Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

BIELSKI REZMER - BITWY NA POMORZU 1[zasłonięte]109-19

26-06-2012, 21:30
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 50 zł     
Użytkownik ikonotheka
numer aukcji: 2396038070
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 18   
Koniec: 16-06-2012 19:50:00

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
Okładka: miękka
Rok wydania (xxxx): 1993
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

TREŚĆ Z TYLNEJ OKŁADKI:



MIECZYSŁAW BIELSKI adiunkt Wydziału Historycznego Wyższe] Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy oraz Kurator Oświaty w Toruniu. Jest autorem licznych artykułów i recenzji opublikowanych na łaniach krajowych i emi¬gracyjnych czasopism historycznych, także monografii pt. Grupa Operacyjna „Piotrków" 1939 (Warszawa 1991), u ponadto współautorem pracy zbiorowej Polska Odrodzona 19}8 (Bydgoszcz 1990).
WALDEMAR REZMER adiunkt w Zakładzie Historii Wojskowej Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Opublikował kilkadziesiąt rozpraw, recenzji oraz artykułów naukowych i popularnonaukowych o tematyce historyczno—wojskowej. Jest współautorem kilku pozycji książ¬kowych. Wspólnie z P. Staweckim wydał tom źródeł pt.: Sytuacja społeczno--polityczna i gospodarcza obszaru Okręgu Korpusu nr VII! w Toruniu w latach 1[zasłonięte]933-19 (Toruń 1992). Do ważniejszych jego osiągnięć należy obszerna monografia Armia „Poznań" 1939 (Warszawa 1992)..
Książka Bitwy na Pomorzu poświęcona jest przemianom jakie zachodziły na przestrzeni wieków w działaniach bojowych na lądzie, na przykładzie polskiego pomorskiego teatru wojny. Autorzy w czterech częściach opatrzonych krótkimi wprowadzeniami, niezbędnymi dla zrozumienia działań zbrojnych prowadzonych w danej epoce, ukazują dzieje polityczne Pomorza i charakteryzują najważniejsze elementy organizacji wojska oraz obowiązujące wówczas zasady sztuki wojennej. Ich trzon stanowią jednak opisy wybranych bitew (łącznie 45) stoczonych na Pomorzu w ramach poszczególnych kampanii i wojen, począwszy od bitwy pod Nakłem w 1109 r. aż po walki o Gdynię i Gdańsk w 1945 r. Autorzy główną uwagą zwrócili na te starcia, które uznali za najbardziej typowe dla sztuki wojennej danego okresu historycznego, oraz takie, które przynosiły nowatorskie sposoby prowadzenia walki i operacji lub też zastosowano w nich nowe rodzaje broni i sprzętu bojowego.
Książkę wzbogacają ilustracje - mapy przebiegu poszczególnych bitew, szkice i schematy broni, sprzętu wojennego, sposoby i metody walki w polu czy obrony i zdobywania twierdz - oraz indeksy osobowy i nazw geograficznych.
Wartka narracja, wiele ciekawostek i nieznanych taktów sprawiają, iż sięgnie po nią każdy czytelnik zainteresowany problematyką historyczno--wojskową.



Wstęp


Z kilku dziedzin wiedzy objętych wspólnym pojęciem historii wojskowej naj¬bardziej pouczająca jest historia wojen, stanowiąca ilustrację rozwoju wojsko-wości, a zwłaszcza sztuki wojennej, na konkretnym materiale historycznym. Po¬morze jako teatr wydarzeń wojennych zawsze dość wyraźnie wyodrębniało się z polskiego teatru wojny. Prowadzone tu bowiem działania zbrojne charaktery¬zowały się niemal zawsze dużą, choć oczywiście względną niezależnością w stosunku do tego, co rozgrywało się na pozostałych obszarach Polski. Na prze¬strzeni dziejów Pomorze było także najważniejszą areną konfrontacji i przenika¬nia się dwóch sztuk wojennych: zachodnioeuropejskiej, którą reprezentowały m. in. siły zbrojne Zakonu Krzyżackiego, Szwecji, Francji, i wschodnioeuropejskiej w wydaniu chociażby staropolskim. Procesy te odbywały się różnymi drogami. Najbardziej spektakularne z nich to starcia zbrojne, podczas których dochodziło do zdobycia części uzbrojenia i wyposażenia nieprzyjaciela, oraz do poznania jego metod prowadzenia walki.
Według Małej Encyklopedii Wojskowej starcia zbrojne, które w swych roz¬miarach nie wychodzą poza skalę taktyczną (tzn. takie, które są prowadzone przez pododdziały, oddziały i związki taktyczne) noszą miano walki. Starcia w skali większej niż taktyczna (tzn. starcia dokonywane przez związki operacyjne typu: armie, grupy armii lub przez siły główne stron uczestniczących w wojnie) nazywa się bitwą. Powyższego teoretycznego podziału starć zbrojnych na walki (starcia dokonywane w skali mniejszej) i bitwy (starcia rozgrywane w skali wię¬kszej) autorzy książki nie przestrzegali. Uznali bowiem, iż niezależnie od ustaleń terminologicznych w społecznej praktyce językowej termin bitwa przekracza swe wąskie granice znaczeniowe. Sens tego terminu zawiera się przede wszy¬stkim w tym, że odnosi się on do tych starć zbrojnych, które były zlokalizowane w jednym miejscu i czasie. Począwszy więc od starć rozstrzygających o losach całej wojny (np. bitwa pod Nakłem w 1109 r.), poprzez starcia o wybitnym znaczeniu strategicznym, ale które na tle całej wojny były tylko jednym z kilku wielkich starć (np. bitwy pod Koronowem w 1410 r. i Gniewem w 1626 r.)» kończąc na starciach nie wychodzących poza skalę taktyczną (jak bitwy pod Krojantami w 1939 r. czy też Błędnem w 1944 r.), zawsze, niezależnie od skali zmagań i rozmiaru zaangażowanych sił, charakteryzowała je swoista jednostko-wość. Innymi słowy, w przyjętym w książce znaczeniu, bitwami są wszystkie

starcia zbrojne, niezależnie od liczebności i składu wojsk biorących w nich udział, oraz ich wpływ na ostateczne losy wojny.
Zakres pojęcia Pomorza nie był stały, lecz ulegał zmianom na przestrzeni wieków, w zależności od aktualnych stosunków politycznych i gospodarczych. W nauce geografii operuje się obecnie nazwą Pomorze, mając na myśli krainę położoną najogólniej między ujściem Odry a ujściem Niemna i między równo¬leżnikowym biegiem Noteci a Bałtykiem. Na tak ogromnym obszarze w ciągu tysiąclecia odbyło się wiele starć zbrojnych, w których brały udział wojska naj¬rozmaitszych państw. Ze względu na ograniczoną objętość pracy autorzy nie byliby w stanie ukazać ich wszystkich, a nawet opisać tylko najważniejsze. Zde¬cydowali się więc na zawężenie swych zainteresowań do terenu tzw. Pomorza Nadwiślańskiego (część Pomorza objęta od zachodu doliną Łeby i Brdy, od wschodu zaś doliną Pasłęki i górnej Drwęcy1. Przy czym i tu przeprowadzono selekcję i zamieszczono w książce charakterystyki tylko najciekawszych i naj¬bardziej pouczających z punktu widzenia sztuki wojennej bitew, które rozegrały się na tym obszarze. Ponieważ przy ustaleniu granic tego regionu nawiązywano bardziej do kryteriów geograficznych niż historycznych, w nielicznych przypad¬kach, jednakże bardzo istotnych z punktu widzenia historyczno-wojskowego, uwzględniono kilka bitew rozegranych na ziemiach bezpośrednio przyległych do Pomorza Nadwiślańskiego. Uznano bowiem, że dokładne trzymanie się granic regionu, ustalonego na podstawie przesłanek pozamilitarnych, jest nieracjonalne z punktu widzenia podjętego tematu, gdyż utrudni klarowne ukazanie przebiegu bojów toczonych o Pomorze. Dla przykładu przypomnieć można kampanie wo¬jenne Władysława Łokietka na Kujawach przeciwko Krzyżakom, które wpraw¬dzie nie rozgrywały się na Pomorzu Nadwiślańskim, ale decydowały o dalszej politycznej przynależności tych ziem. W niektórych sytuacjach ścisłe trzymanie się granic regionu było wprost niemożliwe. Działania zbrojne rozpoczęte na Po¬morzu Nadwiślańskim rozszerzały się bowiem na tereny sąsiednie i tam dopiero znajdowały swój finał.
Przy określeniu kształtu książki wicie trudności nastręczał jej układ i propor¬cje opisu poszczególnych bitew. Ostatecznie przyjęto założenie, że praca ma na przykładzie polskiego pomorskiego teatru wojny przede wszystkim obrazować przemiany jakie zachodziły na przestrzeni wieków w działaniach bojowych na lądzie. Dlatego też zastosowano w niej tradycyjny, chronologiczny układ treści. Konstrukcyjnie książkę podzielono na cztery części, obejmujące nierówne pod względem długości okresy: średniowiecza (do 1466 r.), Rzeczypospolitej Szla¬checkiej (do 1793 r.), rozbiorów (do 1919 r.) i drugiej wojny światowej. Wpro¬wadzone cezury czasowe odpowiadają przełomowym momentom w dziejach po¬litycznych Pomorza Nadwiślańskiego, w mniejszym natomiast stopniu są wyróż¬nikiem punktów zwrotnych w dziejach wojska i wojen.
Każda część rozpoczyna się krótkim wprowadzeniem, niezbędnym do zrozu¬mienia przyczyn i przebiegu działań zbrojnych prowadzonych w danym okresie. Najpierw ukazano w sposób możliwie skondensowany dzieje polityczne Pomo¬rza Nadwiślańskiego, gdyż jak słusznie zauważył jeden z najbardziej znanych niemieckich mistrzów teorii wojny i sztuki wojennej, Carl von Clausewitz „.. .ogólne doświadczenie uczy, że jednak mimo wielkiej różnorodności i rozwo-

ju dzisiejszej wojskowości zasadnicze wytyczne wojny zawsze ustalały gabinety, tzn. czynnik, wyrażając się technicznie, wyłącznie polityczny, a nie wojskowy"2. Następnie przedstawiono charakterystykę najważniejszych elementów organiza¬cji wojska, jego uzbrojenia i wyposażenia oraz obowiązujących w danym okresie zasad sztuki wojennej.
Podstawową część książki stanowią opisy i analizy wybranych bitew stoczo¬nych na Pomorzu Nadwiślańskim w ramach poszczególnych kampanii wojen¬nych i wojen. Główną uwagę poświęcono tym starciom, które uznano za najbar¬dziej typowe dla sztuki wojennej danego okresu historycznego, oraz tym, które przynosiły nowatorskie sposoby prowadzenia walki i operacji lub też zastosowa¬no w nich nowe rodzaje broni i sprzętu bojowego. Przy doborze opisu bitew pewne znaczenie miało również kryterium wiedzy o nich wśród polskiego spo¬łeczeństwa. Preferowano więc te, które - jak przypuszczamy - są najmniej zna¬ne. Pominięto natomiast te bitwy, które doczekały się licznych opracowań w postaci książek lub artykułów naukowych, popularnonaukowych, wypowiedzi publicystycznych, i były tematem filmów i audycji radiowych, a więc zostały szeroko spopularyzowane. Odnosi się to m.in. do bitwy pod Grunwaldem w 1410 r., walk o Westerplatte, itp. Problemy strategiczno-polityczne, społeczne i ekonomiczne, rzutujące na przyczyny wybuchu wojen, ich charakter i przebieg, ujęto bardzo skrótowo, jedynie w stopniu niezbędnym dla umiejscowienia i zrozumienia znaczenia danej bitwy w konflikcie zbrojnym toczonym na pomor¬skiej ziemi.

Militarne problemy zmagań o Pomorze nie doczekały się, jak dotąd, zado¬walającego odzwierciedlenia w literaturze naukowej. Nawet w najnowszych syn¬tezach dziejów Pomorza3 potraktowano je bardzo powierzchownie. Ponadto w istniejących opracowaniach zainteresowania badaczy koncentrowały się wokół niektórych tylko problemów, głównie wielkiej wojny z Zakonem (1[zasłonięte]409-14) i wojny trzynastoletniej (1[zasłonięte]454-14), a ostatnio wojny pruskiej (1[zasłonięte]519-15), koń¬czącej kilkuwiekowe zmagania polsko-krzyżackie4. Późniejsze wojny ze Szwe¬cją, prowadzone na obszarze Pomorza, nie znalazły już dostatecznego i wyczer¬pującego omówienia. Powstało wprawdzie sporo prac dotyczących np. wojny lat 1[zasłonięte]626-16, ale dominowały w nich kwestie polityczne i gospodarcze, a nie pro¬blemy militarne. Także dla okresu rozbiorów nie ma w literaturze historyczno--wojskowej prac ujmujących w sposób kompleksowy militarnych problemów Pomorza jako odrębnego i specyficznego teatru operacyjnego. Znacznie lepiej wygląda w historiografii okres drugiej wojny światowej. Podstawową słabością istniejących opracowań, które dotyczą września 1939 r., bojów partyzanckich i walk na Pomorzu w 1945 r., jest brak głębszego przedstawienia działań strony niemieckiej. A przecież bez naświetlenia planów, sił i środków wszystkich ucze¬stników starcia zbrojnego trudno wyrobić sobie pogląd co do słuszności zasto¬sowanych rozwiązań i ocenić wynik poszczególnych bitew.
Zasygnalizowany stan badań, wykazujący znaczne luki z punktu widzenia podjętego tematu, zmusił autorów do sięgnięcia do źródeł. Nie rozwiązało to jednak wszystkich problemów, ponieważ w wielu przypadkach brakuje odpo¬wiednich źródeł i wartościowych opracowań monograficznych. W istniejących publikacjach, wydanych w różnych okresach i według najrozmaitszych zasad edytorskich, przygotowanych przez historyków kierujących się najrozmaitszymi koncepcjami metodycznymi, napotkać można poważne rozbieżności dotyczące datowania wydarzeń, składu i liczebności wojsk obu stron walczących, uzbroje¬nia i sprzętu bojowego, czy też przebiegu poszczególnych bitew. Niekiedy kon¬frontacja istniejących źródeł i publikacji naukowych nie pozwalała na całkowicie pewne ustalenie jakiegoś ważnego faktu. Swoje wątpliwości sygnalizowaliśmy czytelnikom w przypisach, gdyż dogłębne wyjaśnienie i wyeliminowanie kwestii spornych wymagałoby żmudnych, szczegółowych i czasochłonnych badań.
Najważniejsze źródła i opracowania, pomocne przy przygotowaniu pracy, zo¬stały uwzględnione w zamieszczonej na końcu książki bibliografii. Ze względu na ograniczoną objętość książki zrezygnowano ze szczegółowego charakteryzo¬wania wykorzystanych źródeł i literatury przedmiotu.
Dla uniknięcia powtórzeń, często operowano w tekście tylko datami dzien¬nymi i miesięcznymi. Uznano bowiem, że rok wymieniony w tytule omawianej bitwy będzie dla czytelnika wystarczającą wskazówką chronologiczną.
W opisach przestrzegano zasady podawania pełnych danych osobowych, tj.: nazwisko i imię (imiona), ewentualny pseudonim, stopień wojskowy, pełnione funkcje lub godności bohaterów, w miejscach pojawiania się ich po raz pierwszy na kartach książki. Nie zawsze było to możliwe, gdyż do dnia dzisiejszego hi¬storykom nie udało się ustalić niektórych danych, np. imion.
W książce zamieszczono wiele ilustracji. Uznano bowiem, że będą one nie¬zmiernie pożyteczne: uzupełnią tekst, udokumentują opisywane zdarzenia, po-

mogą w zrozumieniu treści i ułatwią recepcję niektórych terminów wojskowych z dziedziny sztuki wojennej, bronioznawstwa, munduroznawstwa, inżynierii i fortyfikacji. Odtwarzając bitwy i kampanie wojenne, w ramach których je roze¬grano, starano się ważniejsze z nich przedstawić graficznie na mapach i szkicach. Korzystając z różnorodnych źródeł i opracowali, autorzy dysponowali materia¬łem graficznym o wielorakiej technice wykonania, o niejednakowym stopniu dokładności, z wieloma nieścisłościami, wynikającymi ze wspomnianej już roz¬bieżności w opisie wybranych wydarzeń. W miarę możliwości starano się ujed¬nolicić mapy, eliminując przy okazji zauważone błędy.
Zamieszczone w książce szkice są próbą zilustrowania przemian w działa¬niach bojowych na lądzie na przykładzie bitew rozegranych na Pomorzu Nad¬wiślańskim. Książkę tę autorzy przygotowali z myślą o czytelnikach z różnych środowisk i rejonów kraju, których interesuje problematyka historyczno-wojsko¬wa. Dając pewną uporządkowaną sumę najistotniejszych wiadomości z tej dzie¬dziny, wyrażamy nadzieję, iż ułatwią one studiowanie i samodzielne analizowa¬nie literatury specjalistycznej poświęconej historii wojskowości, tj. historii woj¬ska i sztuki wojennej oraz historii wojen. Przybliżając wojskowe dzieje Pomorza Nadwiślańskiego, ułatwią one także zrozumienie tysiącletnich zmagań narodu polskiego o dostęp do Bałtyku.



Spis treści


Wstęp 5
Rozdział I. W czasach średniowiecza (do 1466 r.) 10
1. Ogólna charakterystyka okresu 10
2. Wojsko i sztuka wojenna 16
3. Bitwy
Bitwa pod Nakłem - 10 sierpnia 1109 r 23
Bitwa nad Dzierzgonią - grudzień 1234 r 27
Bitwa pod Rządzeni - 15 czerwca 1243 r 31
Walka o Gdańsk w 1308 r 36
Walka o Świecie - 1309 r 40
Rajd nad Drwęcą i oblężenie Lipienek - 1330 r 44
Bitwa pod Płowcami - 27 września 1331 r 50
Oblężenie Malborka od 25 lipca do 19 września 1410 r 56
Bitwa pod Koronowem - 10 października 1410 r 64
Bitwa pod Dąbkami - 13 września 1431 r 70
Oblężenie Malborka - od 15 marca do 21 września 1454 r 76
Oblężenie Sztumu od 6 marca do 8 sierpnia 1454 r 83
Bitwa pod Chojnicami - 18 września 1454 r 86
Walki o Malbork 1457-[zasłonięte] 1460
Bitwa pod Świecinem - 17 września 1462 r 98
Bitwa w Zatoce Świeżej - 15 września 1463 r 101
Oblężenie Chojnic - 1466 r 108
Rozdział II. Okres Rzeczypospolitej Szlacheckiej (do 1793 r.) 111
1. Ogólna charakterystyka 111
2. Wojsko i sztuka wojenna 118
3. Bitwy
Wojna bez walnej bitwy 1[zasłonięte]519-15 126
Bitwa pod Lubieszowem - 17 kwietnia 1577 r 134
Oblężenie Gdańska w 1577 r 142
Bitwa pod Gniewem 22 września- 1 października 1626 r 148
Osaczenie Szwedów w Czarnem 11-17 kwietnia 1627 r 160
Bitwa pod Tczewem 7-8 sierpnia 1627 r 168
Bitwa pod Górznem 11-12 lutego 1629 r 174
Bitwa pod Trzcianą 25 czerwca 1629 r 179
Oblężenie Torunia w 1658 r 185
Oblężenie Gdańska w 1734 r 190

Rozdział III. W czasach rozbiorów 196
1. Zarys dziejów politycznych Pomorza w okresie rozbiorów 196
2. Cechy dziewiętnastowiecznego wojska i sztuki wojennej 200
3. Bitwy
Zdobycie Bydgoszczy w 1794 r 203
Zdobycie Tczewa w 1807 r 209
Zdobycie Gdańska w 1807 r 216
Oblężenie Grudziądza w 1807 r 225
Obrona Torunia w 1809 r 231
Obrona Gdańska w 1813 r 236
Obrona Torunia w 1813 r 243
Rozdział IV, Druga wojna światowa 249
1. Ogólna charakterystyka okresu 249
2. Wojsko i sztuka wojenna 252
3. Bitwy
Obrona Gdyni i Kępy Oksywskiej w 1939 r 256
Bitwa pod Krojantami - 1 września 1939 r 267
Na linii jezior koronowskich we wrześniu 1939 r 272
Bitwa nad rzeką Osą i jeziorem Mełno we wrześniu 1939 r 278
Bój pod Koleczkowem 29 lutego 1944 r 282
Bój pod Lubianą 26 maja 1944 r 288
Bitwa pod Błędnem 27 października 1944 r 293
Zdobycie Bydgoszczy w 1945 r 298
Rozgromienie toruńskiego zgrupowania niemieckiego
w styczniu-lutym 1945 r 303
Walki o Elbląg w 1945 r 310
Bitwa o Grudziądz od 26 stycznia do 6 marca 1945 r 316
Bitwa o Gdynię i Gdańsk w marcu 1945 r 321
Przypisy 327
Bibliografia 335
Indeks osobowy 339
Indeks nazw geograficznych 355




KLIKNIJ TU ABY ZOBACZYĆ PLIK Z PEŁNYM SPISEM TREŚCI, KTÓRY NIE ZMIEŚCIŁ SIĘ W CAŁOŚCI ZE WZGLĘDU NA OGRANICZONĄ OBJĘTOŚĆ AUKCJI



WIELKOŚĆ 24X17 CM,MIĘKKA OKŁADKA,LICZY 370 STRON,73 RYSUNKI+11 FOTOGRAFII.

STAN :OKŁADKA DB-,BLOK STRON 3-8 JEST POLUZOWANY,CZĘŚĆ STRON MA PRZYBRUDZENIA W OKOLICACH DLN.ROGÓW I NA BOCZNYCH MARGINESACH /BRUDNE PALCE/,2 KARTKI MAJĄ BRAK DLN.ROGÓW,POZA TYM STAN W ŚRODKU DB.

KOSZT WYSYŁKI WYNOSI 8 ZŁ - PŁATNE PRZELEWEM / KOSZT ZRYCZAŁTOWANY NA TERENIE POLSKI,BEZ WZGLĘDU NA WAGĘ,ROZMIAR I ILOŚĆ KSIĄŻEK - PRZESYŁKA POLECONA PRIORYTETOWA + KOPERTA BĄBELKOWA / / W PRZYPADKU PRZESYŁKI ZAGRANICZNEJ PROSZĘ O KONTAKT W CELU USTALENIA JEJ KOSZTÓW / .

WYDAWNICTWO MARPRESS GDAŃSK 1993.

INFORMACJE DOTYCZĄCE REALIZACJI AUKCJI,NR KONTA BANKOWEGO ITP.ZNAJDUJĄ SIĘ NA STRONIE "O MNIE" ORAZ DOŁĄCZONE SĄ DO POWIADOMIENIA O WYGRANIU AUKCJI.

PRZED ZŁOŻENIEM OFERTY KUPNA PROSZĘ ZAPOZNAĆ SIĘ Z WARUNKAMI SPRZEDAŻY PRZEDSTAWIONYMI NA STRONIE "O MNIE"

NIE ODWOŁUJĘ OFERT KUPNA!!!

ZOBACZ INNE MOJE AUKCJE

ZOBACZ STRONĘ O MNIE