Z beta-karotenu, dostarczonego w odpowiednich ilościach nasz organizm wytwarza witaminę A, która odgrywa istotną rolę w funkcjonowaniu naszego organizmu.
Beta-karoten należy do rodziny karotenoidów i spełnia dwa ważne zadania. Z jednej strony, będąc antyoksydantem, uczestniczy w hamowaniu szkodliwych procesów oksydacyjnych w organizmie, wspomagając utrzymanie integralności komórek i tkanek. Z drugiej strony, beta-karoten jest jedną z prowitamin witaminy A. Oznacza to, że nasz organizm – zgodnie z własnym zapotrzebowaniem – z pomocą wątroby sam przekształca tę substancję w witaminę A. Z tego też względu właśnie w wątrobie znajduje się najwięcej tej witaminy. W absorpcji witaminy A biorą udział nienasycone kwasy tłuszczowe, dlatego zalecane jest przyjmowanie beta-karotenu wraz z posiłkami. Beta-karoten jest obecny w wielu owocach i warzywach np: marchewce, dyni, sałacie, kantalupie, morelach i pomarańczach. Spośród prowitamin witaminy A, najbardziej aktywny jest beta-karoten. Oprócz silnych właściwości antyoksydacyjnych, beta-karoten przyczynia się także do poprawy wyglądu skóry, błon śluzowych, wzmacnia układ nerwowy, jak również korzystnie wpływa na proces tworzenia kośćca.
Beta karoten bierze udział w regulacji procesów tworzenia nowych komórek oraz chroni organizm przed szkodliwym wpływem wolnych rodników. W efekcie wzmacnia system immunologiczny, zapobiega chorobom skóry i oczu, opóźnia proces starzenia, zmniejsza ryzyko rozwoju nowotworów oraz chorób układu krążenia.
Właściwy poziom witaminy A w organizmie zależny jest wiec od ilości beta karotenu dostarczanego w naszej diecie.
Witamina A spełnia w organizmie wiele ważnych funkcji:
bierze udział w procesie widzenia,
chroni przed zakażeniami dróg oddechowych;
utrzymuje w dobrym stanie skórę, włosy, zęby i dziąsła, zapobiega też rogowaceniu skóry,
witamina A bierze także udział, w produkowaniu tzw. immunoglobuliny (białek posiadających aktywność przeciwciał),
przyspiesza wzrost i rozwój kości,
chroni błonę śluzową jamy ustnej, nosa, gardła, tchawicy i płuc.
Zwiększone zapotrzebowanie na beta karoten występuje u osób:
- korzystających z kąpieli słonecznych, solarium
- długo pracujących przy komputerze szczególnie po zmroku
- spożywających mało świeżych warzyw i owoców
- zagrożonych chorobami cywilizacyjnymi, zwłaszcza układu krążenia i nowotworami
- podczas infekcji, urazów, oparzeń
UWAGA!• Przy długotrwałym zażywaniu zwiększonych dawek beta-karotenu skóra dłoni i stóp może lekko zżółknąć. Można temu zapobiec, robiąc co 5 dni dwudniową przerwę. Tego objawu nie należy mylić z żółtaczką – przedawkowanie beta-karotenu nie wywołuje ani złego samopoczucia, ani zażółcenia białkówek oczu.