowie 1944 roku nie została w pełni zakończona. Kraków otoczony został pierścieniem silnych umocnień polowych z częściowym wykorzystaniem starych austriackich bastionów. Wszystkie te przedsięwzięcia nie spełniły swojej roli w styczniu 1945 roku i nie uchroniły Niemców od klęski.
Najobszerniejszy, czwarty rozdział poświęcony jest opisowi przebiegu działań bojowych od Wisły i Wisłoki aż na bezpośrednie podejścia do Krakowa. W kolejnych podrozdziałach pokazane zostały walki o przełamanie obrony niemieckiej przed przyczółkiem sandomierskim, rozwinięcie natarcia 60 a później 59 armii wzdłuż lewego brzegu Wisły oraz uderzenie 38 armii 4 Frontu Ukraińskiego na Kraków z rejonu Karpat.
W rozdziale piątym znajdzie czytelnik opis walk 59 i 60 armii o przełamanie obrony niemieckiej nad Szreniawą, bezpośredni atak na Kraków od północy i zachodu oraz działania na południe od Wisły, które doprowadziły do całkowitego opanowania miasta.

PRZED ZALICYTOWANIEM KONIECZNIE PRZECZYTAJ REGULAMIN DOSTĘPNY NA STRONIE "O MNIE"