- Nie miej zaufania do osób poznanych przez Internet
Nie masz żadnych szans na pełną wiedzę o ich prawdziwym wieku, wyglądzie, płci i zamiarach. Niestety Twoje zaufanie może być wykorzystane przeciwko Tobie, gdyż nieznajomi ludzie mogą chcieć Cie skrzywdzić.
- Nie ujawniaj żadnych swoich danych:
imienia, nazwiska, numeru telefonu, swojego adresu, adresu Twojej szkoły lub miejsca, w którym bywasz: sali treningowej, basenu itp. Nigdy nie wiesz kto może je przeczytać i do czego wykorzystać.
- Aby chronić swoje dane używaj nicka
Pofantazjuj trochę: zostań gwiazdą, rzeką, kwiatkiem, nazwij się imieniem ulubionej postaci z filmu czy świata sportu – tylko nie podawaj przy okazji daty urodzin lub swego wieku (np. Jola14, harrypotter1995). Lepiej żeby nikt obcy nie wiedział ile masz lat.
- Ochroń swoich bliskich i przyjaciół
Nie zamieszczaj w Internecie ich zdjęć, adresów, ani żadnych osobistych danych. Ktoś niepowołany może zapanować nad nimi wpędzając Twoich znajomych w kłopoty. Pamiętaj – tracisz kontrolę nad wszystkim co zamieszczasz w Internecie.
- Jeśli coś Cie w Internecie zaniepokoi, podziel się tą wiedzą z dorosłymi
Powiedz o swoich lękach, pokaż strony, które budzą w Tobie niechęć, rażą brutalnością, namawiają do złych zachowań.
- Jeśli zdecydowałeś się spotkać z kimś w „realu” - bądź czujny!
Umów się w miejscu dobrze Ci znanym, gdzie jest zawsze dużo osób (nigdy w obcym miejscu). Najlepiej idź z kimś dorosłym, a jeśli pójdziesz z kolegą, zostaw wiadomość o miejscu spotkania zaufanej osobie.
- Pamiętaj: nie jesteś w Sieci bezkarny ani anonimowy!
Dzięki technice komputerowej można znaleźć każdego, kto naruszył czyjeś dobre imię. Także i Ty zostawiasz w Internecie ślad i nie jesteś bezkarny!
- Wymyśl skomplikowane hasło i dbaj, aby dla wszystkich było tajemnicą
Nie używaj w nim swojego imienia, pseudonimów przyjaciół, ani niczego, co ułatwiłoby jego odgadnięcie. Dzięki temu nikt nie będzie korzystał z Twojej skrzynki pocztowej, ani udawał Ciebie na forum. Unikniesz wielu kłopotów.
- Zadbaj o zabezpieczenie komputera
Postaraj się o dobry program antywirusowy, stale aktualizuj bazę wirusów, nie otwieraj żadnych wiadomości od nieznanego Ci nadawcy. Ktoś obcy może chcieć wprowadzić Ci wirusa!
- Pamiętaj o prawie autorskim w sieci
Jeśli skorzystałeś z materiałów źródłowych, musisz podać nazwisko ich autora. Ściągając muzykę, filmy i gry z nielegalnych źródeł jesteś złodziejem, łamiesz prawo!
- Koniecznie zaproś dorosłych do rozmowy o Internecie
Opowiedz im o wszystkim, co związane jest z Internetem. Z pewnością możesz pokazać im coś czego nie wiedzą. Wytłumacz jakie możliwości daje.
- Gdzie szukać informacji i pomocy w sytuacji zagrożenia w Internecie
- Rodzice też mogą Cie czegoś nauczyć:
zwłaszcza tego jak krytycznie podchodzić do informacji znalezionych w Internecie, gdzie można sprawdzić czy są prawdziwe (np. w słownikach, fachowej literaturze), jak rozróżniać wiarygodne strony internetowe.
- Pamiętaj, że Internet ma więcej zalet niż wad
Jest on nieograniczonym źródłem wiedzy, rozbudza i pomaga rozwijać zainteresowania, bardzo pomaga w nauce, umożliwia komunikację i dostarcza rozrywki.