Czy wiesz, że...???
co 20 niemowlak jest narażony na tzw. śmierć łóżeczkową, spowodowaną bezdechem.
Definicja Bezdechu
Bezdech jest skutkiem braku impulsów z ośrodków oddychania do efektorów czyli mięśni oddechowych, co klinicznie charakteryzuje się ustaniem oddechu trwające 20 sekund lub krócej.
U noworodków i niemowląt główną przyczyną jest jednak niedojrzałość układu oddechowego.
Dlatego najczęściej występuje u dzieci urodzonych przedwcześnie, z niską masą urodzeniową, z ciąż patologicznych, podczas których płód rozwijał się w suboptymalnych warunkach, narażony na przewlekłą hipoksemię np. u matek palących.
Bezdech niemowlęcy uznany jest za jeden z czynników prowadzących do wystąpienia nagłego zgonu podczas snu (SIDS - Sudden Infant Death Syndrome). Bezdech jest też wiodącym objawem zespołu ALTE u niemowląt (Apparent Life Threatening Event).
ALTE czyli nagły epizod zagrożenia życia polega na nagłym wystąpieniu bezdechu (najczęściej centralnego), któremu towarzyszą zmiany napięcia mięśniowego (zwiotczenie, sztywność, drgawki), zamiany zabarwienia skóry (zblednięcie, zsinienie) i różnego stopnia zaburzenia świadomości.
Objawy te ustępują spontanicznie lub pod wpływem interwencji, niekiedy niemowlęta wymagają pomocy w OIOM.
ALTE może być objawem różnych chorób, jest też czynnikiem ryzyka SIDS.
U niemowląt z ALTE wskazana jest opcja badania polisomnograficznego z pH-metrią, z uwagi na częste występowanie refluksu żołądkowo-przełykowego w tym wieku i jego przyczynową rolę w wywoływaniu zespołu ALTE.
By móc w porę zareagować należy monitorować oddech dziecka.
Definicja SIDS
Zespołem Nagłej Śmierci Niemowlęcia nazywa się nagły zgon, śmierć dziecka w wieku do 1 roku życia, którego przyczyna pozostaje niewyjaśniona dostępnymi badaniami obejmującymi - 1. badanie autopsyjne, 2. szczegółowe badanie miejsca śmierci i 3. analizę wywiadu klinicznego.
SIDS występuje podczas snu (stąd dawna nazwa śmierć łóżeczkowa - cot death), rzadko u niemowląt w pierwszym miesiącu życia i po 6 miesiącu życia, szczyt występowania przypada na wiek między 2 a 4 miesiącem życia.
Wśród ofiar SIDS przeważają dzieci młodych matek, niemowlęta płci męskiej, dzieci urodzone z ciąż powikłanych chorobą matki (zakażenie, niedokrwistość, krwawienie), z ciąż przedwcześnie zakończonych, niemowlęta z niską urodzeniową masą ciała oraz śpiące w pozycji na brzuchu.
Grupą ryzyka są także dzieci urodzone z ciąż mnogich.
Szczególną postacią zespołu, określaną jako symultaniczny SIDS jest jednoczasowa (w tym samym dniu) śmierć bliźniąt