BIAŁOSTOCCZYZNA W PIERWSZYCH LATACH PRL 1944 1948
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
Rozdział I
POWSTANIE WŁADZY LUDOWEJ
1. Warunki powstania władzy ludowej
Wyzwolenie przez wojska radzieckie latem 1944 r. wschodnich obszarów Polski stworzyło korzystne warunki do odbudowy państwo-.wości polskiej. Wpłynęło ono również na aktywizację sił lewicy społecznej, której przewodziła Polska Partia Robotnicza. Powstanie Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego i wydanie przezeń historycznego Manifestu Lipcowego było przełomowym momentem w dziejach naszego kraju, oznaczało bowiem dojście do władzy sił rewolucyjnych i konsekwentnie demokratycznych, których program wytyczał Polsce nowe drogi rozwojowe i określał zupełnie odmienne niż dotąd jej miejsce w Europie i na świecie.
Wśród ziem polskich, wyzwolonych przez Armię Radziecką i odrodzone Wojsko Polskie latem 1944 r., znajdowała się również część województwa białostockiego. Wyzwalanie Białostocczyzny trwało kilka mie-. sięcy. Najwcześniej wyzwolona została południowo^wschodnia część województwa. Białystok wyzwolony został 27 lipca 1944 i. ale Łomża dopiero 13 września, zaś Suwałki — 23 października 1. Pod okupacją niemiecką pozostała do końca 1944 r. północna część powiatu łomżyńskiego, cały obszar powiatu grajewskiego oraz skrawki augustowskiego i suwalskiego. Trwające działania wojenne w poważnym stopniu utrudniały odbudowę życia politycznego i gospodarczego w pasie przyfrontowym, który obejmował znaczną część powiatów: łomżyńskiego (w tym m. Łomżę), białostockiego (w tym m. Goniądz), augustowskiego (w tym m. Augustów) oraz suwalskiego. Na przełomie lipca i sierpnia istniała możliwość utworzenia aparatu władzy ludowej jedynie w południowo-wschodniej części województwa białostockiego: w mieście Białymstoku oraz w powiatach — Białystok, Bielsk Podlaski, Sokółka i Wysokie Mazowieckie.
Warunki, w jakich tworzyła się władza ludowa na Białostocczyźnie,
1 B. Dolata, Wyzwolenie Polski 1944—1945, Warszawa 1966.
WSTĘP
Przedmiotem niniejszej pracy są podstawowe problemy kształtowania się sytuacji politycznej województwa białostockiego na tle zachodzących zmian społeczno-gospodarczych w okresie od wyzwolenia spod okupacji hitlerowskiej do końca 1948 r. Praca nie obejmuje jednak wszystkich problemów tego okresu. Wiele zagadnień dotyczących dziejów gospodarczych województwa, rozwoju oświaty, kultury, działalności organizacji społecznych i młodzieżowych oraz inne wymagają dalszych badań, które winni podjąć również ekonomiści i socjologowie. W pracy nie objęto problematyki odbudowy gospodarczej województwa oraz dalszego zasiedlania trzech powiatów mazurskich w latach 1947—1948, procesy te dokonywały się bowiem w latach Trzyletniego Planu Odbudowy Gospodarczej Kraju i nie można ich dzielić w sposób sztuczny.
W 1969 r. nakładem Wydawnictwa Lubelskiego ukazała się moja książka Początki władzy ludowej na Bialostocczyźnie 1944—1947. Niewielki nakład tej książki nie zaspokoił potrzeb czytelników. Powstała więc potrzeba II wydania. Nie jest ono jednak powtórzeniem książki wydanej w 1969 r. O prawie 2 lata rozszerzony został zakres chronologiczny pracy. Częściowej zmianie uległa jej struktura, a problematyka rozszerzona została o nowe zagadnienia. Znacznie wzbogacona została baza źródłowa publikacji, głównie o materiały archiwalne, nie opracowane i w związku z tym nie udostępniane przed 1969 r.
Przedstawiając czytelnikowi niniejszą pracę, autor sądzi, że wzbogaci ona wiedzę o skomplikowanych dziejach Białostocczyzny w pierwszych latach władzy ludowej.
Tytuł:
Białostocczyzna w pierwszych latach władzy ludowej 1[zasłonięte]944-19
Autor: Ośrodek Badań Naukowych w Białymstoku
Henryk Majecki
Wydawnictwo i rok wydania:
Warszawa 1977 Państwowe Wydawnictwo Naukowe
Wyd. I
1450 + 80 egz.
Stan: +db zagiecia okladki, slad zagiecia na dolnym rogu stron
Oprawa: miekka
Ilość stron: 212 str.
Format: 17x24 cm
Ilustracje: posiada
Spis treści:
Wstęp 5
Rozdział I. POWSTANIE WŁADZY LUDOWEJ
Warunki powstania władzy ludowej 7
Walka o władzę 15
Utworzenie organów administracji państwowej oraz samorządu tery
torialnego 17
Powstanie i rozwój demokratycznych partii politycznych (do lutego
1945 r.) 31
5. Podziemie reakcyjne w okresie budowy władzy ludowej .... 43
Rozdział II. REALIZACJA REFORMY ROLNEJ
Warunki realizacji reformy rolnej 47
Przygotowania do rozpoczęcia parcelacji majątków obszarniczych . . 56
Realizacja reformy rolnej 63
Bilans reformy rolnej 76
Rozdział III. ODBUDOWA GOSPODARCZA WOJEWÓDZTWA W LATACH 1944—1946
Sytuacja gospodarcza województwa w momencie wyzwolenia spod oku
pacji hitlerowskiej , 81
Odbudowa przemysłu w latach 1944—1946 84
Odbudowa wsi w latach 1945—1946 93
Rozdział IV. ORGANIZACJA APARATU WŁADZY LUDOWEJ, ZASIEDLENIE I ZAGOSPODAROWANIE POWIATÓW: EŁK, OLECKO I GOŁDAP (1945—1946)
Organizacja aparatu władzy ludowej 96
Zasiedlenie obszaru trzech powiatów mazurskich 102
Odbudowa gospodarki trzech powiatów mazurskich 107
Rozdział V. ROZWÓJ SYTUACJI POLITYCZNEJ W 1945 R 111
Rozdział VI. REFERENDUM LUDOWE I WYBORY DO SEJMU USTAWODAWCZEGO
1. Rozwój sytuacji politycznej w pierwszych miesiącach 1946 r. (styczeń—
kwiecień) 142
3
Referendum ludowe .........
Wybory do Sejmu Ustawodawczego ..... t-
Rozdział VII. WALKA Z PODZIEMIEM REAKCYJNYM W LATACH 1947-
1948
Rozdział VIII. ZJEDNOCZENIE RUCHU ROBOTNICZEGO
Zakończenie
Źródła i bibliografia
Wykaz tabel
Spis ilustracji
Wykaz skrótów
Indeks osób i miejscowości . . . . . - - Ł
150 160
174
185
195 [zasłonięte] 203 205 [zasłonięte] 207
TMJuJaiiŁ^H^fJttińi.-
Strona o mnie
Moje aukcje (książki o zbliżonej tematyce. Kliknij.)
Uwaga! Na zdjęciach wokół liter możliwe charakterystyczne zniekształcenia - wynikają z konieczności kompresji zdjęć. W rzeczywistości zniekształcenia nie występują. Możliwe też błędy w opisie - z powodu niedoskonałości odczytu OCR, za co przepraszam.