[wydanie pierwsze]
Wydawnictwo Oficyna Wydawnicza PIAP (Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów) - Warszawa 2009
112 stron; miękka lakierowana okładka
stan: bardzo dobry / idealny
KSIĄŻKA NOWA !!!
Bezpieczeństwo funkcjonalne jest tematem prac normalizacyjnych Podkomitetu 65A IEC od 1985 r. i wynika z potrzeby znormalizowania wymagań dotyczących programowalnego sprzętu i jego oprogramowania stosowanego w technice zapewnienia bezpieczeństwa ludzi i zabezpieczania obiektów. Techniki bezpieczeństwa funkcjonalnego są nierozerwalne związane ze stosowaniem elektroniki programowalnej, której nie daje się w pełni sprawdzić tradycyjnymi technikami pomiarowymi i badawczymi ze względu na zbyt wielką mnogość stanów, które mogą przyjmować. Techniki bezpieczeństwa funkcjonalnego lub zbliżone są stosowane m.in. w następujących sektorach gospodarki: przemysłach procesowych, przemyśle budowy maszyn, energetyce jądrowej, kolejnictwie i medycynie.
W książce zaprezentowano projekty istotnie zwiększające niezawodność wielkich złożonych infrastruktur krytycznych przez opracowanie modeli odpowiednich do analizy zależności wzajemnych między współpracującymi sieciami i dostarczenie technik do symulowania infrastruktur zależnych i zarządzania zależnościami wzajemnymi w infrastrukturach krytycznych.
Działania podjęte w projektach zostały skupione na zależnościach wzajemnych miedzy dwiema różnymi strukturami krytycznymi z tego samego obszaru zastosowań lub z obszarów różnych. Większość badań dotyczyła powiązania infrastruktur energetycznych i telekomunikacyjnych, które uznano za najbardziej podatne na zdarzenia zagrażające. Prowadzone są także badania dotyczące sektora przemysłu procesowego: sieci dystrybucji ropy i gazu, sieci dystrybucji wody pitnej, infrastruktury informacyjnej alarmowej oraz sieci przemysłowych, a także sieci informatycznych w kolejnictwie.
SPIS TREŚCI: 1. Wprowadzenie
SPIS TREŚCI:
2 Pojęcia podstawowe
3 Wymagania podstawowe wg PN-EN 61511-1
4 Ogólne zasady zmniejszania ryzyka
5 Metody oceny zagrożeń i ryzyka oraz ich analiza
6 Analiza metod alokacji poziomu nienaruszalności bezpieczeństwa (SIL)
7 Fabryczne badania akceptacyjne
8 Walidacja
9 Ocena bezpieczeństwa funkcjonalnego
10 Zagadnienia szczegółowe
Załączniki
Z.1 HAZOP
Z.2 Metoda jakościowa – graf niekalibrowany
Z.3 Metoda półjakościowa – graf kalibrowany jakościowo
Z.4 Metoda półilościowa – graf kalibrowany liczbowo
Z.5 Metoda macierzy warstw zabezpieczeń
Z.6 Analiza warstw zabezpieczenia (LOPA – Layer of Protection Analysis)
Z.7 Przykład
Z.8 Tablice krytyczności zdarzenia zagrażającego
Z.9 Warsztaty CRITIS'08 - Przegląd tematyki
BARDZO NISKI NAKŁAD - POLECAM !!!
KOSZT PRZESYŁKI: 5,05zł
ZAPRASZAM RÓWNIEŻ NA INNE MOJE AUKCJE I POZDRAWIAM!!!