Beta-karoten należy do rodziny karotenoidów i spełnia dwa ważne zadania. Z jednej strony, będąc antyoksydantem, uczestniczy w hamowaniu szkodliwych procesów oksydacyjnych w organizmie, wspomagając utrzymanie integralności komórek i tkanek. Z drugiej strony, beta-karoten jest jedną z prowitamin witaminy A. Oznacza to, że nasz organizm – zgodnie z własnym zapotrzebowaniem – z pomocą wątroby sam przekształca tę substancję w witaminę A. Z tego też względu właśnie w wątrobie znajduje się najwięcej tej witaminy.
W absorpcji witaminy A biorą udział nienasycone kwasy tłuszczowe, dlatego zalecane jest przyjmowanie beta-karotenu wraz z posiłkami. Beta-karoten jest obecny w wielu owocach i warzywach np: marchewce, dyni, sałacie, kantalupie, morelach i pomarańczach. Spośród prowitamin witaminy A, najbardziej aktywny jest beta-karoten. Oprócz silnych właściwości antyoksydacyjnych, beta-karoten przyczynia się także do poprawy wyglądu skóry, błon śluzowych, wzmacnia układ nerwowy, jak również korzystnie wpływa na proces tworzenia kośćca.
Beta Caroten:
- dla wzrostu odporności na infekcje zwłaszcza dróg oddechowych
- w zapaleniu nerek, pęcherza, zatoki
- przy powiększonej prostacie
- w profilaktyce antynowotworowej
- przy rozedmie płuc;
- w miażdżycy
- w chorobach i osłabieniu wzroku, przy „kurzej ślepocie”
- jako „witamina wzrostu” u dzieci
- dla urody; zwłaszcza skóry usuwa suchość skóry
- w niedoborze śluzu pokrywającego błony śluzowe (w katarze siennym),
- w leczeniu owrzodzeń,
- w przetłuszczaniu się skóry m.in.: trądzik, ropne krosty, zmarszczki, wywabia tzw. „kwiaty starości”, piegi
- regeneruje płytki paznokci i cebulki włosowe - wzmacnia włosy.
Nasz organizm wytwarza witaminę A z beta-karotenu, dostarczonego w odpowiednich ilościach. Beta-karoten odgrywa istotną rolę w ochronie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych przed wolnymi rodnikami; wspomaga także prawidłowe funkcje komórek.
UWAGA!
• Przy długotrwałym zażywaniu zwiększonych dawek beta-karotenu skóra dłoni i stóp może lekko zżółknąć. Można temu zapobiec, robiąc co 5 dni dwudniową przerwę. Tego objawu nie należy mylić z żółtaczką – przedawkowanie beta-karotenu nie wywołuje ani złego samopoczucia, ani zażółcenia białkówek oczu.
• Substancje obniżające poziom cholesterolu (np. obecne w soi, czosnku) oraz niektóre preparaty zobojętniające kwas solny mogą utrudniać wchłanianie witaminy A.
• Podczas ciąży i karmienia piersią zwiększa się zapotrzebowanie organizmu na beta-karoten, lecz przed jego zażyciem należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym.
• Suplementacja produktami zawierającymi beta-karoten nie jest zalecana palaczom oraz osobom pracującym w zanieczyszczonym środowisku (azbest).
Stosowanie:
1 kapsułka dziennie po posiłku
Skład:
Beta Karoten - 5,4 mg (w przeliczeniu na witaminę A 900 µg)