Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

@^ Biskup TRZYNASTOLETNIA WOJNA Z ZAKONEM 1454-66

08-03-2012, 0:21
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Cena kup teraz: 210 zł     
Użytkownik Mysza657
numer aukcji: 2107335869
Miejscowość Kasinka Mała
Wyświetleń: 23   
Koniec: 08-03-2012 21:05:08

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
Okładka: twarda z obwolutą
Rok wydania (xxxx): 1967
Język: polski
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

 

 
e-mail : 
[zasłonięte]@poczta.onet.pl  

telefon komórkowy :
  +48 [zasłonięte] 574 302  


Bank Millenium S.A.   

60 1160 [zasłonięte] 2[zasłonięte]2020001 [zasłonięte] 910803


Zakupione książki wysyłam w ciągu 24 godzin od zaksięgowania pieniędzy na moim koncie.


W przypadku wysyłki za granicę lub kilku książek jednocześnie na terenie kraju proszę o kontakt celem ustalenia kosztów wysyłki.


Można płacić za kilka książek łącznie, ale proszę, aby pieniądze za zakupione książki wpłynęły na moje konto nie później niż 7 dni od chwili zakończenia pierwszej aukcji wygranej przez Kupującego.  Cenię sobie szybkie i terminowe wpłaty.



Przy zakupie na kilku moich aukcjach za przesyłkę płacisz tylko raz. 


W trosce o bezpieczne dotarcie przesyłki do klienta, książki wysyłamy:

listem ekonomicznym poleconym

listem priorytetowym poleconym

oraz paczką.


Przed licytacją, proszę, zapoznaj się z moimi zasadami, zawartymi na stronce "O mnie". Znajdziesz tam odpowiedzi na wiele Twoich pytań odnośnie transakcji.

 

kliknij aby powiększyćGaleria zdjęć

Autor: Marian Biskup

 Tytuł: Trzynastoletnia wojna z Zakonem Krzyżackim

1454 - 1466

 Wydawca: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, 1967

Miejsce wydania: Warszawa

Format: 175 x 245 mm

 Ilość stron: 822

 Oprawa: twarda z obwolutą

Waga: 1,5 kg

 Stan ogólny: bardzo dobry -

Stan obwoluty: bardzo dobry -

  Uwagi: lekko wytarta obwoluta,

mała pieczątka na ostatniej stronie (nie biblioteczna),

brak zestawu map

Opis merytoryczny książki: 

Po wielkiej wojnie, zakon krzyżacki dotknął wewnętrzny kryzys. Wyzyskiwana ludność była skora do buntu, znalazło to swój wyraz w utworzeniu Związku Pruskiego, skupiającego miasta pruskie, m.in. Gdańsk i Toruń. Jego polityka skierowana była przeciw Krzyżakom, jednakże Zakon nie był w stanie poradzić sobie ze wzrastającą w siłę organizacją, toteż odwoływał się nawet do papieża, który nałożył na Związek ekskomunikę.

Nie przeszkodziło to jednak w znacznym stopniu w działaniach antykrzyżackich. Ich kulminacją był wybuch powstania 4 lutego 1454 roku atakiem na zamek krzyżacki w Toruniu i zwrócenie się do panującego wówczas w Polsce Kazimierza Jagiellończyka z prośbą o włączenie Prus do Korony Polskiej.

Związek Pruski odniósł niespodziewanym atakiem gigantyczne sukcesy. Łatwo przechodziły w ręce związkowców kolejne zamki krzyżackie..

Wojna wyczerpywała bardziej Zakon niż Polskę. Strona polska wiedząc o kłopotach Zakonu z opłaceniem wojsk zaciężnych w zamian za poddanie zamków uregulowała 190 tys. florenów krzyżackich długów. Dowódca wojsk zaciężnych Ulryk Czerwonka wydał w polskie ręce zamki w Malborku, Tczewie i Iławie (1457). Wielki mistrz zmuszony został do ewakuacji do Królewca. Następne lata to negocjacje i powolne acz skuteczne odbijanie warowni i miast przez Krzyżaków. Udało się im nawet wywalczyć papieską ekskomunikę dla króla polskiego.

W 1461 r. Polska zmieniła taktykę prowadzenia wojny. Król odstąpił od pospolitego ruszenia, przeznaczając pieniądze na wojska zaciężne. Dowództwo objął podkomorzy sandomierski Piotr Dunin. 17 września 1462 r. rozbił pod Świecinem zaciężne wojska Fritza Rawenecka. Ostatnią wielką potyczką tej wojny była bitwa morska na Zalewie Wiślanym 15 września 1463 r. 44 statki Krzyżaków zostały rozbite przez 25 statków gdańskich i elbląskich. Wkrótce potem upadł ostatni poważniejszy krzyżacki punkt oporu, jakim był nadwiślański zamek w Gniewie

Dnia 19 października 1466 r. podpisano II pokój toruński. Pomorze Gdańskie, Ziemia Chełmińska z Toruniem, Powiśle z Malborkiem i Elblągiem oraz Warmia przypadły Polsce. Zakon poniósł olbrzymie straty ale utrzymał się w Prusach. Z większych miast Krzyżakom pozostał jedynie Królewiec, do którego przenieśli swoją stolicę, oraz ważny strategicznie Kwidzyn. Wielki Mistrz stał się lennikiem króla polskiego, obowiązany był składać mu przysięgę wierności. Nowe nabytki polskie, oprócz Warmii, zaczęto nazywać Prusami Królewskimi, zakonne tereny zwano Prusami Krzyżackimi.

 

 

 


***


@^ Biskup TRZYNASTOLETNIA WOJNA Z ZAKONEM 1454-66


Dodano 2[zasłonięte]011-11 11:16
WAŻNA INFORMACJA OD TEZEUSZA

Zawsze zależy nam na tym, by przesyłki dotarły do Państwa na czas - to szczególnie ważne przed świętami, jeżeli zdecydowali się Państwo na obdarowanie swoich bliskich wartościowymi pozycjami z naszego księgozbioru. Dlatego serdecznie zachęcamy do skorzystania z opcji wysyłki kurierskiej. Wybór tego serwisu gwarantuje najkrótszy czas doręczenia. Zapewniamy jednocześnie, że z naszej strony dokładamy wszelkich starań, by przesyłki wychodziły z naszego magazynu w dniu otrzymania płatności - jeżeli chcą Państwo sprawdzić jakość naszych usług w tym zakresie, zachęcamy do sprawdzenia komentarzy!


Informacja otrzymana od Poczty Polskiej
Ze względu na wzmożony ruch w okresie przedświątecznym czas doręczenia przesyłek może ulec wydłużeniu, szacunkowo o
3 dni - w przypadku przesyłek priorytetowych
5 dni - w przypadku przesyłek zwykłych