Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Bibliotekoznawstwo BIBLIOTEKA NARODOWA Słownik

16-01-2012, 18:01
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 25 zł     
Użytkownik Askeladden
numer aukcji: 2033609804
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 10   
Koniec: 12-01-2012 20:18:20

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Dostawa i płatność

  Płatność z góry
  • Przelew bankowy
  • List polecony ekonomiczny                    7,50 zł

  • List polecony priorytetowy                      9 zł
                 WPROWADZENIE
   (llem przyświecającym opublikowaniu Słozcnika jest dostarczenie narzędzia pomocniczego polskim bibliotekarzom, bibliografom i pracownikom informacji naukowej tematującvm dokumenty. Posługiwanie się tym narzędziem ma ułatwić prezentacja celów i założeń pracy nad Słownikiem oraz omówienie jego zawar­tości. Zapoznanie się z organizacją i metodami naszej pracy może przydać się tym, którzy - obecnie lub w przyszłości - podejmą analogiczne zadanie. Nato­miast charakterystyka języka haseł przedmiotowych Biblioteki Narodowej (jhp BN) winna zainteresować wszystkich, którzy w teorii lub w praktyce zajmują się opracowaniem przedmiotowym.
   CHARAKTERYSTYKA JĘZYKA HASEŁ PRZEDMIOTOWYCH BIBLIOTEKI NARODOWEJ
   Wykorzystywanie w jhp wyrażeń języka naturalnego powoduje, że na gruncie różnych języków etnicznych wykształciły się odmienne jego wersje. Ponieważ jednak tożsamość języka określa nie tylko jego słownictwo, ale i gramatyka, więc różne odmiany jhp możliwe są również na gruncie jednego języka etnicznego.
   Polskie odmiany jhp powstawały na wspólnych podstawach teoretycznych i metodycznych zawartych w podręczniku Adama Łysakowskiego.'Wszystkie ka­talogi przedmiotowe (kp), przynajmniej w bibliotekach uniwersalnych, odwołują się do jego autorytetu. Mimo to dzielą je dość znaczne różnice: podręcznik, choć znakomity, nie wszystkie problemy przewidział, nie wszystkie jasno i jednozna­cznie uregulował. Jhp BN kształtował się również na tych zasadach, jednak nie bez odstępstw od nich.2 Część zmian wprowadził już Jan Kossonoga w swym słowniku tematów,' inne przyniosło życie.
   Charakterystyka jhp BN wymaga przedstawienia pewnych k^ : ^eólnych i teoretycznych, odnoszących się - naszym zdaniem - do wszelkich a przynaj­mniej większości) odmian jhp. Jhp jest językiem informacyjno-wyszukiwawczym (jiw), którego słownictwo składa się z tematów i określników - wyrażeń języka naturalnego. W słowniku tego języka j w tradycyjnych systemach informacyjno--wyszukiwawczych (siwj na nim opartych wyrażenia te uporządkowane są wg wyróżnika formalnego - alfabetycznie. Zdania w tym języku to hasła przedmio­towe. Hasło może składać się z samego tylko tematu (hasło proste) lub tematu z określnikiem(-ami) (hasło rozwinięte). Charakterystyka przedmiotowa (tekst wy­rażony w jhp) składa się z jednego lub kilku haseł przedmiotowych. Terminy
   MI

                 Tytuł: SŁOWNIK

   języka
   HASEŁ PRZEDMIOTOWYCH BIBLIOTEKI NARODOWEJ
   STAN NA DZIEŃ 30 CZERWCA 1986 R.

                 Autor: Na podstawie „Słownika tematów
   dla bibliografii i katalogów
   w układzie przedmiotowym"
   Jana Kossonogi
   opracowały Janina Trzcińska
   i Ewa Stępniakowa

                 Wydawnictwo i rok wydania: Biblioteka Narodowa Warszawa 1989

                 Stan: -bdb minus za pieczatki z klubu garnizonowego

                 Oprawa: miekka

                 Ilość stron i format: 368 str

   16,5x23,5 cm

                 Ilustracje: ----

                 Spis treści: 

   SPIS TREŚCI
   Wprowadzenie III
   Uwagi o komputerowej edycji Słownika XXVIII
   Tematy i odsyłacze 1
   Określniki 349
   A. Określniki stosowane po tematach ogólnych 351
   B. Określniki stosowane po tematach geograficznych 359
   C. Określniki stosowane po tematach osobowych 363
   D. Określniki stosowane po nazwach grup etnicznych 364
   E. Określniki stosowane po nazwach instytucji i organizacji 365
   F. Określniki stosowane po innych tematach jednostkowych 367


   Uwaga! Na zdjęciach wokół liter możliwe charakterystyczne zniekształcenia - wynikają z konieczności kompresji zdjęć. W rzeczywistości zniekształcenia nie występują. (Czasami przy cz-b zdjęciach możliwe artefakty powodowane przez skaner - charakterystyczne pasy.) Możliwe też błędy w zapisie - z powodu niedoskonałości odczytu OCR, za co przepraszam i licze na wyrozumiałość.


   Bibliotekoznawstwo BIBLIOTEKA NARODOWA Słownik