"Bestiariusz germański. Potwory, olbrzymy i święte zwierzęta" to dopełnienie poprzedniej książki Artura Szrejtera, "Demonologii germańskiej". Obie prace tworzą jednolitą wizję świata ludowych wierzeń germańskich. Opowiadają, których mistycznych i baśniowych istot przodkowie Anglików, Niemców i Skandynawów bali się w sposób paniczny, a które uznawali za sprzymierzeńców.
"Bestiariusz..." koncentruje się na tych mniej przyjemnych stworach: wężach, smokach, olbrzymach, trollach, wilkołakach, krakenach, wrogich człowiekowi mieszkańcach gór, lasów i mórz.
Oto księga germańskich bestii.
"Mitologia germańska. Opowieści o bogach mroźnej Północy" jest to pozycja wyjątkowa - zajmuje się tematyką mitów germańskich w sposób całkowicie wiarygodny naukowo, będac zarazem książką, którą świetnie się czyta.
Mity - od powstania germańskiego świata aż po jego zagładę - zostały przedstawione obrazowo, w formie epickich opowieści. Znajdujemy tu także "Słownik postaci", czyli analizę wszystkich postaci mitycznych. Całość tworzy czytelną wizję porządku germańskiego świata i relacji w nim między domenami ludzi, bogów i demonów.
"Wprowadzenie" do książki napisał jeden z najlepszych europejskich badaczy starożytnych dziejów Europy profesor Wojciech Nowakowski.
Arturowi Szrejterowi udało się dokonać rzeczy trudnej - w sposób niebywale przystępny opisać nie tylko wierzenia dawnych Germanów, ale także stworzyć rozbudowane i systematyczne aneksy, niebywale pomocne przy zgłębianiu tajników mitologii. W materii pełnej niejednoznaczności i często pogmatwania (jak np. rodowody bogów), autor imponuje rzetelnością i wyczerpującymi informacjami. Podobnież rzecz ma się z obfitymi wskazówkami bibliograficznymi, drzewami genealogicznymi rozmaitych istot nadprzyrodzonych, czy też odtworzoną historią badań nad mitologią germańską. Świetna i ze wszech miar warta uwagi synteza, dzieło zrozumiałe dla każdego, a równocześnie ciężkie od znoju, jaki w jego pisanie musiał włożyć autor.
Artur Szrejter - z wykształcenia archeolog, z zawodu redaktor, pisarz i popularyzator nauki. Koncertuje się na dziejach starożytnych i średniowiecznych Germanów oraz Słowian.
W przygotowaniu jego kolejna książka, opowiadająca o bohaterach dawnych mitów i pieśni: "Herosi germańscy. Sigurd pogromca smoka i inni Wolsungowie".