Przeznaczenie i ogólna charakterystyka oczyszczalni;
Biologiczne oczyszczalnie ścieków przeznaczone są do oczyszczania ścieków pochodzących z typowych gospodarstw domowych oraz ścieków o składzie zbliżonym do danych ścieków .
Oczyszczalnie działają wykorzystując metodę osadu czynnego . Oczyszczalnia ścieków zachodzi wyłącznie na drodze biologicznego rozkładu związków organicznych .
Przydomowa oczyszczalnia ścieków BIO-INTE logic to nowoczesne oczyszczalnie, które automatycznie dostosowują program pracy do napływającego ładunku zanieczyszczeń, a tym samym najbardziej skutecznie i ekonomicznie oczyszczają ścieki. Cały proces oczyszczania zachodzi w wykonanej z polietylenu oczyszczalni a na zewnątrz odprowadzane są oczyszczone ścieki.
Zakres dostawy obejmuje elementy , które składają się na zamontowanie kompletnej i gotowej do pracy oczyszczalni
Elementy to:
-
zbiorniki procesowe 3 komory wykonane z polietylenu HDPE z nadbudowami i pokrywami
-
szafka techniczna z modułem sterującym, elektrozaworami, dmuchawą
-
elementy łączące oczyszczalnię i szafkę techniczną
Zasada działania (technologia)
Zasada działania oczyszczalni ścieków pracującej w technologii SBR oparta jest o metodę osadu czynnego, która realizowana jest w sekwencyjnym reaktorze biologicznym. Procesy sekwencyjne to procesy charakteryzujące się występowaniem następujących po sobie faz, z których każda trwa określony czas. Proces oczyszczania ścieków w tej oczyszczalni jest dwustopniowy; pierwszy to podczyszczanie mechaniczne, a drugi to doczyszczanie biologiczne. Oczyszczalnia składa się z osadnika wstępnego który w zależności od wersji jest zintegrowany ze zbiornikiem buforowym lub występuje samodzielnie oraz ze zbiornika buforowego i zbiornika reaktora biologicznego.
Osadnik wstępny zapewnia;
-zatrzymywanie zawiesin i substancji pływających
-składowanie osadu pierwotnego i wtórnego
-ujednorodnienie składu ścieków
Zbiornik buforowy służy do;
-zgromadzenia odpowiedniej ilości ścieków koniecznej do przeprowadzenia fazy oczyszczania
Zbiornik reaktora biologicznego
-zasilany jest ze zbiornika buforowego za pomocą podnośnika powietrznego. W zbiorniku tym następuje napowietrzanie ścieków za pomocą dyfuzorów napowietrzających, a następnie sklarowanie oczyszczonych ścieków poprzez grawitacyjne oddzielenie ich od osadu czynnego. Po sklarowaniu oczyszczone ścieki zostają wypompowane, a osad nadmierny zostaje zawrócony do osadnika wstępnego.
Procesem oczyszczania steruje mikroprocesorowy sterownik, który w zaprogramowanych sekwencjach czasowych załącza urządzenia wykonawcze.
W wersji logic sterownik rozróżnia stan obciążenia i realizuje jeden z trzech trybów pracy;
Wybór trybu pracy dokonywany jest automatycznie i dopasowany jest do ilości dopływających ścieków. Oczyszczone ścieki można odprowadzić do wód powierzchniowych lub do gruntu za pomocą studni chłonnej lub drenażu rozsączającego rurowego lub tunelowego.
Montaż zbiorników oczyszczalni
Zaleca się instalowanie oczyszczalni jak najbliżej budynku ,aby dopływ ścieków był jak najkrótszy dzięki czemu uniknie się wychładzania ścieków i osadzania tłuszczy u rurze dolotowej . Spadek tego odcinka nie może być mniejszy niż 2%.Oczyszczalnia powinna być posadowiona ok 0,2-0,6 m licząc od poziomu gruntu do sklepienia . Na dnie wykopu pod zbiornik należy wykonać podsypkę o grubości ok 10-15 cm z mokrego piasku z cementem w stosunku 5:1 którą należy dokładnie zagęścić i wypoziomować .Następnie należy wstawić oczyszczalnie i sprawdzić jej wypoziomowanie po nalaniu do wszystkich zbiorników wodę do poziomu 20 cm od dna .Obsypkę wykonujemy warstwami zagęszczając każdą warstwę napełniając jednocześnie zbiorniki wodą .Pokrywy powinny być dostępne z poziomu gruntu.Przed całkowitym zasypaniem oczyszczalni ustalamy w nadstawce miejsce wprowadzenia rury osłonowej o ,średnicy 110 mm dla przewodów zasilających w powietrze i piłą otwornicą wycinamy otwór .W otwór wprowadzamy rurę układając ją z lekkim spadkiem ok 2% od szafki w kierunku zbiornika
Montaż szafki technicznej i instalacji
Szafkę techniczną montujemy w ustalonym miejscu .Szafkę montujemy przykręcając ja do fundamentu lub ściany . W wycięcie w dolnej szęści wprowadzamy rurę osłonowa na przewody . W rurę osłonowa łączącą szafkę z oczyszczalnią wprowadzamy przewody powietrzne .Przewody powietrzne łączymy za po mocą dostarczonych szybkozłączek zgodnie ze schematem .
Przyłącze elektryczne powinien wykonać elektryk posiadający odpowiednie uprawnienia
|