Beskid Śląski (cze: Slezské Beskydy) (513.45) - pasmo górskie, stanowiące część Beskidów Zachodnich. Jest mezoregionem wchodzącym w skład prowincji Karpat Zachodnich. Najwyższymi szczytami Beskidu Śląskiego są Skrzyczne (1257 m n.p.m.) i Barania Góra (1220 m n.p.m.).
Beskid Śląski znajduje się pomiędzy doliną Olzy i Beskidem Śląsko-Morawskim na zachodzie, Kotliną Żywiecką i Beskidem Żywieckim na wschodzie, Beskidem Małym na północnym-wschodzie, Przełęczą Zwardońską[1] na południu oraz Pogórzem Śląskim na północy.
Do 1968 roku góry leżące na zachód od rzeki Olzy były częścią Beskidu Śląskiego, potem wyodrębniono z tej części nowe pasmo górskie - Beskid Śląsko-Morawski. W Czechach granicą pomiędzy Beskidem Śląskim a Śląsko-Morawskim jest dolina rzeki Oselnice i Odry, na Słowacji granicą jest mniejszy ciek uchodzący do rzeki Ciernanki.
Beskid Żywiecki (513.511) należy do Zewnętrznych Karpat Zachodnich. Jest to drugie co do wysokości pasmo górskie w Polsce po Tatrach, jest położone na głównym wododziale zlewisk Morza Bałtyckiego i Morza Czarnego.
Obszar górski należący do Beskidów Zachodnich, którego polskie granicę wyznaczają:
od północy: granica zaczyna się w Żywcu, biegnie doliną Koszarawy, zostawiając na północy Pasmo Pewelsko Ślemieńskie, przekracza wododział w Hucisku i biegnie do doliny Skawy dolinami potoków: Lachówki i Stryszawki,
od wschodu: doliną Skawy do okolic Jordanowa, doliną Bystrzanki do Przełęczy Spytkowickiej i dalej grzbietem granicznym Babiej Góry,
od południa: granica biegnie polsko - słowackim grzbietem granicznym od Przełęczy Zwardońskiej, przez Beskid Graniczny, Kikulę, Magurę, Wielką Raczę, Małą Raczę, Przełęcz pod Orłem, przełęcz Śrubita, Bugaj, Przegibek, a następnie: Majów, Wielką Rycerzową, przełęcz Przysłop, Beskid Bednarów, Oszus, aż do Przełęczy Ujsolskiej. Nadal grzbietem granicznym przez Magurkę, Trzy Kopce, wchodzi w grupę Pilska, przez Przełęcz Glinne wchodzi w masyw Babiej Góry,
od zachodu: jest ograniczony orograficznie jako zlewisko rzeki Soły - od Przełęczy Zwardońskiej, najpierw na wschód wzdłuż linii kolejowej Zwardoń - Żywiec, a dalej na północ doliną Soły do Żywca.
Masyw PolicyW Beskidzie Żywieckim wyróżnia się następujące submezoregiony:
Beskid Orawsko-Żywiecki, w którego skład wchodzi grupa Wielkiej Raczy (tzw. Worek Raczański) oraz grupa Pilska i Romanki,
Pasmo Babiogórskie obejmujące masyw Babiej Góry i Pasmo Policy (wyróżnia się też Pasmo Przedbabiogórskie tzw. Pasmo Jałowieckie)
Działy Orawskie,
Pasmo Orawsko-Podhalańskie.
Do najwyższych szczytów Beskidu należą:
Babia Góra - 1725 m n.p.m. (Diablak),
Pilsko - 1557 m n.p.m.
Mała Babia Góra - 1515 m n.p.m. (Cyl)
Inne szczyty znajdują się w tabeli opisującej najwyższe szczyty w Polsce.
|