Z języka greckiego przełożył, wstępem i komentarzem opatrzył Oktawiusz Jurewicz.Biblioteka, jedyne - oprócz Leksykonu - dzieło Fucjusza o charakterze świeckim. Zawiera ono streszczenia i omówienia - jakby recenzję i krytykę literacką - najróżniejszych dzieł i pism oisarzy antycznych i bizańskich. Powstało najprawdopodobniej przed 855 rokiem jako wynik młodzieńczej, co najmniej dziesięcioletniej lektury. Przyjęty w literaturze tytuł Bibloteki jest późny, pierwotnie brzmiał on: Katalog i wykaz przeczytanych przez nas książek, których treść chciał dzięki nam poznać w ogólnym zarysie nasz ukochany brat Tarazjusz. Liczba ich wynosi trzysta pomniejszone o dwadzieścia jeden. Układ streszczeń - "kodeksów" - jest przypadkowy. Fucjusz nie przyjął żadnej ścisłej zasady tematycznej, dzięki czemu powstało dzieło urzekająco różnorakie, barwne i wzbudzające zainteresowanie.
Źródła Bibloteki to przede wszystkim rękopisy, zwłaszcza trudno dostępne dzieła pisarzy greckich, z których wiele później zagineło.
Wiadomości i streszczenia zawarte w "kodeksach" mają dzięki temu nieocenioną wartość dla historii całej literatury greckiej. O niektórych pisarzach czy zaginionych pismach wiemy jedynie dzięki Fucjuszowi.
stron 380
wyd.
Ossolineum, De Agostini
Wrocław - Warszawa 2006 r.
ISBN 83-04-04864-7
twarda okładka
stan:
bardzo dobry -
uwaga:
na przedniej wklejce zapisek: "T.57"