Wyjątkowe, kompostowalne worki na bioodpady, o zaletach potwierdzonych badaniami naukowymi.
Worki są wykonane z innowacyjnego i przyjaznego dla środowiska biologicznego tworzywa kompostowalnego Mater – Bi®*, wykorzystującego surowce odnawialne - skrobia** z roślin nie zmodyfikowanych genetycznie. Otrzymują Państwo wytrzymałe i elastyczne, jednocześnie bardzo higieniczne i estetyczne rozwiązanie - idealne dla przeprowadzenia pełnego i efektywnego rozkładu materiałów organicznych.
Oferowane worki są dedykowane dla odpadów degradowalnych, charakteryzują się, np. ze względu na lepsze właściwości „oddychające”, stałym odparowaniem skroplin. Dzięki temu ograniczmy powstawanie nieprzyjemnych zapachów poprzez spowolnienie procesów degradacji zebranych odpadów biologicznych. Dzięki temu zostaje wyeliminowany główny problem związany z selektywnym gromadzeniem odpadów ulegających biodegradacji. Zastosowanie tego zaawansowanego technologicznie materiału pozwala zarówno na istotną redukcję ciężaru, jak i objętości zebranych odpadów, co ma praktyczne zalety dla użytkownika i może obniżyć koszty wywozu odpadów organicznych. Przedstawione zalety i korzyści stosowania worków na odpady biologiczne są optymalne, jeżeli używa się ich w połączeniu z wentylowanym pojemnikiem na odpady kompostowalne. Worki z Mater – Bi® na odpady degradowalne mogą być kompostowane razem z ich zawartością, nie pozostawiając szkodliwych pozostałości.
Opakowanie jednostkowe: rolka 25 worków, o pojemności 30 L
* Opatentowana technologia, pozwala na produkcję biotworzyw ze skrobi, które mogą być obrabiane z wykorzystaniem konwencjonalnej techniki do obróbki tworzyw sztucznych.
** Skrobia naturalna jest materiałem semikrystalicznym, występującym w postaci ziaren. Przy pomocy specjalnej technologii następuje rozkład (destrukturyzacja) tych naturalnych łańcuchów cząsteczkowych i ich kompleksowanie z dalszymi biodegradowalnymi polimerami pochodzenia naturalnego lub syntetycznego. Przy tym powstają nowe struktury supramolekularne w kształcie kropelek, które zwiększają odporność skrobi na wodę i poprawiają jej właściwości mechaniczne.
Czas degradacji worków w konwencjonalnych kompostowniach wynosi 20-45 dni.
Wszystkie materiały Mater–Bi® posiadają certyfikację zgodnie z normami europejskimi EN 14995 lub EN 13432.
Oddziaływanie procesów produkcji worków na środowisko jest zredukowane w porównaniu z wytwarzaniem papieru lub folii.
Ze względu na różnice istniejące pomiędzy różnymi określeniami, istotnymi w kontekście postępowania i zagadnień związanych z odpadami biologicznymi, poniżej zaprezentowano wyjaśnienia często wykorzystywanych określeń:
Biotworzywa biodegradowalne: łączą w sobie zalety tworzyw sztucznych (np. wytrzymałość, elastyczność), są jednak podatne na działanie mikroorganizmów i dzięki temu przy dostępie tlenu ulegają rozkładowi na na dwutlenek węgla, wodę i nową biomasę lub – w przypadku warunków beztlenowych – rozkładane są na dwutlenek węgla, metan, wodę i nową biomasę. Dużą zaletą tych produktów jest wykorzystanie do ich produkcji surowców odnawialnych np. ze skrobi lub olejów roślinnych i/lub specjalnych biodegradowalnych tworzyw sztucznych na bazie surowców kopalnych.
Biotworzywa kompostowalne: podobnie jak tworzywa biodegradowalne ulegają rozkładowi pod wpływem działania drobnoustrojów - jednak proces ten następuje tylko w dokładnie zdefiniowanym okresie i warunkach, np. w okolicznościach panujących w kompostowalniach przemysłowych. Dzięki tej właściwości w praktyce można w łatwy, ekonomiczny i przyjazny środowisku sposób zutylizować biotworzywa kompostowalne razem z organicznymi odpadami kuchennymi lub ogrodowymi. Produkty wytworzone z kompostowalnych biologicznych tworzyw sztucznych nie powodują żadnych problemów technicznych w procesie kompostaowania, ich rozpad nie powoduje wydzielania do kompostu żadnych substancji szkodliwych. Certyfikaty wg EN 14995 lub EN 13432 otrzymują jedynie produkty z biologicznych tworzyw sztucznych ściśle spełniające powyższe warunki.
Tworzywa sztuczne ulegające degradacji/rozkładowi: stanowią odrębną kategorię surowców. Materiały te są wykonane przeważnie z polietylenu (PE) z dodatkiem skrobi lub specjalnych dodatków zawierających metale. W tym przypadku tylko ta część materiału, która zawiera skrobię podlega biologicznej degradacji, natomiast pozostałe tworzywo sztuczne rozpada się jedynie na drobne, prawie niewidoczne cząstki, które jednak są nie rozkładane przez mikroorganizmy i pozostają na stałe w środowisku. Dodatek metalu do tworzywa (nazywanego wówczas tworzywem oksodegradowalnym) powoduje także rozpad tworzywa na mniejsze fragmenty (cząsteczki), wskutek inicjacji tego procesu poprzez działanie promieni UV lub ciepła.
Oznakowanie produktów kompostowalnych: Czy różnica pomiędzy biodegradowalnymi lub kompostowalnymi tworzywami ma znaczenie? TAK! I to wielkie – tworzywa sztuczne (okso-) degradowlane mogą wydzielić do kompostu substancje szkodliwe lub obciążające środowisko, nie ulegają również 100% degradacji na dwutlenek węgla, wodę i biomasę w "rozsądnym" czasie. W efekcie brak produktów z tworzyw oksodegradowalnych, któremu udałoby się uzyskać certyfikat wg 14995 lub EN 13432. Rygorystyczne kryteria tych norm są niezbędne w celu zapewnienia, by kompostowanie razem z produktami z biotworzyw nie naruszało w żaden sposób cyklu rozkładu odpadów biologicznych. Prawidłowy przebieg degradacji biomasy gwarantują normy europejskie: EN 13432 (Wymagania dotyczące opakowań przydatnych do odzysku przez kompostowanie i biodegradację) dla kompostowalnych opakowań z biologicznego tworzywa sztucznego. Zbieżne wymagania zawiera późniejsza norma EN 14995, która obowiązuje jednak ogólnie dla produktów z biotworzyw (Tworzywa sztuczne – Ocena zdolności do kompostowania – Schemat badania i specyfikacje). Obie normy zostały wprowadzone w krajach europejskich.
Nie zwlekaj i odkryj już dziś niebywałe zalety i korzyści tego innowacyjnego rozwiązania!
ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ NA NASZE INNE AUKCJE!