ZNANEGO I CENIONEGO POLSKIEGO ARTYSTĘ NA CAŁYM ŚWIECIE
WIDOCZNA NA REAL PHOTO.
SKŁAD TEKA, LIST PRZEWODNI, 6 SZTUK GRAFIK( widocznych na real photo)
LICYTUJESZ GRAFIKI WIDOCZNE W POWIĘKSZENIACH,
ZE ZNAKIEM WODNYM LOGO KRISK22, KTÓRE SĄ DODANE NA ZDJĘCIU PRZEZ ALLEGRO.
GRAFIKI W OPISIE AUKCJI NIE SĄ MOJĄ WŁASNOŚCIĄ I NIE SĄ PRZEDMIOTEM LICYTACJI, SĄ JEDYNIE WZMIANKĄ O ARTYŚCIE.
ROZMIAR TEKI 51 X 71 CM
ROZMIAR GRAFIK 51 X 71 CM
KOLEKCJA PREZENTUJE SIĘ WYŚMIENICIE.
ORYGINAŁ !!!
TROSZKĘ Z INTERNETU :)
Feliks Topolski (ur. 17 sierpnia 1907, zm. 24 sierpnia 1989) – polski malarz i rysownik.
Kształcił się w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych u Tadeusza Pruszkowskiego, należał do grupy Loża Wolnomalarska. Potem wyjechał do pracy we Włoszech i Francji. Od 1935 roku przebywał w Londynie jako korespondent Wiadomości Literackich. Podczas II wojny światowej zajmował się tematyką wojenną. Malował konwoje wojenne, formowanie się armii generała Andersa. Po wojnie tworzył portrety pisarzy Herberta George'a Wellsa, Grahama Greene'a, polityków – Harolda Macmillana i innych znanych osobistości. Malował również murale.
W 1938 roku został poproszony przez George'a Bernarda Shawa o zilustrowanie jego nowo powstałej edycji książek, a sam George Bernard Shaw uważał Topolskiego za "niezwykłego rysownika, być może największego impresjonistę w czerni i bieli" Popularny w Wielkiej Brytanii. Został członkiem Royal Academy.
Jego obraz Zabójstwo Mahatmy Gandhiego , wykonany na zamówienie maharadży Jodhpuru, nadal zdobi wnętrze pałacu prezydenckiego w Nowym Delhi
Feliks Topolski (1[zasłonięte]907-19) nie należał do jakiejkolwiek grupy artystycznej, rozwinął za to własny, rozpoznawalny styl, w którym z kłębiących się kresek wyłania się lapidarny obraz sytuacji. Będąc artystą wszechstronnym, najpełniej jednak wypowiadał się w rysunku. Pozostawił po sobie bardzo bogatą spuściznę, w której oprócz niezliczonej liczby rysunków znajdują się grafiki, obrazy sztalugowe i ścienne.
Nie można pisać o twórczości Feliksa Topolskiego, nie pisząc o jego barwnym i burzliwym życiu, w którym bieg wydarzeń był równie dynamiczny jak jego sztuka. "Jadę po prostu łakomie ołówkiem przez życie. Próbuję poddawać się temu, co widzę i ręka już sama chodzi" – mówił. Analiza twórczości Topolskiego to także powtórka z historii, z najważniejszych wydarzeń XX wieku.
Tuż po ukończeniu Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie studiował u Tadeusza Pruszkowskiego, rozpoczął pracę jako rysownik w Cyruliku Warszawskim, stając się wkrótce filarem czasopisma. W 1935 r. wyjechał do Londynu, aby dla Wiadomości Literackich wykonać cykl rysunków z obchodów jubileuszowych króla Jerzego V. W Wielkiej Brytanii pozostał już na zawsze, szybko zdobywając uznanie i popularność w tamtejszym środowisku artystycznym. Wkrótce młodego i uzdolnionego rysownika z Polski dostrzegł George Bernard Shaw, powierzając mu ilustrowanie swoich sztuk. Przyjaźń z wielkim pisarzem zaowocowała serią portretów zawartych w albumie Portraits of GBS.
Podczas II wojny światowej Topolski otrzymał od króla Jerzego VI tytuł artysty wojennego. Pracował dla rządu angielskiego i polskiego, przebywając na niemal wszystkich frontach.
Po wojnie kariera Topolskiego nadal rozwijała się szybko. Został uhonorowany członkostwem Królewskiej Akademii Sztuki w Londynie. Potrafił pozyskać sobie ważnych mecenasów. Na zamówienie księcia Filipa, który darzył artystę dużym uznaniem i sympatią, a ich znajomość sięgała jeszcze czasów wojennych, wykonał do Pałacu Buckingham serię ogromnych malowideł ściennych przedstawiających koronację Elżbiety II.
Od 1953 r. ukazują się Topolski's Chronicles (Kroniki Topolskiego), rejestrujące najważniejsze wydarzenia na świecie. Był to swoisty dwutygodnik, który artysta tworzył dla ponad 2000 prenumeratorów, drukując je niemal własnoręcznie, metodą litograficzną, na dużych arkuszach papieru pakowego. O Kronikach, ich genezie, pisze w autobiografii pt. Czternaście liter wydanej w 1988 r. :
"...Motywacja powstania "Kroniki" moja mania rysowania "w akcji" (nigdy nie przerysowuję). Rysunki gromadzą się w wielkiej ilości, brak im jednak właściwej sceny..., Stąd więc naturalne rozwiązanie moje własne papierowe arkusze, przebrane tak, aby pozostały spośród nich najlepsze i składające się na niezwykły zapis naszego czasu".
Znakomicie wypowiadał się w portrecie. Jest autorem przeszło tysiąca portretów wybitnych osobistości XX wieku.
Dzieła Feliksa Topolskiego znajdują się w licznych kolekcjach publicznych i prywatnych na całym świecie, m.in. w British Museum, Victoria and Albert Museum, Tate Gallery, Buckingham Palace, w zbiorach publicznych w USA, Kanadzie, Izraelu, Australii, w Polsce w Muzeum Narodowym w Warszawie oraz w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Obecna wystawa ma na celu przypomnienie twórczości Feliksa Topolskiego, artysty cieszącego się bardzo dużą popularnością, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii i w USA, natomiast poza wąskim kręgiem specjalistów ciągle słabo znanego w Polsce.
ŻYCZĘ POWODZENIA W LICYTACJI