Biosteron 0,010 g 60 tabl.
Uzupełnianie niedoboru dehydroepiandrosteronu (DHEA).
DHEA jest naturalnym hormonem steroidowym wytwarzanym w dużych ilościach w warstwie siatkowatej nadnerczy. Wykazuje cechy słabego androgenu oraz jest prekursorem innych hormonów płciowych. W organizmie kobiety DHEA ulega konwersji enzymatycznej - poprzez androstendion i testosteron - do estrogenów m.in. estradiolu; u mężczyzn szlak przemian DHEA prowadzi do syntezy silnie działających androgenów w tym m.in. testosteronu. DHEA stanowi pulę nieaktywnego pro-hormonu, który ulega konwersji do czynnych hormonów płciowych, a stopień tej konwersji zależy od wieku, płci, cech osobniczych. Nasilający się z wiekiem niedobór endogennego DHEA może być przyczyną dolegliwości psychicznych i fizycznych związanych z okresem menopauzy u kobiet i andropauzy u mężczyzn. Po podaniu doustnym DHEA dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego. Maksymalne stężenie DHEA oraz jego głównego metabolitu siarczanu DHEA występuje po 2-5 h od podania. DHEA słabo wiąże się z białkami osocza (10-20%), natomiast postać sprzężona DHEA-S silnie wiąże z białkami osocza (80-90%) i wykazuje znacznie dłuższy okres półtrwania. DHEA-S dociera do tkanek docelowych (m.in. sutek, prostata, narządy rodne, kości, mięśnie szkieletowe), gdzie ulega desulfatacji do wolnego DHEA, który następnie jest przekształcany do androstendionu i następnie testosteronu. U kobiet hormony te ulegają dalszej aromatyzacji do estradiolu. DHEA jest wydalany z moczem i kałem w postaci nieaktywnych metabolitów. T0,5 wolnego DHEA wynosi 15-40 min, natomiast postaci sprzężonej DHEA-S - około 12 h.
Wskazania: Uzupełnianie niedoboru dehydroepiandrosteronu (DHEA).
Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na DHEA lub którykolwiek składnik preparatu. Rak sutka, jajnika lub inne nowotwory estrogenozależne. Rak prostaty, łagodny rozrost gruczołu krokowego, rak sutka u mężczyzn. Ciężka niewydolność wątroby lub nerek. Ciąża i okres karmienia piersią. Śroki ostrożności: Ciąża i okres karmienia piersią Bezpieczeństwo stosowania w ciąży - kat. X.
Wskazania: DHEA u ciężarnych kobiet stwarza potencjalną możliwość zaburzeń hormonalnych matki i płodu - preparatu nie należy stosować w ciąży. DHEA może hamować fizjologiczną laktację oraz nie ustalono czy hormon ten przenika do mleka matki - preparat nie powinien być stosowany przez kobiety karmiące piersią.
Interakcje: DHEA jest prekursorem hormonów płciowych: estrogenów u kobiet i androgenów - u mężczyzn. W związku z tym stosowanie preparatu jednocześnie z hormonalną terapią zastępczą może powodować zwiększoną syntezę estrogenów (preparat nie powinien być przyjmowany przez kobiety stosujące jednocześnie HTZ). Preparatu nie należy podawać mężczyznom leczonym pochodnymi testosteronu ze względu na możliwość nasilenia działań androgennych. DHEA może osłabiać działanie leków przeciwdrgawkowych (np. karbamazepiny, kwasu walproinowego) i psycholeptycznych (pochodnych fenotiazyny, diazepiny i oksazepiny) - nie zaleca się stosowania preparatu z wymienionymi grupami leków. Glikokortykosteroidy podawane ogólnie hamują wydzielanie hormonu adrenokortykotropowego (ACTH) przez przysadkę mózgową, co powoduje atrofię kory nadnerczy i zmniejszenie syntezy DHEA. Długotrwałe stosowanie glikokortykosteroidów wywołuje więc niedobór DHEA, który może być uzupełniony przez suplementację egzogennego hormonu preparatem.
Uwagi: Przed zastosowaniem preparatu i w czasie jego długotrwałego przyjmowania należy wykonać odpowiednie badania w celu wykluczenia nowotworów hormonozależnych, łagodnego rozrostu gruczołu krokowego lub innych zaburzeń uniemożliwiających przyjmowanie DHEA. W przypadku długotrwałego stosowania dawek większych niż 25 mg u kobiet i 50 mg u mężczyzn należy oznaczać stężenie hormonu we krwi i we właściwym czasie wykonywać odpowiednie badania lekarskie. W przypadku wystąpienia słabo nasilonych działań niepożądanych (np. trądzik, przetłuszczanie się skóry) należy odstawić lek na 2-3 tyg.; po tym czasie można kontynuować leczenie stosując mniejszą dawkę preparatu; jeśli objawy wystąpią ponownie leku nie należy przyjmować (zalecana jest konsultacja lekarska).
Sposób użycia: Dawkowanie należy dostosować do płci, wieku, stężenia DHEA we krwi oraz skuteczności leczenia u konkretnego pacjenta. Należy stosować najmniejszą dawkę skuteczną. Zalecana początkowa jednorazowa dawka dobowa dla kobiet wynosi 5 mg, dawka maksymalna - 25 mg. Zalecana początkowa jednorazowa dawka dobowa dla mężczyzn wynosi 10 mg, dawka maksymalna - 50 mg. Początkową dawkę leku należy stopniowo zwiększać (o 5-10 mg co 2 tyg.) do czasu uzyskania pożądanych efektów terapeutycznych. Osoby starsze wymagają z reguły większych dawek leku. Preparat jest przeznaczony do długotrwałego stosowania. Preparat należy przyjmować rano raz na dobę zgodnie z naturalnym rytmem wydzielania DHEA, tabletki należy przyjmować z posiłkiem.
Opakowanie: 60 tabl.